
Veterinární medicína bojuje v současné době stále častěji s infekčními komplikacemi drobných poranění i operačních ran a se sekundárními infekcemi komplikujícími onemocnění jiné etiologie. Častým problémem je v těchto případech vzrůstající rezistence bakterií na antibiotika, která se při léčbě často nadměrně používají.
Jednou z možností je využití nanotechnologií a přirozených antibakteriálních vlastností stříbra.
Podívejte se na krátkou ukázku z přednášky RNDr. Jiřího Oborného, garanta výzkumu a vývoje nových veterinárních preparátů, který se problematice věnuje více jak 14 let.
Hluboké znalosti těchto technologií byly využity i v preparátech řady TraumaPet® Ag, ve kterých se spolu s dalšími podpůrnými látkami stalo nanostříbro základem účinnosti.
Podívejte se na malou ukázku kazuistik z veterinární praxe MVDr. Tomáše Fichtela na Educomm.cz
Díky zvládnuté nanotechnologii jsou nanočástice stříbra v poměrně vysokých koncentracích schopné proniknout bakteriální stěnou a svým působením bakterii zlikvidovat. Stříbro po průniku do bakteriální buňky ovlivňuje látkovou výměnu, potlačuje dýchání a bazální metabolizmus buňky na elektronové úrovni a reaguje s -SH skupinami oxidačních metabolických enzymů. Bakterie tak hyne „udušením".
První klinické testy preparátů s obsahem nanotechnologicky upraveného stříbra prokázaly účinnost zejména při hojení ran a v potlačení bakteriálních i kvasinkových infekcí. Podrobné studie jednotlivých případů najdete v dalších článcích včetně fotografií. Vzhledem k tomu, že působením stříbra se u bakterií nevyvíjí rezistence, jak je to známo u antibiotik, je možné používat tyto preparáty i jako preventivní přípravky. Všechny přípravky TraumaPet® Ag vyžadují správnou indikaci, prvotní odborné ošetření postiženého místa a následnou kontrolu. Jsou tedy součástí celkového ošetření pacientů.
Klinické studie přípravků TraumaPet® Ag probíhaly ve spolupráci s Veterinární a farmaceutickou univerzitou Brno a na několika spolupracujících veterinárních klinikách. Odborné vedení zajišťoval MVDr. Tomáš Fichtel, Ph.D., který již řadu let pracuje na klinice Chorob psů a koček na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno. Doktor Fichtel je odborným garantem klinické části vývoje produktů TraumaPet®. Ve své klinické a výzkumné činnosti je zaměřen na obor všeobecné veterinární chirurgie a v rámci tohoto oboru se hlouběji zabývá veterinární stomatologií a stomatochirurgií. Jeho specializací je stomatologie malých zvířat. Je autorem a spoluautorem řady vědeckých a odborných publikací.
1. Nekrotizující rána končetiny
Anamnéza: Pes, RTW, s nekrotizující ránou končetiny. Prsty a metakarpus postižené končetiny silně zduřelé, rána na plantární straně končetiny silně zapáchá. Tkáň v okolí rány fragilní, šedožluté barvy. Po mechanickém očištění byla rána překryta vrstvou gelu TraumaPet® Ag a kryta obvazem. Současně nebyla aplikována žádná antimikrobiální ani jiná léčiva, a to po celou dobu léčby. Po první aplikaci rána dále nezapáchá a ustává hnisavá sekrece. Po třech dnech došlo k odloučení nekrotické tkáně. Rána je rozsahem větší, její povrch je pokryt granulační tkání s epitelizačním lemem. V této fázi byla rána vyplněna gelem a částečně uzavřena sekundární suturou. Dále ošetřována ve dvoudenních intervalech gelem TraumaPet® Ag a krycím obvazem.
2. Pyotraumatická dermatitida („Hot spot")
Anamnéza: Pacient s náhle vzniklou, intenzivně svědivou kožní lézí na levé tváři. Pacientovi byl po odstranění srsti a mechanickém očištění povrchu kůže aplikován na postižené místo 4x denně TraumaPet® cremor Ag. Pomocí mechanických prostředků (límec) bylo zabráněno mechanické iritaci léze. Po třech dnech aplikace přestal mít pacient tendenci si postižené místo škrábat a po dalších pěti dnech došlo k jeho vyhojení.
Pozn. Hot spot - „horké místo" (pyotraumatická dermatitida, akutní mokvavá dermatitida, dermatitis pyotraumatica) je onemocnění kůže postihující nejčastěji psy.
3. Otitis externa chronica
Anamnéza: Pacient s chronickou otitidou, dlouhodobě léčený konvenčními prostředky. Klinicky se stav projevuje zápachem, škrábáním a třepáním hlavou. Sliznice zvukovodu zduřelá, zarudlá, pokrytá vrstvou mazu. Pacient před aplikací klinicky vyšetřen a provedeno cytologické vyšetření výtěru ze zvukovodu - kvasinky. Poté pět dní aplikovány ušní kapky TraumaPet® Ag bez další doplňkové léčby a obě vyšetření zopakována. Po pětidenní aplikaci pacient bez klinických příznaků, sliznice mírně podrážděná, cytologickým vyšetřením nenalezeny žádné kvasinky ani bakterie.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.