Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NA VLASTNÍ KŮŽI: PŘIROZENÉ BIOLOGICKÉ ŘEŠENÍ INTIMNÍCH PROBLÉMŮ



Nepohoda a nepříjemné pocity v intimních partiích jsou častým problémem, který znepříjemňuje život mnoha ženám. Hormonální změny během menstruace, v těhotenství či v menopauze, užívání antibiotik, stres, nesprávné hygienické návyky nebo používání nevhodných prostředků pro intimní hygienu mohou narušit pH i mikrobiální rovnováhy poševního prostředí. Sliznice pochvy je tvořena dlaždicovým epitelem s přítomností lactobacilů, které zkvašují glukózu na kyselinu mléčnou. Tyto „dobré" bakterie tvoří přirozenou mikroflóru a chrání ženský urogenitální systém před infekcemi. Zdravé vaginální prostředí má pH v rozmezí 3,8 až 4,5. Toto kyselé prostředí je velmi důležité pro ochranu před škodlivými bakteriemi a kvasinkami.

Co potřebuje zdravý „ženský klín"?

Kromě optimálního kyselého pH a dostatečné tvorby laktobacilů prospívají intimním oblastem ženy:

  • Probiotika, která podporují růst laktobacilů a udržují zdravou mikroflóru
  • Prebiotika, která slouží jako potrava pro laktobacily a podporují jejich růst
  • Vitamíny a minerály, zejména vitamín C a zinek, které podporují imunitní systém a zdraví sliznic

Vaginální ekosystém představuje přirozenou ochranu genitálního ústrojí ženy před vznikem a rozšířením zánětlivého onemocnění Tyto složky pak slouží jako ochranné štíty pochvy před infekcí a preventivně zabraňují vstupu infekčních agens dál, například do dolních močových cest. 

Řada GYNTIMA byla vyvinuta pro každodenní intimní hygienu žen. Respektuje fakt, že přirozené vaginální pH je základní podmínkou ochrany intimních míst. Následkem různých vlivů může být ale přirozená rovnováha intimní mikrobioty narušena, což může vést k nepříjemnému diskomfortu v této oblasti, k pocitu suchosti a náchylnosti k infekcím. Díky svým vyváženým složkám a vybraným přírodním látkám zajišťuje řada GYNTIMA chemickou a biologickou rovnováhu ve všech fázích života ženy. Produkty značky GYNTIMA jsou navrženy tak, aby podporovaly zdravé prostředí ženského genitálního traktu.

Vaginální čípky GYNTIMA působí pouze v místě podání a jsou pro tělo velmi šetrnou formou léčby intimních potíží. Základem jejich účinku je komplex prebiotických látek z mléčné fermentace, které více mechanismy podporují množení a růst příznivých vaginálních bakterií, zejména ze skupiny laktobacilů. Díky tomu přirozeně obnovují správné bakteriální osídlení a citlivě potlačí škodlivé kmeny bakterií i kvasinek bez nutnosti užívat antibiotika nebo antimykotika. 

Prebiotický komplex je v jednotlivých produktech GYNTIMA doplněn o další aktivní látky, což přípravky předurčuje k léčbě konkrétních obtíží:

