Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



OSTEOPORÓZA PŘEDSTAVUJE NEBEZPEČÍ PRO VŠECHNY ŽENY A VĚTŠINU MUŽŮ



Sdružení nezávislých lékárníků Moje lékárna připravilo ve spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností ČLS JEP projekt se speciálním zaměřením na geriatrické pacienty včetně informačních letáků pojednávajících o problémech spojených se stářím. Zaměstnanci sdružení Moje lékárna jsou pravidelně proškolováni za odborné garance České gerontologické a geriatrické společnosti. Zapojeným lékárnám jsou uděleny certifikáty "Moje lékárna pečuje o seniory" deklarující jejich odbornou úroveň v péči o seniory. 


Věděli jste, že každou hodinu dojde v České republice ke zlomenině v důsledku osteoporózy?


Osteoporóza má vžité označení jako „tichá epidemie". Epidemie proto, že postihuje celý rozvinutý svět - tedy ty země, kde se lidé dožívají vyššího věku, čímž také trpí osteoporózou. Objevuje se u každé čtvrté ženy a každý 20. muž ve věku nad 65 let jí rovněž neunikne. Je to onemocnění, při němž dochází k úbytku kostní hmoty. Tiše, nenápadně, zpočátku bez varovných příznaků. Kosti jsou ale vlivem osteoporózy křehčí a snáze dochází ke zlomeninám. Tisíce žen po padesátce utrpí nepříjemnou, deformující a bolestivou zlomeninu.

Jaké jsou typické osteoporotické fraktury?

  • Zlomeniny obratlů jsou velmi bolestivé, dochází při nich ke snížení (kompresi) obratlového těla a páteř tak celkově změní svůj tvar.
  • Zlomeniny krčků jsou u nás ve vyšším věku velmi časté, jejich následky včetně smrti jsou závažné a léčba nákladná. O bolesti, kterou přinášejí, není třeba ani hovořit.
  • Zlomeniny končetin jsou běžné a časté již ve středním věku. Za typickou osteoporotickou frakturu považujeme zlomeninu distálního předloktí - tzv. Collesovu zlomeninu. Časté jsou ale i jiné zlomeniny: zápěstí, předloktí či kotníků.

Proč více žen?

Vývoj osteoporózy urychluje menopauza. Kolem 50 let přestávají vaječníky vylučovat estrogen, ženský pohlavní hormon, který má ochranný vliv na srdce i kosti. Jakmile ustává sekrece estrogenu (což ale může být i více let před padesátkou), objeví se nepříjemné příznaky:

  • Návaly horka
  • Pocit sucha v pochvě, který znepříjemňuje pohlavní styk
  • Deprese
  • Bolesti hlavy
  • Noční pocení
  • Stresová inkontinence (odchod moči při kašli, námaze, zvýšení břišního tlaku)
  • Ztráta sebedůvěry

Více než tři čtvrtiny žen mají v tomto období některé z výše uvedených příznaků. Tyto příznaky mohou relativně brzy odeznít, ale někdo by se jimi mohl trápit po celá léta. Někdo nemusí pociťovat žádné příznaky. Ale i tak úbytek estrogenu na organismus zatím skrytě působí - poškozuje nejvíce právě srdce a kosti. U žen po menopauze významným způsobem narůstá četnost infarktů myokardu a cévních mozkových příhod a všechny ženy začínají významným způsobem ztrácet kostní hmotu. U některých žen se osteoporóza rozvine velmi rychle a k frakturám může dojít již brzy po padesátce, některé se naopak dožijí svých osteoporotických zlomenin až v mnohem pozdějším věku. Proto také říkáme, že je osteoporóza tichý zloděj kostní hmoty.

Koho osteoporóza postihuje nejčastěji?

Osteoporózu považujeme za nemoc vyššího věku, může však nastat i ve věku mladším, zejména v souvislosti s jinými chorobami. 

Rizikový faktor-žena:

  • u které nastala menopauza před 45. rokem věku
  • která podstoupila gynekologickou operaci - odstranění vaječníků
  • dlouhodobě držela přísnou dietu (anorexie), je velmi štíhlá či zatěžovala organismus nadměrnou zátěží (maratónské běžkyně atd.)

Dále jsou to ženy a muži, kteří:

  • již prodělali zlomeninu
  • po určitou dobu užívali kortikoidy
  • jejichž tělesná výška se o několik centimetrů snížila
  • pili nadměrné množství alkoholu,  kouřili
  • měli po většinu života velmi málo pohybu

Osteoporóze je možné předcházet

I když se již rozvinula, je možné zabránit dalším ztrátám kostní hmoty. Ještě před několika lety jsme problém osteoporózy zanedbávali a mnozí ji považovali za normální součást stárnutí. Je však velmi důležité, aby byla lépe informována veřejnost a zejména ti, kdož jsou osteoporózou ohroženi. V prevenci je důležitá strava s dostatečným množstvím vápníku (celkem 1500 mg denně), pokud to nestačí, potom jsou na místě vápníkové doplňky stravy. Je nutný dostatek pohybu (účinná je i chůze), odstranění škodlivých návyků (alkohol, kouření) a dostatečný příjem vitaminu D.

Ženy v menopauze by měly vyhledat svého gynekologa a poradit se s ním o nahrazení přirozené sekrece ženských pohlavních hormonů.

Design: People image created by Freepik

Zpět

BRNO PLNÉ KVĚTŮ

Unikátní snímky rozmnožovacích orgánů květin skryté očím mají možnost vidět návštěvníci Křížové chodby brněnské Nové radnice na Dominikánském náměstí. Až do 25. srpna 2025 zde probíhá výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem. Autory jsou vědci z brněnských pracovišť Akademie věd ČR: z Ústavu přístrojové techniky a Biofyzikálního ústavu. Fotografie pořídili unikátní metodou pokročilé environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, která rostliny při snímkování nepoškodí. Výstava, která je pro zájemce zdarma, přináší unikátní vizuální zážitek. Ukazuje krásu a komplexnost přírody ve zcela novém pohledu.

ZA VŠÍM HLEDEJ IMUNITU

Druhý tematický on-line kongres tohoto roku spustí Healthcomm Professional 3. 9. 2025. Na webu www.healthcomm.cz poběží celých 30 dní. 2D tematický on-line kongres IMUNITA je určen všem lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům z celého Česka i Slovenska. Akreditováno u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. Přihlašovat se můžete již nyní. Využijte kód pro přihlášení PHAR25IM a vstup v hodnotě 1000 Kč máte zcela zdarma.

NOVÁ VAKCÍNA JIŽ V SRPNU

Evropská komise schválila 21valentní pneumokokovou konjugovanou vakcínu CAPVAXIVE pro prevenci invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) a pneumokokové pneumonie u dospělých. Obsahuje osm unikátních sérotypů a díky svému složení pokrývá sérotypy odpovědné za většinu případů IPO u dospělé populace. Na českém trhu bude vakcína dostupná od letošního srpna. V současnosti ještě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale lze využít příspěvků z preventivních programů jednotlivých zdravotních pojišťoven.

DOPORUČUJEME