
Dermatomykózy, zánětlivá infekční onemocnění kůže, mohou být způsobena různými mikroorganismy zvanými mikromycety jako jsou dermatofyty a kvasinky. Plísňová povrchová onemocnění postihují kůži a viditelné sliznice. Nejčastější „lokalitou" kožních mykóz je meziprstí na noze. Plísně nehtů nohou i rukou - onychomykózy - často postižení meziprstí následují.
Dermatomykózy postihují častěji muže, ale také ženy i děti umí potrápit, a se stoupajícím věkem k nim roste náchylnost. Infekční plísňová onemocnění nehtů a pokožky pravidelně trápí více jak třetinu dospělých jedinců. Dermatofyty a kvasinky se množí a zároveň velice rychle šíří zejména v teplém, vlhkém a neprodyšném prostředí. Rizikovější jsou jedinci s oslabenou imunitou a změněným stavem pokožky, například pokud je kůže měkčí v důsledku namáčení, nebo je porušená a zrohovatělá až popraskaná. Ideálním místem pro šíření infekce jsou sauny nebo plavecké bazény. Rizikovým místem jsou nejen koupaliště, ale nakazit se plísňovým onemocnění lze všude tam, kde lidé chodí bosí a zároveň dochází k zapaření a zvlhnutí kůže. Nosit si na ta místa vlastní otevřenou plážovou obuv, se opravdu vyplácí, protože k přenosu na jinou osobu nejčastěji dojde kontaktem se šupinkami kůže jiného, infikovaného návštěvníka.
Mezi první projevy nákazy patří silné svědění mezi prsty, pak se objevují drobné prasklinky a hrozí rozšíření na plosky nohou (u rukou na dlaně). Akutně se vytvoří malé puchýřky s tekutinou, které opět silně svědí. Při chronickém stádiu forma mykózy připomíná ekzém: prasklinky a mírné zarudnutí mezi prsty, kůže je v postiženém místě zarudlá, suchá a šupinatá.
Jaké jsou zásady prevence?
Všeobecná formule „Prevence je základ" platí i pro mykotická onemocnění, například na chodidlech a nehtech:
1. Střídejte a dezinfikujte obuv - možná se zdá, že obuv se mezi jednotlivými použitími vysuší, ale rozhodně tomu tak není. Vlhko a teplo v botách zůstává a je ideální půdou pro množení choroboplodných zárodků. Vložky do bot perte, podle toho, jak to vaše obuv povoluje, nebo je nahraďte antibakteriálními vložkami. Obuv bez vložky očistěte jednou za čas dezinfekčním ubrouskem.
2. Dezinfikujte nůžky, kleštičky i pilníky - každý člen domácnosti by měl používat své vlastní „nářadí" na ošetřování nehtů. I manikérky a pedikérky po každém klientovi nástroje pravidelně desinfikují, zkuste to také!
3. Žehlete ponožky - jestliže patříte k těm, které již mykóza postihla, vyprat ponožky na vysoký stupeň nemusí stačit. Proto je raději v průběhu infekce (a nějaký čas po zvládnutí stavu) preventivně přežehlete. Dobrou prevencí je i použití sušičky.
4. Na nohy používejte svůj vlastní ručník. Tomu navíc nějaký čas trvá, než vyschne. To je přesně ten čas, který zárodky plísní v ručníku využijí pro svůj růst a množení. Pokud si utíráte tělo i nohy jednou osuškou, hrozí, že si mykózu přenesete i na jiné části těla.
5. Zbavte se podložky před vanu - koberečky nebo plastové předložky...pokud máte zkušenost s mykózou na nohách, raději vodu, která z vany či sprchy vycáká ven, utřete hadrem. Podlahu v koupelně umývejte přípravkem s obsahem dezinfekce.