  • Léčba příznaků bakteriální a kvasinkové infekce: vaginální čípky GYNTIMA Probiotica Forte jsou obohaceny o extrakt ze šalvěje lékařské, tea tree oil a kyselinu listovou.
  • Obnova vaginálního prostředí, potlačení výtoků a prevence infekcí: vaginální čípky GYNTIMA Probiotica, kde komplex prebiotik působí spolu s extraktem ze šalvěje lékařské a s kyselinou listovou.
  • Pro ženy v menopauze, které v důsledku poklesu hladin ženských hormonů pociťují příznaky vaginální atrofie jako je suchost, pálení nebo svědění, má GYNTIMA přírodní vaginálními čípky GYNTIMA Hyaluronic nebo GYNTIMA Menopausa. Oba typy čípků obsahují prebiotický komplex, který podpoří správné osídlení pochvy přátelskými bakteriemi. Vytvoří ideální prostředí pro jejich množení a růst, což současně vytěsní škodlivé bakterie a kvasinky. Ve vaginálních čípkách GYNTIMA Menopausa působí kromě komplexu prebiotik i výtažek ze sóji, ze šalvěje lékařské a kyselina hyaluronová. Rozdíl mezi GYNTIMA Hyaluronic a GYNTIMA Menopausa je v ostatních složkách. GYNTIMA Hyaluronic má vyšší podíl kyseliny hyaluronové, která výrazně podpoří správnou vlhkost a zvlhčení pochvy. Rovněž výrazněji ovlivňuje podporu hojení jakýchkoli poranění v pochvě, včetně poporodních a pooperačních poranění. Tento typ lze zvolit při potřebě podpořit hojení nebo při převládajících potížích se suchostí pochvy.
  • Nejlepší, co můžeme pro zdraví intimních partií udělat, je myslet včas na prevenci a cílenou ochranu vaginálního prostředí. Základem je výběr kvalitní intimní kosmetiky, která bude respektovat citlivé prostředí. Ideální složení má GYNTIMA Intimní mycí gel nebo GYNTIMA Intimní mycí pěna.

GYNTIMA Intimní mycí pěna

Jemný, osvěžující prostředek s optimálním pH pro zdraví ženských pohlavních orgánů, s výtažky z rostlin poskytujících antibakteriální, antimykotické a protizánětlivé účinky. Ideální doplněk k vaginálním čípkům GYNTIMA. Balení poskytuje přibližně 200 dávek aktivní pěny.

  • Intimní pěna vhodná pro denní hygienu a pravidelné holení nejen intimních partií
  • Jemné složení s obsahem přírodních látek zajišťuje čistotu a svěžest
  • Díky antiseptickým výtažkům z rostlin šalvěj lékařská a aloe vera pomáhá předcházet vaginálním infekcím

 

Díky optimální složení vybraných přírodních látek je dobře snášená pokožkou. Zajišťuje dlouhotrvající svěžest a ochranu, a proto by neměla chybět při každodenní intimní hygieně. 


NA VLASTNÍ KŮŽI

Zapojte se v dubnu do naší testovací rubriky Na vlastní kůži s intimní pěnou GYNTIMA. Intimní partie si zaslouží co nejjemnější, speciální kosmetické produkty, určitě ne mýdlo nebo běžný sprchový gel. GYNTIMA Intimní mycí gel svým velmi šetrným přírodním složením ochrání ty nejcitlivější partie.

Odpovídejte do konce dubna na magazin@hcom.cz správně na soutěžní otázku: Účinnou složkou Intimní mycí pěny GYNTIMA je...

a) šalvějová silice

b) levandulová silice

Ze správných odpovědí vylosujeme sedm čtenářů Magazínu, kteří budou v průběhu května testovat benefity každodenní intimní hygieny s GYNTIMA intimní mycí pěnou.

Zpět

TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Letos se koná již 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Cílem kampaně, která poběží od 25. do 31. května 2025, je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, protože je často bezpříznakové. Včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. O nemocné se štítnou žlázou se stará nově čím dál víc praktiků, kteří uleví přetíženým endokrinologickým ordinacím. Neléčená porucha štítné žlázy může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost. Odborníci pak v rámci Týdne štítné žlázy upozorňují veřejnost na nové možnosti léčby.

MIMOŘÁDNÁ AKTIVITA KLÍŠŤAT

Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území ČR. Prakticky celé území ČR je od poloviny května v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách a změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce ve vyšších nadmořských výškách. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastu-puje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.

ZAMÍŘÍTE MEZI PLOTY?

Festival Mezi ploty před více jak 30 lety (1992) otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podobaly vězení, lidem z ulice i umělcům. Festival plný tance, scének a hudby propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry včetně plotů mezi nimi. Během soboty 24. 5. a neděle 25. 5. vystoupí více než 100 účinkujících. Máte již svoji vstupenku? Vyhrát ji můžete aktuálně i v soutěži na Educommu. Stačí do 18. 5. 2025 vystudovat přednášky z tematické sekce Péče o duševní zdraví pro lékárníky. https://www.educomm.cz/meziploty/

ŠÍŘÍ SE ŽLOUTENKA TYPU A

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

DOPORUČUJEME