
Název produktu:
Octizy® kožní sprej, roztok 1 mg/g + 20 mg/g
Octizy® gel 1 mg/g + 10 mg/g
Kategorie produktu: léčivý přípravek
Režim výdeje: volný prodej
Popis: RENESANCE V PÉČI O POVRCHOVÉ RÁNY - DVĚ LÁTKY, TROJÍ ÚČINEK!
K opakované, časově omezené podpůrné antiseptické léčbě malých povrchových ran u pacientů všech věkových skupin.
Všechny přípravky Octizy obsahují oktenidin dihydrochlorid (v koncentraci 1 mg/g) a phenoxyethanol (ve spreji a roztoku v koncentraci 20 mg/g; v gelu 10 mg/g). Obě účinné látky se navzájem doplňují v desinfekčním účinku na rány.
Trojí účinek:
Octizy® působí:
Octizy kožní sprej, roztok
Octizy gel
Zkrácená informace o přípravku Octizy 1 mg/g + 20 mg/g kožní sprej, roztok
Složení: Jeden gram roztoku obsahuje 1 mg oktenidin‑dihydrochloridu a 20 mg fenoxyethanolu. Indikace: K opakované, časově omezené podpůrné antiseptické léčbě malých, povrchových ran u pacientů všech věkových skupin. Dávkování: Přípravek Octizy se nanáší na léčenou oblast až do jejího úplného zvlhčení. Je nutné dodržet dobu expozice aspoň 1 až 2 minuty. Přípravek Octizy se má používat maximálně třikrát denně. Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivou nebo pomocnou látku. Nesmí se používat k výplachům břišní dutiny nebo močového měchýře a nesmí se aplikovat na ušní bubínek. Zvláštní upozornění: Přípravek Octizy se nemá polykat, ani se nemá dostat do krevního oběhu nebo do oka. Přípravek se nemá používat v nadměrném množství a je třeba zabránit jeho hromadění v kožních záhybech nebo pod pacientem nebo jeho skapávání na prostěradla nebo jiný materiál, který je v přímém kontaktu s pacientem. Pokud se na místa ošetřená přípravkem Octizy plánuje použití okluzivních obvazů, je třeba zajistit, aby před přiložením obvazu nebylo přítomno nadměrné množství přípravku. Interakce: Neaplikujte přípravek Octizy do blízkosti míst, kde byly aplikovány dezinfekční (antiseptické) prostředky na bázi jodovaného povidonu. Může to způsobit intenzivní hnědé nebo fialové zabarvení kůže. Oktenidin může tvořit špatně rozpustné komplexní sloučeniny s aniontovými tenzidy, například z pracích a čisticích prostředků. To může vést k omezení nebo ztrátě antimikrobiální účinnosti oktenidinu. Těhotenství a kojení: Přípravek nemá být během těhotenství používán z preventivních důvodů. Přípravek nemá být v období kojení používán v oblasti prsů. Nežádoucí účinky: Vzácně pálení, zarudnutí, svědění a pocit tepla v místě aplikace. Uchovávání: 30ml lahvička: Uchovávejte do 30 °C. 50ml a 100ml lahvička: Žádné zvláštní podmínky. Držitel rozhodnutí o registraci: Egis Pharmaceuticals PLC, Budapešť, Maďarsko. Registrační číslo: 32/410/22-C. Datum registrace: 14. 1. 2025. Výdej léčivého přípravku možný bez lékařského předpisu. Přípravek není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Kontaktní údaje: EGIS Praha spol. s r.o., Ovocný trh 1096/8, 110 00 Praha 1, tel.: +420 227 129 111, www.egispraha.cz
Zkrácená informace o přípravku Octizy 1 mg/g + 10 mg/g gel
Složení: Jeden gram gelu obsahuje 1 mg oktenidin‑dihydrochloridu a 10 mg fenoxyethanolu. Indikace: K opakované, časově omezené podpůrné antiseptické léčbě malých, povrchových ran u pacientů všech věkových skupin. Dávkování: Přípravek Octizy se nanáší v tenké vrstvě na ošetřovanou oblast, dokud není dosaženo úplného pokrytí. Je nutné dodržet dobu expozice aspoň 1 až 2 minuty. Přípravek Octizy se má používat maximálně třikrát denně. Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivou nebo pomocnou látku. Nesmí se používat k výplachům břišní dutiny nebo močového měchýře a nesmí se aplikovat na ušní bubínek. Zvláštní upozornění: Přípravek Octizy se nemá polykat, ani se nemá dostat do krevního oběhu nebo do oka. Gel se nemá používat v nadměrném množství a je třeba zabránit jeho hromadění v kožních záhybech nebo pod pacientem nebo jeho skapávání na prostěradla nebo jiný materiál, který je v přímém kontaktu s pacientem. Pokud se na místa ošetřená přípravkem Octizy plánuje použití okluzivních obvazů, je třeba zajistit, aby před přiložením obvazu nebylo přítomno nadměrné množství přípravku. Obsahuje alkohol (ethanol), který může na porušené pokožce způsobit pocit pálení. Butylhydroxytoluen může způsobit místní kožní reakce (např. kontaktní dermatitidu) nebo podráždění očí a sliznic. Interakce: Neaplikujte přípravek Octizy do blízkosti míst, kde byly aplikovány dezinfekční (antiseptické) prostředky na bázi jodovaného povidonu. Může to způsobit intenzivní hnědé nebo fialové zabarvení kůže. Oktenidin může tvořit špatně rozpustné komplexní sloučeniny s aniontovými tenzidy, například z pracích a čisticích prostředků. To může vést k omezení nebo ztrátě antimikrobiální účinnosti oktenidinu. Těhotenství a kojení: Přípravek nemá být během těhotenství používán z preventivních důvodů. Přípravek nemá být v období kojení používán v oblasti prsů. Nežádoucí účinky: Vzácně pálení, zarudnutí, svědění a pocit tepla v místě aplikace. Uchovávání: Žádné zvláštní podmínky. Po prvním otevření uchovávejte při teplotě do 25 °C. Držitel rozhodnutí o registraci: Egis Pharmaceuticals PLC, Budapešť, Maďarsko. Registrační číslo: 32/409/22-C. Datum registrace: 14. 1. 2025. Výdej léčivého přípravku možný bez lékařského předpisu. Přípravek není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Kontaktní údaje: EGIS Praha spol. s r.o., Ovocný trh 1096/8, 110 00 Praha 1, tel.: +420 227 129 111, www.egispraha.cz
Letos se koná již 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Cílem kampaně, která poběží od 25. do 31. května 2025, je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, protože je často bezpříznakové. Včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. O nemocné se štítnou žlázou se stará nově čím dál víc praktiků, kteří uleví přetíženým endokrinologickým ordinacím. Neléčená porucha štítné žlázy může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost. Odborníci pak v rámci Týdne štítné žlázy upozorňují veřejnost na nové možnosti léčby.
Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území ČR. Prakticky celé území ČR je od poloviny května v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách a změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce ve vyšších nadmořských výškách. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastu-puje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.
Festival Mezi ploty před více jak 30 lety (1992) otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podobaly vězení, lidem z ulice i umělcům. Festival plný tance, scének a hudby propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry včetně plotů mezi nimi. Během soboty 24. 5. a neděle 25. 5. vystoupí více než 100 účinkujících. Máte již svoji vstupenku? Vyhrát ji můžete aktuálně i v soutěži na Educommu. Stačí do 18. 5. 2025 vystudovat přednášky z tematické sekce Péče o duševní zdraví pro lékárníky. https://www.educomm.cz/meziploty/
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.