Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NOHY BEZ OTOKŮ A BOLESTÍ



Mnoho z nás stráví celý den na nohou, někteří ho prosedí za počítačem. Po takovém dni mohou nohy bolet a být oteklé. Tomu lze ale předejít!

Při dlouhém sezení nebo stání se v dolních končetinách hromadí krev a svalová pumpa nefunguje tak efektivně, jako při pohybu. Proto nohy otékají a bolí. Statická zátěž je také jedním z faktorů vzniku křečových žil, společně s dalšími, jako jsou například nedostatek pohybu, obezita nebo dědičnost.

Otékání a bolesti nohou lze předcházet. Důležitou úlohu hraje především životní styl. Nejdůležitější roli hraje pohyb, kterým je podporována činnost svalové pumpy, a tím i krevní oběh. Doporučenými sporty jsou plavání, jízda na kole nebo alespoň procházky. Když už se nemůžete každý den vydat na kolo, zacvičte si alespoň v kanceláři. Zkuste kroužit kotníky oběma směry, propínat a krčit prsty nohou nebo přitahovat pokrčené nohy k hrudníku a následně je propínat.

Dalším faktorem je jídelníček, který by měl být bohatý na vitaminy C a E, měl by obsahovat dostatek vlákniny a dalších důležitých živin, jako je vápník, hořčík a zinek. Pružnost cévních stěn pak pomáhá zlepšovat rutin, který je obsažený například v pohance.

Pokud máte sedavé zaměstnání, najděte si přes den pár chvil a „dejte si nohy na stůl". Podpoříte tak krevní oběh v dolních končetinách. Při sezení si nedávejte nohu přes nohu, tím byste zbytečně zabraňovali cirkulaci krve. 

Posledním krokem, ale možná tím nejdůležitějším, jak předejít oteklým nohám, je nošení kompresivních punčoch nebo podkolenek. Kvalitní podpůrné produkty dnes již na první pohled nerozeznáte od běžných punčoch a nabídka je velmi široká. Podpůrné podkolenky se vyrábí i v bavlněném provedení.

Příkladem takových podkolenek jsou zdravotní bavlněné podkolenky Avicenum 310. Podkolenky patří svou kompresí do první kompresní třídy (CCL1 - 18 - 21 mmHg). Odzkoušený gradient sestupu tlaku od kotníku směrem vzhůru účinně podporuje funkci žilních chlopní, a tím stabilizují krevní oběh (usnadňují žilní návrat). 

Kompresivní podkolenky s vysokým podílem bavlny a antimikrobiálními ionty stříbra Sanitized® Silver jsou efektivní prevencí cestovní trombózy, funkčním doplňkem při rekreačních sportovních aktivitách a působí také jako prevence otoků nohou a křečových žil.

Zákazníci včetně diabetiků ocení řetízkovanou špici s plochým spojem a zdravotní lem.


ZAPOJTE SE V ZÁŘÍ DO DOMÁCÍHO TESTOVÁNÍ ZDRAVOTNÍCH PODKOLENEK AVICENUM 310

Chcete se zapojit do naší soutěže o domácí testování kompresivních podkolenek?

Odpovězte správně na otázku na magazin@hcom.cz do konce září a u své odpovědi uveďte i velikost chodidla v EUR.

Sedm vylosovaných je získá, aby mohli jejich kvalitu okusit „na vlastní kůži"!

POZOR: Jedinou podmínkou účasti v soutěži je ochota spolupracovat na vyhodnocení kvality produktu dle zaslaných parametrů v listopadovém vydání Magazínu!

 

Soutěžní otázka:

Kolik procent bavlny obsahují bavlněné podkolenky Avicenum 310?

a) 50%

b) 55%

c) 60%

Nápovědu můžete hledat na webu výrobce: ZDE

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie