Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



OČI A KORONAVIRUS



Na nejčastější otázky kolem souvislosti virové infekce SARS-CoV-2 a zdraví našich očí odpovídá prim. MUDr. Martin Choleva z oční kliniky Lexum.

Jak se covid-19 šíří prostřednictvím očí? 

Vstupní branou pro jakékoli infekce jsou jako nejzranitelnější místo sliznice. Kromě úst a nosohltanu to je i oční spojivka. Virus se kapénkami nebo dotekem dostane do spojivkového vaku, přes slzné odvodné cesty se pak dostává do nosohltanu, kde může být nadechnut až do plic. Zpočátku se předpokládalo, že oko bude jednou z hlavních bran pro koronavirus. Nyní již víme, že tomu tak není - touto cestou dochází k přenosu zřejmě pouze v řádu jednotek procent.

Nicméně i přes to je důležité dodržovat obecná doporučení: nesahat si na oči - pokud ruce skutečně nemáme právě teď důkladně umyté. 

Škodí roušky očím?

Roušky mohou způsobit zhoršení potíží u pacientů s tzv. syndromem suchých očí, který se projevuje nepříjemnými pocity - pálením, řezáním očí, a paradoxně také vyšším slzením. V těchto případech je vhodné používat tzv. umělé slzy, ideálně bez konzervačních látek. Umělé slzy můžete bez receptu zakoupit v lékárně.

Tato doporučení neplatí pouze ve vztahu ke covid-19, ale ke všem infekčním onemocněním horních cest dýchacích. 

Chrání nás brýle?

Jako částečná bariéra přenosu infekčních onemocnění (včetně onemocnění covid-19) skutečně brýle do jisté míry slouží. Brání nám mimoděčnému protření si oka, současně částečně chrání oko před přímým zasažením infikovanými kapénkami. Nevýhodou brýlí při nošení roušek je však jejich mlžení - a následná nutnost manipulace s brýlemi, aniž bychom si mohli předtím ruce umýt. Je proto vhodné ošetřovat v tuto dobu pravidelně brýle profesionálními přípravky, které mlžení brání nebo alespoň významně snižují. Zakoupit je lze v optikách. 

MUDr. Martin Choleva je primářem Centra léčby katarakty a předního segmentu a manažer oční kliniky Lexum v Ostravě. Členem chirurgického týmu ostravské oční kliniky Lexum je od roku 2005 a jen zde provedl již přes 20 000 operací šedého zákalu. Zaměřuje se hlavně na chirurgii čočky (šedý zákal, vetchozrakost, vysoké refrakční vady) a plastickou chirurgii v rámci očního lékařství. V letech 2002 a 2003 asistoval při vývoji přístroje pro tzv. studenou fakoemulzifikaci. Ve své publikační činnosti se věnuje novým trendům v oftalmologii a problematice multifokálních čoček. Je členem České oftalmologické společnosti, České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie, European Society of Cataract and Refraktive Surgery, České lékařské komory a České vitreoretinální společnosti.

 

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie