
Člověk je tvor teplokrevný! Udržení optimální tělesné teploty (navzdory podmínkám okolního prostředí) patří tedy mezi základní funkce lidského organismu. Relativně stálá tělesná teplota je nutná pro normální činnost metabolismu a průběh biochemických reakcí. Rovnováhu mezi příjmem, produkcí a výdejem tepla zajišťuje termoregulace s centrem v hypothalamu, kde jsou vyhodnocovány signály ze všech tělních termoreceptorů. Počet a citlivost receptorů se může v průběhu času měnit v závislosti na různých faktorech, jako je například věk nebo zdravotní stav jedince. Na základě toho je pak kontrolována produkce a výdej tepla.
Průměrná tělesná teplota v klidu je pár desetin stupňů pod 37 °C, takovou teplotu si „vyžaduje" většina lidských orgánů. Také nám teplota během dne přirozeně kolísá s ranními minimy a odpoledními maximy. I ve zdraví stoupá s fyzickou zátěží nebo s příjmem potravy apod. Je to dáno tím, že teplo vzniká v těle jako vedlejší efekt metabolických procesů a jako důsledek svalové práce. Za stav tepelné pohody považujeme to, když díky přiměřené okolní teplotě (okolo 20 °C) organismus nemusí zapojovat své termoregulační mechanismy.
Pocení (perspirace) je pak zcela fyziologická, a dokonce nezbytná, tělesná funkce. Všichni se potí v horkém počasí nebo při fyzické aktivitě. Tělo se tak ochlazuje a zbavuje se zároveň třeba toxinů. Ztráty tepla z těla se dějí základními procesy: dýcháním (respirací) a difúzí vody pokožkou (evaporací). Evaporaci rozlišujeme dále na znatelnou a neznatelnou. Neznatelná evaporace je proces samovolné difúze vody pokožkou bez účasti potních žláz, která je lidským organismem téměř neregulovaná. Přicházíme tak o nějaký půllitr vody denně. Znatelné pocení probíhá již za účasti potních žláz a je energeticky významnější s vyššími ztrátami vody i minerálů.
Problémy s nadměrným pocením
Pocení pomáhá termoregulaci a chrání organismus před přehřátím. Někteří lidé ale trpí nadměrným pocením, které je nepříjemné a snižuje jim životní komfort. Nadměrné pocení se označuje jako hyperhidróza a je charakteristické „epizodami" silného pocení v kratších dílčích návalech. Pot je vylučován množstvím potních žláz. Malé potní žlázy se vyskytují po celém těle, přičemž nejvíce jich je na dlaních, na chodidlech nebo na čele. Velké potní žlázy jsou lokalizovány především v podpaží, ale také na prsou. Tam všude se také často objevují charakteristické mapy od potu. Pokud jedince trápí nadměrné pocení i v případech, kdy není vystaven vysokým teplotám, stresu či nadměrné fyzické námaze, musí hledat pomoc v boji s nadměrným pocením.
Hlavní příčinou nadměrného pocení je zvýšená aktivita potních žláz (ekrinní potní žlázy). Hyperhidróza může mít dědičný základ, ale může být podmíněna i onemocněním (diabetes, respirační a srdeční onemocnění) nebo obezitou. Projevit se může i během těhotenství nebo menopauzy, prsty v tom má hormonální nerovnováha.
Proti nadměrnému pocení s kvalitním antiperspirantem
Pocení a nepříjemnému zápachu lze čelit používáním antiperspirantů a deodorantů, které ale fungují odlišnými mechanismy. Deodorant samotnému pocení nezabrání, jen maskuje nepříjemný zápach. Obsahuje však většinou antibakteriální látky omezující růst bakterií na kůži, které rozkladem potu způsobují onen nepříjemný "odér". Antiperspirant snižuje množství vylučovaného potu. Obsahuje aktivní látky reagující s potem na povrchu kůže a vytvářející „zátku" v potních žlázách, čímž dočasně vylučování potu blokují. Snížením množství potu se omezují i podmínky pro růst bakterií, a tím i zápach. Řada antiperspirantů obsahuje i vonné látky, stejně jako je to u deodorantů. Hliníkové soli, které jsou často účinnou složkou antiperspirantů, mohou ale u některých jedinců způsobovat podráždění pokožky. Jejich působení je neustále předmětem různých výzkumů. Také parfemace může způsobit nepřiměřenou reakci na kůži.
Při hyperhidróze běžné antiperspiranty nestačí!
