Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NANOČÁSTICE STŘÍBRA VE VETERINÁRNÍ MEDICÍNĚ: kazuistiky z praxe



Veterinární medicína bojuje v současné době stále častěji s infekčními komplikacemi drobných poranění i operačních ran a se sekundárními infekcemi komplikujícími onemocnění jiné etiologie. Častým problémem je v těchto případech vzrůstající rezistence bakterií na antibiotika, která se při léčbě často nadměrně používají. 


 

Jednou z možností je využití nanotechnologií a přirozených antibakteriálních vlastností stříbra.

Podívejte se na krátkou ukázku z přednášky RNDr. Jiřího Oborného, garanta výzkumu a vývoje nových veterinárních preparátů, který se problematice věnuje více jak 14 let.

ZDE 

Hluboké znalosti těchto technologií byly využity i v preparátech řady TraumaPet® Ag, ve kterých se spolu s dalšími podpůrnými látkami stalo nanostříbro základem účinnosti.

Podívejte se na malou ukázku kazuistik z veterinární praxe MVDr. Tomáše Fichtela na Educomm.cz

ZDE 



Díky zvládnuté nanotechnologii jsou nanočástice stříbra v poměrně vysokých koncentracích schopné proniknout bakteriální stěnou a svým působením bakterii zlikvidovat. Stříbro po průniku do bakteriální buňky ovlivňuje látkovou výměnu, potlačuje dýchání a bazální metabolizmus buňky na elektronové úrovni a reaguje s -SH skupinami oxidačních metabolických enzymů. Bakterie tak hyne „udušením". 

První klinické testy preparátů s obsahem nanotechnologicky upraveného stříbra prokázaly účinnost zejména při hojení ran a v potlačení bakteriálních i kvasinkových infekcí. Podrobné studie jednotlivých případů najdete v dalších článcích včetně fotografií. Vzhledem k tomu, že působením stříbra se u bakterií nevyvíjí rezistence, jak je to známo u antibiotik, je možné používat tyto preparáty i jako preventivní přípravky. Všechny přípravky TraumaPet® Ag vyžadují správnou indikaci, prvotní odborné ošetření postiženého místa a následnou kontrolu. Jsou tedy součástí celkového ošetření pacientů.

Klinické studie přípravků TraumaPet® Ag probíhaly ve spolupráci s Veterinární a farmaceutickou univerzitou Brno a na několika spolupracujících veterinárních klinikách. Odborné vedení zajišťoval MVDr. Tomáš Fichtel, Ph.D., který již řadu let pracuje na klinice Chorob psů a koček na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno. Doktor Fichtel je odborným garantem klinické části vývoje produktů TraumaPet®. Ve své klinické a výzkumné činnosti je zaměřen na obor všeobecné veterinární chirurgie a v rámci tohoto oboru se hlouběji zabývá veterinární stomatologií a stomatochirurgií. Jeho specializací je stomatologie malých zvířat. Je autorem a spoluautorem řady vědeckých a odborných publikací.

1. Nekrotizující rána končetiny

Anamnéza: Pes, RTW, s nekrotizující ránou končetiny. Prsty a metakarpus postižené končetiny silně zduřelé, rána na plantární straně končetiny silně zapáchá. Tkáň v okolí rány fragilní, šedožluté barvy. Po mechanickém očištění byla rána překryta vrstvou gelu TraumaPet® Ag a kryta obvazem. Současně nebyla aplikována žádná antimikrobiální ani jiná léčiva, a to po celou dobu léčby. Po první aplikaci rána dále nezapáchá a ustává hnisavá sekrece. Po třech dnech došlo k odloučení nekrotické tkáně. Rána je rozsahem větší, její povrch je pokryt granulační tkání s epitelizačním lemem. V této fázi byla rána vyplněna gelem a částečně uzavřena sekundární suturou. Dále ošetřována ve dvoudenních intervalech gelem TraumaPet® Ag a krycím obvazem.

2. Pyotraumatická dermatitida („Hot spot")

Anamnéza: Pacient s náhle vzniklou, intenzivně svědivou kožní lézí na levé tváři. Pacientovi byl po odstranění srsti a mechanickém očištění povrchu kůže aplikován na postižené místo 4x denně TraumaPet® cremor Ag. Pomocí mechanických prostředků (límec) bylo zabráněno mechanické iritaci léze. Po třech dnech aplikace přestal mít pacient tendenci si postižené místo škrábat a po dalších pěti dnech došlo k jeho vyhojení.

Pozn. Hot spot - „horké místo" (pyotraumatická dermatitida, akutní mokvavá dermatitida, dermatitis pyotraumatica) je onemocnění kůže postihující nejčastěji psy.

3. Otitis externa chronica

Anamnéza: Pacient s chronickou otitidou, dlouhodobě léčený konvenčními prostředky. Klinicky se stav projevuje zápachem, škrábáním a třepáním hlavou. Sliznice zvukovodu zduřelá, zarudlá, pokrytá vrstvou mazu. Pacient před aplikací klinicky vyšetřen a provedeno cytologické vyšetření výtěru ze zvukovodu - kvasinky. Poté pět dní aplikovány ušní kapky TraumaPet® Ag bez další doplňkové léčby a obě vyšetření zopakována. Po pětidenní aplikaci pacient bez klinických příznaků, sliznice mírně podrážděná, cytologickým vyšetřením nenalezeny žádné kvasinky ani bakterie.

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie