Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NA SRDCE JSOU SEMÍNKA I BYLINY



Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky mají u nás na svědomí více než 40 procent všech úmrtí. Jejich rostoucí výskyt souvisí se špatnou životosprávou, nadváhou, kouřením a roli hraje také chronický stres. Pravidelný pohyb a cvičení spolu s vyváženou stravou mohou významně snížit riziko kardiovaskulárních příhod.

Příznivý vliv na srdce mají potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ale také byliny jako hloh nebo česnek a antioxidanty obsažené v borůvkách a zeleném čaji.

Ořechy a semínka jsou nejen chutnou, ale také velmi zdravou součástí jídelníčku. Jsou totiž vynikajícím zdrojem nenasycených mastných kyselin, které jsou pro naše srdce a cévy nesmírně důležité. Omega-3 mastné kyseliny obsažené například ve lněném semínku, chia semíncích nebo vlašských ořeších mohou pomoci snižovat hladinu triglyceridů v krvi, což je pro zdraví srdce klíčové. Triglyceridy se v přebytku usazují na stěnách tepen a způsobují jejich kornatění. Doporučuje se denně sníst alespoň hrst vlašských ořechů nebo lžíci lněného semínka zamíchaného například v jogurtu. Ořechy a semínka jsou však kaloricky bohaté, proto je konzumujte s mírou, zejména pokud se snažíte zhubnout.

Jaké ořechy a semínka jsou nejbohatší na nenasycené tuky?

  • Vlašské ořechy: Obsahují vysoké množství omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro zdraví srdce
  • Mandle: Jsou bohaté na mononenasycené mastné kyseliny a vitamin E. Kromě kyseliny olejové obsahují právě také vitamin E, který je silným antioxidantem a chrání buňky před poškozením volnými radikály
  • Lněné semínko: Obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin ve formě alfa-linolenové kyseliny
  • Chia semínka: Jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vlákninu
  • Kešu oříšky: Obsahují mononenasycené mastné kyseliny a jsou dobrým zdrojem minerálů. Kromě kyseliny olejové jsou bohaté na minerály jako měď a zinek, které jsou důležité pro mnoho enzymatických procesů v těle
  • Sezamová semínka: Jsou bohatá na vitamin E a obsahují také vápník a železo

Lněné semínko je dostupné, přesto nedoceněné, obsahuje totiž kromě omega-3 mastných kyselin také velké množství vlákniny, širokou skupinou nízkomolekulárních polyfenolů - lignanů a dalších prospěšných látek. Pravidelná konzumace lněného semínka může pomoci snižovat hladinu cholesterolu, prospívá lepšímu trávení, podpoří zdravou střevní mikroflóru a pomáhá při zácpě. Vláknina z lněného semínka zpomaluje vstřebávání cukru, což je prospěšné pro ty, kteří se snaží udržet si zdravou váhu. Obsažené lignany mají silné antioxidační účinky a pomáhají chránit buňky před poškozením.

Bylinné „srdcovky"

„Pro srdeční činnost a činnost cév je nutné na prvním místě použít byliny, které pročišťují cévní systém. Jsou to například pelargonie, gotu kola, česnek či echinacea. Po pročištění je nutné posílit stěny cév a zde využijeme gemmoterapeutika z kaštanu jírovce, jeřábu oskeruše a jinanu. Přímo na podporu srdeční činnosti je pak vhodné gemmoterapeutikum z hlohu, lnu a olše," doporučuje česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Bylinkářka doporučuje také konzumaci černého rybízu, borůvky, aronie a růže šípkové, které lze získat také ve formě gemmoterapeutik.

Sportem ke zdraví (srdce)

Lidé vykonávající pravidelně nějakou pohybovou aktivitu mají o více jak 30 % nižší pravděpodobnost vzniku nemocí srdce, cév a předčasného úmrtí. Přitom platí, že čím dříve člověk s pohybem začne, tím je ochranný efekt větší. Studie potvrdily, že i lidé, kteří mají nadváhu, ale přesto pravidelně sportují, jsou vystaveni mnohem menšímu riziku infarktu a srdečně-cévních onemocnění, než lidé štíhlí, ale pohodlní. Pravidelný pohyb je jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdraví. Různé druhy fyzické aktivity přispívají k posílení srdce, zlepšení krevního oběhu a snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Pravidelný pohyb pomáhá udržovat cévy pružné a snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Pohyb zvyšuje kapacitu plic a lepší okysličování organismu. Fyzická aktivita pomáhá uvolňovat endorfiny, které mají příznivý vliv na náladu a snižují stres.

Mezi nejvhodnější sportovní aktivity pro zdravé srdce patří zejména vytrvalostní sporty jako běh, chůze, nordic walking, plavání nebo jízda na kole.

Prospěšné jsou pro kardiovaskulární systém také taneční aktivity, které výrazně zlepší kondici i koordinaci jedince. Jóga pak kombinuje fyzické cvičení s dechovými technikami a relaxací, což přispívá ke snížení stresu a zlepšení celkového zdraví. Pilates zlepšuje držení těla, flexibilitu a sílu hlubokých svalů.

Lidé s nemocným srdcem se musí vyhýbat pohybu s větší intenzitou. Za bezpečnou hranici se považuje tepová frekvence 120 tepů/min. Musejí se vyhýbat silové zátěži a cvikům, při nichž je hlava níže než srdce.

Zvládání stresu

Stres je často podceňovaným faktorem, který může mít významný dopad na zdraví srdce. Chronický stres zvyšuje hladinu kortizolu v těle, což může vést ke zvýšení krevního tlaku, zrychlenému tepu a dalším problémům, jež přetěžují srdce. Techniky jako meditace, hluboké dýchání nebo prosté trávení času v přírodě mohou pomoci snížit hladinu stresu, a tím chránit srdce před negativními účinky. Omega-3 mastné kyseliny, zejména ty, které se nacházejí v tučných rybách jako losos, makrela nebo sardinky, kromě toho, že podporují zdraví srdce a cév, mají také pozitivní vliv na psychickou pohodu a schopnost zvládat stres. Jak jsme si ukázali výše, pokud neholdujete rybám, mohou být vhodnou alternativou ořechové plody a semínka.

-red-

Zdroje:
http://www.nadeje-byliny.eu
https://www.cpzp.cz

Zpět

KURZ PRO RODIČE DĚTÍ S ÚZKOSTÍ

Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME