Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NEMOC MNOHA TVÁŘÍ



S roztroušenou sklerózou se u nás potýká asi 22 tisíc osob. Průběh onemocnění je prakticky u každého pacienta individuální právě tak jako její projevy. Nemoc se nedá vyléčit, ale dá se úspěšně léčit a obvykle i zpomalit progresi neurologického deficitu.

Toto chronické zánětlivé onemocnění centrální nervové soustavy vede k demyelinizaci nervových vláken a následně k jejich ztrátě. Bohužel postihuje i mladé lidi ve věku od 20 let, často kolem čtyřicítky, ženy dvakrát častěji než muže; u nich je nemoc diagnostikována většinou ve vyšším věku a probíhá obvykle rychleji a agresivněji. Rozhodující je ve všech případech včasná diagnostika, především pomocí magnetické rezonance, a okamžité podávání léků.

Vliv dědičnosti je u RS nemoci poměrně významný; příbuzní nemocných v první linii mají desetkrát vyšší pravděpodobnost onemocnění.

Příznaky jsou rozmanité

Mezi typické patří postižení očí (zánět očního nervu) se zamlženým viděním, poruchy citlivosti v určitých částech těla, poruchy hybnosti horní či dolní končetiny - neobratnost rukou s vypadáváním předmětů, třes, poruchy jemné motoriky, problémy se psaním na počítači apod., problémy s chůzí do a se schodů, zakopávání, zatuhlost, omezení hybnosti. Objevuje se i pocit nejistoty v prostoru, závratě, ztráta rytmu chůze s nebezpečím pádu, může dojít i k poruše řeči a k neschopnosti číst. Až 80 procent nemocných se potýká s některými sexuálními dysfunkcemi. Většina nemocných pociťuje nadměrnou únavu, která je omezuje v běžných denních aktivitách, a také bolesti, na které nereagují běžná analgetika.

Kromě rozdílných projevů - závisí na tom, na jakém místě v mozku a míše dochází k poškození neuronů - se vyvíjí i průběh nemoci u každého jinak. V některých případech je pomalejší a přechod do další fáze trvá několik let, jindy má nemoc rychlý spád a pacient se může stát invalidním; na tom ani moderní léčba bohužel nedokáže nic změnit.


Pravidelné sledování projevů onemocnění a jejich konzultování s odborným lékařem je stěžejní pro správné nasazení léků a další vývoj nemoci.


Typy onemocnění

Nejběžnější formou je relaps-remitentní forma, která se zpočátku vyskytuje u asi 85 procent nemocných. Po atace nemoci, která trvá od 24 hodin až po několik dnů, nastane asi měsíc trvající remise.

„Pacient se v obdobích klidu cítí celkem v pořádku, ale stupeň neurologického postižení s každou atakou roste," vysvětluje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

„Tato fáze je nejlépe ovlivnitelná léčbou s možností předcházet zhoršení nemoci."

V průběhu času může relaps-remitentní fáze přejít do sekundárně progresivní. Ataky jsou méně výrazné nebo žádné, ale zánětlivý proces v těle stále pokračuje, neurologické projevy se postupně zhoršují a časem dojde k trvalé invaliditě.

„Lékaři neumějí odhadnout rychlost a závažnost nástupu změn, a proto je důležité, aby si pacienti sami sledovali nové problémy svého stavu a radili se o nich se svým lékařem - neurologem," doplňuje prof. Havrdová.

Primárně progresivní fáze je poměrně vzácná, objevuje se kolem čtyřicítky a častěji u mužů, ataky se vyskytují výjimečně, ale neurologické problémy se zhoršují už od počátku. Typicky u ní dochází k problémům s chůzí. I tady je samozřejmě nutné průběžně se radit s lékařem.


Prvním zdokumentovaným pacientem s roztroušenou sklerózou prý byl vnuk krále Jiřího III. Augustus d´Este (narozený roku 1794), u něhož se ve 20 letech rozvinuly recidivující a postupně narůstajicí neurologické symptomy. 


Včas a správně

Roztroušena skleróza patři prozatím mezi nevyléčitelné choroby, ale při včasné diagnostice a správné terapii lékaři umějí výrazně snížit aktivitu onemocněni a zpomalit progresi neurologického deficitu.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie