Dali jsme si schůzku přes Google Meet. Jak jinak, když moderní technologie tak usnadňují redakční práci. Navíc, společnost Health communication je stále více zařazuje do svých edukačních aktivit.
Právě v on-line světě se odehrávala i většina loňských i letošních kongresů pod hlavičkou Healtcomm Professional.
Dobrý den, Zdeňku, nemohli jsme si nevšimnout rostoucího zapojení lékárníků do edukačních projektů ve 3D 360° prostředí. Jak byste hodnotil jejich adaptaci na tuto novou technologii?
Z. B.: Dobrý den. Lékárníci v ČR prokázali neuvěřitelnou adaptabilitu a otevřenost novým technologiím. Zejména 3D 360° prostředí jim umožňuje snadno a efektivně získávat nové znalosti. Edukační projekty v tomto formátu jim poskytují interaktivní a vizuálně přitažlivé prostředí, které je zapojuje víc, než by to dokázaly tradiční způsoby vzdělávání. A nám to umožnuje je provést online i cestovatelsky. 3D 360° kongresy „umisťujeme" s naším 3D týmem vždy do jiného města a země. Už jsme navštívili Prahu, Barcelonu, Benátky, Budapešť, Varšavu nebo Berlín. Nyní jsme až do 10.10. 2024 v norském Oslu. A pro rok 2025 připravujeme kongresovou návštěvu Švýcarska a Slovenska. Vždy je základem kvalitní odborný program s přednáškami předních zástupců oboru. Pak si také ukážeme, jak v dané zemi funguje lékárenský trh, řekneme něco o historii místních lékáren, připomeneme milníky farmacie a medicíny zvolené destinace.
Co přispělo k tak úspěšné implementaci 3D 360° projektů mezi lékárníky?
Z. B.: Především jejich ochota učit se novým věcem a hledat způsoby, jak se zlepšovat. Lékárníci jsou ve své profesi zvyklí na neustálý progres a musí sledovat novinky. Navíc 3D 360° prostředí nabízí možnost flexibilního učení, které mohou v práci využít. Vše mohou sledovat z pohodlí domova. Tento aspekt je pro mnohé z nich klíčový, a také úspora jejich času.
Zmínil jste, že lékárníci studují z domova...
Z. B.: Díky tomu, že naše platforma je dostupná kdykoli a odkudkoli po dobu jednoho měsíce, mají lékárníci možnost věnovat se edukaci ve chvílích, kdy jim to vyhovuje. Mnozí si například nastavují čas na učení po večerech nebo během volných chvil o víkendu. Flexibilita je tedy jedním z hlavních důvodů, proč je 3D 360° tak populární. Doplňuje tak dnes již tradiční platformu e-learningu - www.educomm.cz, která je lékárníkům k dispozici se svým odborným obsahem po celý rok.
Jak hodnotí studující lékárníci 3D 360° prostředí? Máte zpětnou vazbu?
Z. B.: Ano máme, a to velmi pozitivní. Pravidelně dostáváme moc hezké e-maily, kde lékárníci oceňují především jednoduchost používání a vizuální atraktivitu prostředí. Někteří nám dokonce napsali, že je baví interaktivní expozice a tematické propojení s cestami po jiných zemích. Vidíme tedy, že naše snaha přinést inovativní způsob vzdělávání se vyplatila.
Jaké jsou podle vás hlavní výhody 3D 360° edukačního prostředí oproti tradičním způsobům vzdělávání?
Z. B.: Kromě flexibility a vizuální přitažlivosti bych zmínil ještě jednu důležitou výhodu - interaktivitu. Lékárníci se mohou doslova „procházet" prostředím, klikat na různé objekty, prozkoumávat informace do hloubky a zapojovat se do příjímání informací, které si sami otevírají v různých komunikačních formách. Tato forma vzdělávání je mnohem více stimulující než pasivní sledování přednášek.
Jaký vliv má takové inovativní vzdělávací prostředí na každodenní práci v lékárně?
Z. B.: Lékárníci, kteří využívají naši platformu, jsou nejen lépe informováni o novinkách a zkušenostech dalších odborníků, ale také lépe připraveni komunikovat s pacienty a poskytovat jim konzultace na vysoké úrovni. Mají větší jistotu v otázkách nových léčiv, což zlepšuje jejich profesní sebevědomí a celkově přináší vyšší kvalitu služeb v lékárnách. Ale samozřejmě nové a kvalitní informace mohou nalézt u všech dalších vzdělávacích společností, a především v projektech České lékárnické komory.
Jsou podle Vás lékárníci připraveni na další technologické inovace v oblasti vzdělávání?
Z. B.: Rozhodně ano. Lékárníci v ČR už několikrát prokázali, že se nebojí technologických výzev a jsou připraveni na neustálý vývoj. Je to skupina profesionálů, která chápe, že moderní technologie jsou klíčem k udržení kvality péče a ke zlepšení vlastních dovedností.
Plánujete novinky nebo rozšíření 3D 360° edukační platformy?
Z. B.: Plánujeme významná vylepšení platformy Educomm.cz a rozšíření 3D 360° kongresu. Chceme se zaměřit na ještě propracovanější vizualizační prvky, které budou lépe simulovat reálné situace. Zároveň připravujeme konzultační virtuální místnosti, kde budou mít účastníci možnost sdílet své zkušenosti a konzultovat témata v reálném čase s kolegy i odborníky. Tento interaktivní prvek posune vzdělávání na další úroveň a vytvoří prostor pro aktivnější diskusi.
Na závěr se Vás zeptám: Kam se bude ubírat vzdělávání lékárníků prostřednictvím Vašich projektů?
Z. B.: Naší vizí je i nadále poskytovat kvalitní, inovativní a přístupné vzdělávací nástroje, které pomohou lékárníkům růst. Vzdělávání musí jít ruku v ruce s technologiemi, proto budeme pokračovat v rozvoji platformy Educomm.cz a na vylepšení 3D 360° kongresu. Chceme, aby měli lékárníci neustálý přístup k novým informacím, a to způsobem, který je efektivní, interaktivní a atraktivní. Naším cílem je vytvořit prostředí, kde se nejen „školí" a získávají potřebné body v rámci systému celoživotního vzdělávání, ale kde mohou také sdílet své zkušenosti a navzájem se jimi dokáží inspirovat.
Děkuji za rozhovor
Chramst
NA CO SE MOHOU LÉKÁRNÍCI TĚŠIT V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ?
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.