Extra účinné přípravky proti pocení jako Perspi-Guard Maximum 5 jsou vhodné i při hyperhidróze. Balení s mechanickým rozprašovačem je ideální volbou pro snadné a rychlé nanášení. Narozdíl od konvenčních přípravků nezanechává žádné stopy na oblečení. Antiperspirant Perspi Guard je čirá neparfémovaná tekutina, kterou můžete používat nejen do podpaží, ale také na dlaně, nohy, třísla nebo čelo. Nadměrné pocení se týká celého těla, proto je složení přizpůsobeno používání i na citlivějších místech, na která se běžné antiperspiranty nedoporučuje aplikovat. Deodorant Perspi-Shield All day je vyroben speciálně pro citlivou pokožku. Neobsahuje hliník ani alkohol, je tedy naprosto bezpečný i pro těhotné ženy. Ideální je i pro lidi, kteří jsou alergičtí na složky klasických antiperspirantů. Účinnější varianta deodorantu, který účinkuje až po dobu 3 dní a zároveň neobsahuje hliník, je pak deodorant Perspi-Shield 72h ochrana. Má šetrné složení s Aloe vera a kyselinou mléčnou, je obohaceno o zvlhčující složky a zklidňující alantoin.
Unikátní systém proti pocení a zápachu
Produkty zabraňující nadměrnému pocení a pro poruchy související s pocením: Perspi-Guard Spray v balení společně s Perspi Guard antibakteriálním sprchovým krémem se postarají o eliminaci pocení a zápachu.
Antiperspirant s maximální účinností poskytuje dlouhodobou ochranu. Má účinné složení, které zastavuje nadměrné pocení. Je bez parfemace. Antiperspirant nedráždí pokožku a zároveň šetří oblečení, protože nezanechává bílé skvrny.
Perspi-Guard Antibakteriální sprchový krém čistí pokožku a pomáhá s odstraněním tělesného pachu v problémových partiích.
Používání ve dvou krocích
1. Aplikujte sprchový krém přímo na kůži v místech, která jsou problematická. Namydlete se a opláchněte větším množstvím vody. Používejte pravidelně. Pro lepší výsledky použijte v kombinaci s Perspi-Guard Maximum 5.
2. Abyste zůstali bez potu a zápachu, aplikujte jednou až dvakrát za týden. Nejlepší je aplikovat antiperspirant v noci před spaním, když je kůže čistá a suchá. Maximum 5 se může používat na podpaží, ruce, chodidla, slabiny. Nepoužívejte v kombinaci s žádným jiným antiperspirantem, protože by se mohl zmařit účinek aplikace. Pro svěží pocit můžete použít parfémovaný tělový sprej.
Balení obsahuje:
Při větších problémech s nadměrným pocením lze zároveň používat i další produkty z řady Perspi-Guard, například roll-on antiperspirant či deodorant křišťál z přírodního kamence.
NA VLASTNÍI KŮŽI S UNIKÁTNÍM SYSTÉMEM PROTI POCENÍ A ZÁPACHU
Ne každý deodorant či antiperspirant každému sedne. A občas je dobré vyzkoušet jiný.
Řešením pro potíže s nadměrným pocením může být právě vybraný produkt speciální řady Perspi-Guard.
Chcete je vyzkoušet?
Zapojte se v květnu do naší rubriky Na vlastní kůži, správně odpovězte na soutěžní otázku a držte si palce při závěrečném losování sedmi testovatelů. Před létem se taková zkušenost hodí!
Své odpovědi posílejte na magazin@hcom.cz do 30. května 2025. Heslo: Pocení
Soutěžní otázka: Perspi-Guard Duo Pack obsahuje:
a) Antibakteriální sprchový krém a antiperspirant ve spreji
b) Antibakteriální sprchový krém a přírodní deodorant křišťál
Více o produktové řadě a nápovědu pro soutěžní otázku na: https://www.avepharma.cz/perspi-guard-balicek/
Letos se koná již 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Cílem kampaně, která poběží od 25. do 31. května 2025, je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, protože je často bezpříznakové. Včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. O nemocné se štítnou žlázou se stará nově čím dál víc praktiků, kteří uleví přetíženým endokrinologickým ordinacím. Neléčená porucha štítné žlázy může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost. Odborníci pak v rámci Týdne štítné žlázy upozorňují veřejnost na nové možnosti léčby.
Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území ČR. Prakticky celé území ČR je od poloviny května v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách a změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce ve vyšších nadmořských výškách. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastu-puje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.
Festival Mezi ploty před více jak 30 lety (1992) otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podobaly vězení, lidem z ulice i umělcům. Festival plný tance, scének a hudby propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry včetně plotů mezi nimi. Během soboty 24. 5. a neděle 25. 5. vystoupí více než 100 účinkujících. Máte již svoji vstupenku? Vyhrát ji můžete aktuálně i v soutěži na Educommu. Stačí do 18. 5. 2025 vystudovat přednášky z tematické sekce Péče o duševní zdraví pro lékárníky. https://www.educomm.cz/meziploty/
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.