Typickými příznaky onychomykózy je změna barvy a struktury nehtu, který je narozdíl od zdravého nažloutlý (ale i nazelenalý, bílý či černý), zrohovatělý, tvrdý a zároveň se drolí a následně se odlupuje od nehtového lůžka. Mezi další příznaky patří svědění nehtů a kůže v oblasti chodidel, zarudlá a šupinatá pokožka či puchýřky. Při pozdním, či vůbec žádném, léčení může docházet až k rozpadu nehtu a rozšíření mykózy na okolní nehty. Důležitá je tedy nejen včasná účinná léčba, ale především i prevence, díky které se předejde případným dlouhotrvajícím léčebným procesům.
V případě vzniku mykózy na nehtech či chodidlech je na trhu ucelená řada FungeX®
Pro léčbu mykózou postižených nehtů jsou zde revoluční zdravotnické prostředky buď ve formě náplasti, pera nebo v tekuté formě. Zabezpečí účinnou a intenzivní léčbu plísňových infekcí nehtů a zdeformovaných nehtů na nohou se změnou zbarvení. Svědění a zarudnutí chodidel lze řešit aplikací speciálních jednorázových ponožek FungeX®, které jsou zařazeny do kategorie kosmetický přípravek.
Mezi nejrychlejší a nejjednodušší způsoby léčby patří FungeX® Náplasti proti mykóze, které jsou snadné na aplikaci a zajistí nepřetržitou, až 8 hodinovou léčbu! Ideální je aplikace na noc. Speciálně navržený tvar náplasti umožňuje praktickou, jednoduchou a účinnou aplikaci přesně na zasažené místo. Náplast také zlepšuje vzhled nehtů a zmírňuje jejich nežádoucí zbarvení. Délka léčby se odvíjí od závažnosti onemocnění nehtu. V léčbě je potřeba pokračovat, dokud nevyroste zdravý nehet (3 až 6 měsíců).
Náplast působí jen lokálně, proto je možné ji používat v těhotenství i v období kojení.
Díky svému jedinečnému složení má také hydratační účinek.
Přesnou aplikaci zajistí také forma pera ve zdravotnickém prostředku FungeX® Pero na mykózu nehtů. Jedná se o účinný antimykotický přípravek působící na plíseň nehtů již za 20 sekund! Ochranná bariéra pokrývá nehty, snižuje kyselost a zabraňuje šíření infekce. Při pravidelném používání je růst plísní potlačen, takže nehty mohou dorůst zdravé a čisté.
Při rozsáhlejším onemocnění a rozšíření plísní je vhodné použít FungeX® Přípravek na mykózu nehtů. Jedinečné složení s obsahem „INSTANT KILLER" obsahuje složky, které pronikají do povrchu nehtu a zabíjejí plíseň do 20 sekund. Tekutina vytváří na nehtu vrstvu, která vytváří prostředí nepříznivé pro růst plísní a působí jako fyzická bariéra zabraňující šíření plísní.
Pokud trpíte kožní mykózou v podobě tzv. "Atletické nohy" - zarudlá pokožka, neustupující svědění prstů a mezer mezi nimi, zápach je vhodné použít léčivé FungeX® Ponožky napuštěné látkami pro zmírnění nepříjemného podráždění.
V ošetřování nehtové mykózy se doporučuje pokračovat až do jeho úplného odrostu.
Více na www.avepharma.cz
NA VLASTNÍ KŮŽI
Nebojte se ukázat světu své krásné ruce a nožky! Mějte opět dokonalé nehty! Nenechte si přicházející slunné dny pokazit nepříjemnostmi, které jsou spojené s mykotickým onemocněním kůže a nehtů.
Zapojte se v dubnu do naší testovací rubriky Na vlastní kůži, tentokrát s revolučním zdravotnickým prostředkem z řady FungeX®.
Pro sedm z Vás, kteří správně odpovíte do 30. 4. 2025 na soutěžní otázku a budete mít štěstí při losování výherců, máme k domácímu květnovému testování zdravotnický prostředek FungeX® Náplast na nehtovou mykózu.
Vaše odpovědi zasílejte na magazin@hcom.cz, heslo FungeX.
Soutěžní otázka: FungeX® Náplast na nehtovou mykózu poskytuje přirozenou péči díky nepřetržitému uvolňování účinných látek po dobu až...
a) 6 hodin
b) 8 hodin
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.