
Sdružení nezávislých lékárníků Moje lékárna připravilo ve spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností ČLS JEP projekt se speciálním zaměřením na geriatrické pacienty včetně informačních letáků pojednávajících o problémech spojených se stářím. Zaměstnanci sdružení Moje lékárna jsou pravidelně proškolováni za odborné garance České gerontologické a geriatrické společnosti. Zapojeným lékárnám jsou uděleny certifikáty "Moje lékárna pečuje o seniory" deklarující jejich odbornou úroveň v péči o seniory.
Věděli jste, že každou hodinu dojde v České republice ke zlomenině v důsledku osteoporózy?
Osteoporóza má vžité označení jako „tichá epidemie". Epidemie proto, že postihuje celý rozvinutý svět - tedy ty země, kde se lidé dožívají vyššího věku, čímž také trpí osteoporózou. Objevuje se u každé čtvrté ženy a každý 20. muž ve věku nad 65 let jí rovněž neunikne. Je to onemocnění, při němž dochází k úbytku kostní hmoty. Tiše, nenápadně, zpočátku bez varovných příznaků. Kosti jsou ale vlivem osteoporózy křehčí a snáze dochází ke zlomeninám. Tisíce žen po padesátce utrpí nepříjemnou, deformující a bolestivou zlomeninu.
Jaké jsou typické osteoporotické fraktury?
Proč více žen?
Vývoj osteoporózy urychluje menopauza. Kolem 50 let přestávají vaječníky vylučovat estrogen, ženský pohlavní hormon, který má ochranný vliv na srdce i kosti. Jakmile ustává sekrece estrogenu (což ale může být i více let před padesátkou), objeví se nepříjemné příznaky:
Více než tři čtvrtiny žen mají v tomto období některé z výše uvedených příznaků. Tyto příznaky mohou relativně brzy odeznít, ale někdo by se jimi mohl trápit po celá léta. Někdo nemusí pociťovat žádné příznaky. Ale i tak úbytek estrogenu na organismus zatím skrytě působí - poškozuje nejvíce právě srdce a kosti. U žen po menopauze významným způsobem narůstá četnost infarktů myokardu a cévních mozkových příhod a všechny ženy začínají významným způsobem ztrácet kostní hmotu. U některých žen se osteoporóza rozvine velmi rychle a k frakturám může dojít již brzy po padesátce, některé se naopak dožijí svých osteoporotických zlomenin až v mnohem pozdějším věku. Proto také říkáme, že je osteoporóza tichý zloděj kostní hmoty.
Koho osteoporóza postihuje nejčastěji?
Osteoporózu považujeme za nemoc vyššího věku, může však nastat i ve věku mladším, zejména v souvislosti s jinými chorobami.
Rizikový faktor-žena:
Dále jsou to ženy a muži, kteří:
Osteoporóze je možné předcházet
I když se již rozvinula, je možné zabránit dalším ztrátám kostní hmoty. Ještě před několika lety jsme problém osteoporózy zanedbávali a mnozí ji považovali za normální součást stárnutí. Je však velmi důležité, aby byla lépe informována veřejnost a zejména ti, kdož jsou osteoporózou ohroženi. V prevenci je důležitá strava s dostatečným množstvím vápníku (celkem 1500 mg denně), pokud to nestačí, potom jsou na místě vápníkové doplňky stravy. Je nutný dostatek pohybu (účinná je i chůze), odstranění škodlivých návyků (alkohol, kouření) a dostatečný příjem vitaminu D.
Ženy v menopauze by měly vyhledat svého gynekologa a poradit se s ním o nahrazení přirozené sekrece ženských pohlavních hormonů.
Design: People image created by Freepik
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.