Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ A SRDEČNÍ CHOROBY



Onemocnění dásní je spojeno se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Čím závažnější je parodontóza, tím vyšší je riziko. Zjištění byla prezentována na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) na konci srpna 2021. 1 

Autorka studie, Dr. Giulia Ferrannini z Karolinska Institute ve švédském Stockholmu, uvedla: „Naše studie naznačuje, že programy zubního screeningu zahrnující pravidelné kontroly a vzdělávání o správné zubní hygieně mohou pomoci předcházet prvním a následným srdečním příhodám."

Švédská studie PAROKRANK dříve ukázala, že parodontitida byla výrazně častější u pacientů s infarktem poprvé ve srovnání s jejich zdravými vrstevníky stejného věku a pohlaví a žijícími ve stejné oblasti.Toto dlouhodobé sledování účastníků PAROKRANKU zkoumalo, zda přítomnost onemocnění dásní, a to jak u pacientů s infarktem, tak u jejich zdravých vrstevníků, souvisela se zvýšeným rizikem nových kardiovaskulárních příhod v průběhu času.

Analýza zahrnovala 1587 účastníků s průměrným věkem 62 let. Účastníci podstoupili zubní vyšetření v letech 2010 až 2014: 985 bylo klasifikováno jako zdraví, 489 mělo středně těžkou parodontitidu a 113 mělo těžkou parodontitidu. Účastníci byli sledováni kvůli výskytu kardiovaskulárních příhod a úmrtí. Primárním cílovým parametrem byl souhrn úmrtí ze všech příčin, nefatálního srdečního záchvatu nebo mrtvice nebo závažného srdečního selhání. Následná data byla sbírána do konce roku 2018 ze švédských národních registrů úmrtí a pacientů.

Během průměrného sledování 6,2 roku došlo k 205 událostem primárního cílového parametru. V celkové kohortě měli účastníci s parodontózou na počátku o 49 % vyšší pravděpodobnost primárního cílového parametru ve srovnání se zdravými dásněmi. Pravděpodobnost primárního cílového parametru stoupala s rostoucí závažností onemocnění dásní.

„Riziko výskytu kardiovaskulárních příhod během sledování bylo vyšší u účastníků s parodontitidou, přičemž se zvyšovalo souběžně se závažností. To bylo zvláště patrné u pacientů, kteří již prodělali infarkt myokardu, "vysvětlila Dr. Ferrannini.

„Předpokládáme, že poškození parodontálních tkání u lidí s onemocněním dásní může usnadnit přenos zárodků do krevního oběhu. To by mohlo urychlit škodlivé změny na cévách a/nebo zesílit systémový zánět, který je pro cévy škodlivý," konstatovala dále Dr. Ferrannini.

A uzavřela: „Je důležité zdůraznit, že kvalita péče ve Švédsku je vysoká, což potvrzuje celkově nízký počet celkových událostí během sledování. Navzdory tomu byla onemocnění dásní spojena se zvýšenou pravděpodobností kardiovaskulárních onemocnění nebo úmrtí. "

Zdroj: Tiskové oddělení ESC

Reference:

1. Abstrakt: Parodontitida a kardiovaskulární výsledek - prospektivní pokračování kohorty PAROKRANK.
2 . Rydén L, Buhlin K, Ekstrand E, de Faire U, Gustafsson A, Holmer J, Kjellström B, Lindahl B, Norhammar A, Nygren Å, Näsman P, Rathnayake N, Svenungsson E, Klinge B. Periodontitis Increases the Risk of a First Myocardial Infarction: A Report From the PAROKRANK Study. Circulation. 2016 Feb 9;133(6):576-83. doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.115.020324. Epub 2016 Jan 13. PMID: 26762521.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie