
Onychomykóza je nejčastější onemocnění nehtů a tvoří asi polovinu všech nehtových abnormalit. Jedná se o mykotické postižení nehtových plotének nebo nehtových lůžek, které většinou způsobují vláknité houby, tzv. dermatofyty, nebo méně často pak kvasinky a plísně. V běžné populaci je onychomykóza poměrně častým problémem, který mohlo vyvolat například zapařené prostředí v uzavřené obuvi, chůze naboso na veřejných místech jako jsou bazény, posilovny či sauna, a nebo traumatické poškození nehtu (úraz, otlak z malých bot, nešetrná pedikúra apod.). Zejména u seniorů jde o častý problém, který souvisí se stárnutím. S věkem totiž dochází ke snížení periferní vaskulární cirkulace, k pomalejšímu růstu nehtů a obecně ke zvýšené náchylnosti starší populace k infekcím. Dalším rizikovým faktorem je onemocnění cukrovkou nebo problémy s krevním oběhem.
Kromě estetického problému může onychomykóza, zejména neléčená (nebo léčená v pozdním stádiu), vést k trvalému poškození nehtu a následným zdravotním komplikacím. Drobná poranění v okolí nehtů mohou být totiž branou pro bakteriální infekci. Jak jsme již zmínili, riziko je nejzávažnější pro pacienty s diabetem a s oslabeným imunitním systémem. Eliminace onychomykózy je často běh na dlouhou trať, protože příznaky odeznívají velmi pomalu, prakticky do odrostu postiženého nehtu. K úspěchu vyléčení rozhodně přispívá včasné odhalení problému a brzké zahájení aplikace antimykotického přípravku.
Pod značkou FungeX® se v lékárnách mohou pacienti po poradě s lékárníkem rozhodnout pro nejvhodnější formu, která povede k maximální účinnosti a komfortní aplikaci při řešení jejich potíží s onychomykózou. Revoluční zdravotnické prostředky řady FungeX® pro mykózou postižené nehty jsou v nabídce ve formě náplasti, pera nebo v tekuté formě. Zabezpečí účinnou a intenzivní léčbu plísňových infekcí nehtů a zdeformovaných nehtů na nohou se změnou zbarvení. FungeX® zdravotnické prostředky na mykózu nehtů jsou určeny pouze k zevnímu použití.
Svědění a zarudnutí chodidel lze řešit aplikací speciálních ponožek FungeX, které jsou zařazeny do kategorie kosmetický přípravek. Zmírňují svědění, podráždění a nepříjemný zápach již během 30 minut. Jednorázové hygienické ponožky se nechávají na nohách působit 30 minut.
....................
My jsme pro naše testovatele vybrali náplasťovou formu, a to zdravotnický prostředek FungeX® Náplasti proti mykóze.
Testování probíhá celý květen a v červnu se v rubrice Sedm statečných dozvíme jeho výsledky.
....................
FungeX® Náplasti proti mykóze jsou nejrychlejší a nejjednodušší řešení při onychomykóze.
Náplast se aplikuje se jen jednou denně. Ideální je použít náplast na noc, aby byl účinek kontinuální během 8 hodin.
Speciálně navržený tvar náplasti umožňuje praktickou, jednoduchou a účinnou aplikaci přesně na zasažené místo.
Náplast také zlepšuje vzhled nehtů a zmírňuje jejich nežádoucí zbarvení.
Díky svému složení má náplast také hydratační účinky. Další výhodou je, že viditelné výsledky přichází již po několika týdnech léčby. Protože náplast působí jen lokálně, lze ji používat i v těhotenství a v období kojení.
FungeX® Náplasti proti mykóze obsahují:
Ucelenou řadu FungeX® přináší farmaceutická společnost AVEPHARMA, s.r.o., která pečlivě monitoruje potřeby klientů a snaží se svými produkty vyplnit mezery v lékárenském sortimentu. Nabídka produktů od společnosti AVEPHARMA je nejen široká, ale hlavně překvapí funkčností a volbou komfortní lékové formy.
Příkladem může být roztok Acetocaustin k bezbolestné a účinné léčbě bradavic, který mohli čtenáři Magazínu otestovat na přelomu března a dubna. Rovněž přípravky pro řešení potíží s nedostatečnou tvorbou slin (xerostomií) pod značkou bioXtra: bioXtra jemnou zubní pastu, která působí jako účinná náhrada přirozených slin, a bioXtra jemnou ústní vodu pro obnovu přirozené tvorby slin a regulaci mikroprostředí v ústech, posuzovalo celý duben sedm čtenářů Magazínu.
Až se bude blížit letní sezóna, čeká nás poslední testování produktů společnosti AVEPHARMA v rámci naší rubriky Na vlastní kůži, a to vybraných produktů řady Perspi-Guard pro redukci nadměrného pocení.
Sledujte proto pravidelně náš Magazín Healthcomm!
Letos se koná již 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Cílem kampaně, která poběží od 25. do 31. května 2025, je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, protože je často bezpříznakové. Včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. O nemocné se štítnou žlázou se stará nově čím dál víc praktiků, kteří uleví přetíženým endokrinologickým ordinacím. Neléčená porucha štítné žlázy může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost. Odborníci pak v rámci Týdne štítné žlázy upozorňují veřejnost na nové možnosti léčby.
Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území ČR. Prakticky celé území ČR je od poloviny května v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách a změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce ve vyšších nadmořských výškách. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastu-puje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.
Festival Mezi ploty před více jak 30 lety (1992) otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podobaly vězení, lidem z ulice i umělcům. Festival plný tance, scének a hudby propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry včetně plotů mezi nimi. Během soboty 24. 5. a neděle 25. 5. vystoupí více než 100 účinkujících. Máte již svoji vstupenku? Vyhrát ji můžete aktuálně i v soutěži na Educommu. Stačí do 18. 5. 2025 vystudovat přednášky z tematické sekce Péče o duševní zdraví pro lékárníky. https://www.educomm.cz/meziploty/
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.