
S roztroušenou sklerózou se u nás potýká asi 22 tisíc osob. Průběh onemocnění je prakticky u každého pacienta individuální právě tak jako její projevy. Nemoc se nedá vyléčit, ale dá se úspěšně léčit a obvykle i zpomalit progresi neurologického deficitu.
Toto chronické zánětlivé onemocnění centrální nervové soustavy vede k demyelinizaci nervových vláken a následně k jejich ztrátě. Bohužel postihuje i mladé lidi ve věku od 20 let, často kolem čtyřicítky, ženy dvakrát častěji než muže; u nich je nemoc diagnostikována většinou ve vyšším věku a probíhá obvykle rychleji a agresivněji. Rozhodující je ve všech případech včasná diagnostika, především pomocí magnetické rezonance, a okamžité podávání léků.
Vliv dědičnosti je u RS nemoci poměrně významný; příbuzní nemocných v první linii mají desetkrát vyšší pravděpodobnost onemocnění.
Příznaky jsou rozmanité
Mezi typické patří postižení očí (zánět očního nervu) se zamlženým viděním, poruchy citlivosti v určitých částech těla, poruchy hybnosti horní či dolní končetiny - neobratnost rukou s vypadáváním předmětů, třes, poruchy jemné motoriky, problémy se psaním na počítači apod., problémy s chůzí do a se schodů, zakopávání, zatuhlost, omezení hybnosti. Objevuje se i pocit nejistoty v prostoru, závratě, ztráta rytmu chůze s nebezpečím pádu, může dojít i k poruše řeči a k neschopnosti číst. Až 80 procent nemocných se potýká s některými sexuálními dysfunkcemi. Většina nemocných pociťuje nadměrnou únavu, která je omezuje v běžných denních aktivitách, a také bolesti, na které nereagují běžná analgetika.
Kromě rozdílných projevů - závisí na tom, na jakém místě v mozku a míše dochází k poškození neuronů - se vyvíjí i průběh nemoci u každého jinak. V některých případech je pomalejší a přechod do další fáze trvá několik let, jindy má nemoc rychlý spád a pacient se může stát invalidním; na tom ani moderní léčba bohužel nedokáže nic změnit.
Pravidelné sledování projevů onemocnění a jejich konzultování s odborným lékařem je stěžejní pro správné nasazení léků a další vývoj nemoci.
Typy onemocnění
Nejběžnější formou je relaps-remitentní forma, která se zpočátku vyskytuje u asi 85 procent nemocných. Po atace nemoci, která trvá od 24 hodin až po několik dnů, nastane asi měsíc trvající remise.
„Pacient se v obdobích klidu cítí celkem v pořádku, ale stupeň neurologického postižení s každou atakou roste," vysvětluje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
„Tato fáze je nejlépe ovlivnitelná léčbou s možností předcházet zhoršení nemoci."
V průběhu času může relaps-remitentní fáze přejít do sekundárně progresivní. Ataky jsou méně výrazné nebo žádné, ale zánětlivý proces v těle stále pokračuje, neurologické projevy se postupně zhoršují a časem dojde k trvalé invaliditě.
„Lékaři neumějí odhadnout rychlost a závažnost nástupu změn, a proto je důležité, aby si pacienti sami sledovali nové problémy svého stavu a radili se o nich se svým lékařem - neurologem," doplňuje prof. Havrdová.
Primárně progresivní fáze je poměrně vzácná, objevuje se kolem čtyřicítky a častěji u mužů, ataky se vyskytují výjimečně, ale neurologické problémy se zhoršují už od počátku. Typicky u ní dochází k problémům s chůzí. I tady je samozřejmě nutné průběžně se radit s lékařem.
Prvním zdokumentovaným pacientem s roztroušenou sklerózou prý byl vnuk krále Jiřího III. Augustus d´Este (narozený roku 1794), u něhož se ve 20 letech rozvinuly recidivující a postupně narůstajicí neurologické symptomy.
Včas a správně
Roztroušena skleróza patři prozatím mezi nevyléčitelné choroby, ale při včasné diagnostice a správné terapii lékaři umějí výrazně snížit aktivitu onemocněni a zpomalit progresi neurologického deficitu.
Mgr. Jana Ulíková
Unikátní snímky rozmnožovacích orgánů květin skryté očím mají možnost vidět návštěvníci Křížové chodby brněnské Nové radnice na Dominikánském náměstí. Až do 25. srpna 2025 zde probíhá výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem. Autory jsou vědci z brněnských pracovišť Akademie věd ČR: z Ústavu přístrojové techniky a Biofyzikálního ústavu. Fotografie pořídili unikátní metodou pokročilé environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, která rostliny při snímkování nepoškodí. Výstava, která je pro zájemce zdarma, přináší unikátní vizuální zážitek. Ukazuje krásu a komplexnost přírody ve zcela novém pohledu.
Druhý tematický on-line kongres tohoto roku spustí Healthcomm Professional 3. 9. 2025. Na webu www.healthcomm.cz poběží celých 30 dní. 2D tematický on-line kongres IMUNITA je určen všem lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům z celého Česka i Slovenska. Akreditováno u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. Přihlašovat se můžete již nyní. Využijte kód pro přihlášení PHAR25IM a vstup v hodnotě 1000 Kč máte zcela zdarma.
Evropská komise schválila 21valentní pneumokokovou konjugovanou vakcínu CAPVAXIVE pro prevenci invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) a pneumokokové pneumonie u dospělých. Obsahuje osm unikátních sérotypů a díky svému složení pokrývá sérotypy odpovědné za většinu případů IPO u dospělé populace. Na českém trhu bude vakcína dostupná od letošního srpna. V současnosti ještě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale lze využít příspěvků z preventivních programů jednotlivých zdravotních pojišťoven.