
Mnohý z laiků si myslí, že hlavním úkolem jater je tvorba žluči, která se pak podle potřeby uschová ve žlučníku, a že jim škodí jen přehnaná konzumace alkoholu. Játra jsou ale velmi složitým orgánem, je to v podstatě jakýsi motor metabolismu, který plní řadu důležitých funkcí - mění cukry, tuky a bílkoviny na energii nutnou pro buněčné procesy organismu, chrání a detoxikují, skladují důležité látky, například vitaminy A a D, železo a další. Také ovlivňují hladiny některých hormonů, například inzulinu.
„Pokud tento orgán nefunguje správně, ovlivní to celý organismus," říká doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D., přednosta Ústavu farmakologie 3. LF UK v Praze.
Játra mají velkou schopnost regenerace, ale pokud se dlouhodobě špatně stravujeme, užíváme kvanta léků bez porady s odborníkem, a ano - pijeme přes míru, potom si je bez varování, protože nás nic nebolí, poškozujeme tak, že už nakonec může být pozdě.
Globální epidemie
Čísla u nás i ve světě dokládají, že každý třetí z nás má ztukovatělá játra, odborně nealkoholovou tukovou chorobu jater,a ještě odborněji MASLD (Metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease). A tento počet stále roste, za 15 let by tuto nemoc mohla mít víc než polovina dospělých. V nejvyšším riziku jsou obézní muži, a to nejen ti, kteří - lidově řečeno - pijí první ligu.
Játra a diabetes
„Inzulinová rezistence, která je typická pro cukrovku 2. typu, vede k hromadění tuku v játrech," říká k tématu MUDr. Tomáš Vařeka ze 4. interní kliniky VFN v Praze.
„A týká se to asi 75 procent všech takto nemocných. Důsledkem jsou potom další metabolické potíže - jedno onemocnění zhoršuje druhé. MASLD komplikuje nejen průběh diabetu, ale zároveň zvyšuje i možnost srdečně-cévních a další zdravotních rizik. Pacienti s diabetem a nemocnými játry by měli být léčeni komplexně, " doplňuje dále MUDr. Vařeka.
Oba lékaři se sešli na tiskové konferenci ke Světovému dni zdraví jater.
Na léky nespoléhejme
Základem je včasná prevence. Při onemocnění jater je naprosto klíčová úprava životosprávy, a to pacienti obvykle neradi slyší. Ani zázračná, ani jakákoli jiná pilulka v podstatě neexistuje, odborníci ale mohou doporučit určité přírodní látky- hepatoprotektiva, například esenciální fosfolipidy, které pronikají do membrán jaterních buněk a pomáhají při jejich regeneraci.
Hlavním rizikem jaterních onemocnění - od nealkoholové tukové choroby přes záněty jater, cirhózu až po rakovinu jater (její výskyt vzrostl od roku 1990 o 205 procent!) - je nezdravý životní styl. Nadměrné množství cukru, nasycených tuků a průmyslově zpracovaných potravin je nebezpečím pro játra i pro diabetes.
Každé jídlo a každý pohyb je rozhodnutím, které nám pomáhá uchovat si zdraví!
Strava nejlépe středomořská
Diabetici svou dietu obvykle dodržují. Úprava stravy je klíčová i pro řadu chorob, pro prevenci i pro onemocnění jater. Základem jsou celozrnné potraviny, dostatek zeleniny a ovoce, bílkoviny a zdravé tuky.
„Rybu nejen o Vánocích, ideálně třikrát týdně," dodává doc. Slíva. „A hodně tekutin, ale málo alkoholických."
........................
Jídlo je lék - tak zní motto letošního Světového dne zdraví jater, který připadá na 19. dubna.
Zdůrazňuje, že správná výživa je jedním z nejsilnějších nástrojů v prevenci a léčbě jaterních onemocnění. Každé sousto, které sníme, má totiž dopad nejen na naši hmotnost, ale i na zdraví jater. Proto je důležité dbát na to, co si každý den pokládáme na talíř.
Světový den zdraví jater je proto ideální příležitostí, jak každoročně upozornit na důležitost zdravého životního stylu jako je vyvážená strava, vyhýbání se alkoholu a pravidelný pohyb.
........................
Pohybová aktivita
Stejně jako stravování je důležitá pohybová aktivita. Nadváha a obezita výrazně škodí diabetikům a doslova ničí játra. Dr. Vařeka tvrdí, že metabolismus podpoří nejen posilování, ale i každodenní svižná procházka, která zároveň pomáhá snižovat obsah tuků v játrech. Lékaři hovoří i o významu i malých přestávek v sezení, což je v současné době, kdy řada povolání pracuje v home office režimu, zdánlivá maličkost...
Úbytek hmotnosti pomáhá jak játrům, tak cukrovce!
Mgr. Jana Ulíková
POŠKOZENÍ JATER ODHALÍ VČASNÉ A CÍLENÉ VYŠETŘENÍ
Letos se koná již 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Cílem kampaně, která poběží od 25. do 31. května 2025, je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, protože je často bezpříznakové. Včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. O nemocné se štítnou žlázou se stará nově čím dál víc praktiků, kteří uleví přetíženým endokrinologickým ordinacím. Neléčená porucha štítné žlázy může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost. Odborníci pak v rámci Týdne štítné žlázy upozorňují veřejnost na nové možnosti léčby.
Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území ČR. Prakticky celé území ČR je od poloviny května v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách a změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce ve vyšších nadmořských výškách. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastu-puje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.
Festival Mezi ploty před více jak 30 lety (1992) otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podobaly vězení, lidem z ulice i umělcům. Festival plný tance, scének a hudby propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry včetně plotů mezi nimi. Během soboty 24. 5. a neděle 25. 5. vystoupí více než 100 účinkujících. Máte již svoji vstupenku? Vyhrát ji můžete aktuálně i v soutěži na Educommu. Stačí do 18. 5. 2025 vystudovat přednášky z tematické sekce Péče o duševní zdraví pro lékárníky. https://www.educomm.cz/meziploty/
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.