Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PACIENTI HRAJÍ O ČAS



Srdeční arytmie mají na svědomí pětkrát vyšší riziko cévní mozkové příhody, fibrilace síní je u 20 procent pacientů přímým důvodem mozkové mrtvice a smrti. Nemocných, kteří potřebují dlouhodobé léčení, stále přibývá. Pokud odstanou včas správné léky, mohou kvalitně žít řadu let.

„V současnosti musí indikovaný pacient nejdříve absolvovat antikoagulační léčbu tradičními léky na ředění krve, která snižuje srážlivost krve a zabraňuje vzniku sraženin," vysvětluje prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., předseda České kardiologické společnosti. „Teprve v případě neudržitelnosti můžeme předepsat NOAC."

Nejčastější příčina smrti

V Evropě každý rok zemře více než 500 tisíc lidí, a to i z mladší generace, na některou formu tromboembolismu, ischemických iktů se léčí asi 22 tisíc ročně. Cévní mozková příhoda je ve světě třetí nejčastější příčinou úmrtí. U nás postihne asi 40 tisíc osob ročně a více než čtvrtina z nich na ni zemře. A mnoho těch, kteří přežili, mají různě silné a nepříjemné postižení.

Warfarin má své výhody i nevýhody

Samozřejmě stále patří mezi léky, které zachraňují životy, ale má svá pravidla užívání a určité nevýhody - pacient musí dodržovat stravovací omezení a nejméně jednou za měsíc absolvovat Quick test. Warfarin se kromě prevence iktů u pacientů s fibrilací síní, ischemické srdeční choroby a u nemocných s mechanickou náhradou chlopně uplatňuje i v předcházení tromboembolismu v ortopedii, především po totální endoprotéze a při prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy a plicní embolie. 

Nová orální antikoagulancia

Jsou to především čtyři léky, které jsou účinné, bezpečné, nenáročné, ale ne levné. Jejich síla se projevuje v nižším výskytu ischemických příhod a v bezpečnosti podávání. Ti, kteří je užívají, netrpí tolik krvácivými příhodami, ke kterým může dojít při přílišném zředění krve. Tyto moderní léky jsou například v sousedním Německu běžně dostupné.

„Chceme, aby byly k dispozici pro co nejvíce nemocných, ale obávám se," dodává prof. Linhart, „že debata o uvolňování preskripčních omezení se kvůli ekonomickým důsledkům pandemie Covid může výrazně zpomalit."


Moderní tzv. „NOAC" (nová orální antikoagulancia) jsou podle lékařů účinnější, bezpečnější a nenáročné. Přesto je užívá pouze 24 % pacientů s diagnózou fibrilace síní. Největší překážkou většímu rozšíření je fakt, že je lékaři nemohou napsat pacientům rovnou, ale až v „druhé linii, tedy až ve chvíli, kdy nevyhovují tradiční léky.


Nejen léčení, ale i prevence

NOAC znamenají nejen kvalitní léčbu, ale i významnou prevenci popisovaných nemocí, pokud jsou nasazeny včas.

„Pokud by všichni pacienti s fibrilací síní mohli užívat NOAC, ubyly by tisíce mozkových příhod a zdravotnictví by ušetřilo stovky tisíc, možná miliony korun," tvrdí MUDr. Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku iHETA. Nahrazení warfarinu u přibližně třetiny pacientů s fibrilací síní mělo podle statistik významný dopad na jejich zdraví a délku života. Rozšíření léčby tohoto typu podle něj brání neuskutečnění dohody o úhradě mezi zdravotními pojišťovnami, SÚKL a výrobci. 

Rychlé srdce

„Lidé riziko fibrilace síní někdy podceňují a nejdou k lékaři, mnozí o své diagnóze ani neví," říká PhDr. Ivana Plechatá, ředitelka organizace Průvodce pacienta.

Návštěvníci lékáren by se mohli dozvědět o projektu „Rychlé srdce", kde najdou řadu informací a zajímavostí o svých potížích se srdcem a samozřejmě i rad, jak jim čelit.


SEZNAM SPECIALIZOVANÝCH CENTER

Centra vysoce specializované péče o pacienty s kardiovaskulárním onemocněním

naleznete na stránkách projektu „Rychlé srdce", který realizuje již druhým rokem nezisková organizace Průvodce pacienta, z.ú

ZDE


Mgr. Jana Ulíková

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie