
Naše zdraví je naše zodpovědnost a návštěvy lékaře k péči o náš zdravotní stav neodmyslitelně patří. Od lékaře však mnohdy odcházíme s celou řadou otázek, na které jsme se zapomněli nebo styděli zeptat, a čas do další návštěvy může být dlouhý. Někdy se nám dokonce může zdát těžké sdílet své obtíže s lékařem a říct mu, jak se doopravdy cítíme. Právě sdílení všech informací o zdravotním stavu je však klíčové pro zajištění té nejlepší péče ze strany lékaře. Především u léčby závažných onemocnění je spolupráce pacienta a lékaře zásadní.
Příkladem takového onemocnění může být chronické srdeční selhání. Srdeční selhání znamená, že srdce dlouhodobě nezvládá do těla pumpovat dostatek krve, která by okysličila a vyživila orgány a svaly. Pacienti se běžně potýkají s otoky, dušností, ztrátou chuti k jídlu, únavou, častějším močením nebo rychlým přibýváním na váze.1 Možná si řeknete: to se mě netýká. Týkat se vás to ale může, dle statistik se rozvine u každého pátého nad 40 let.2,3
Důležitou roli v léčbě srdečního selhání (a mnoha dalších onemocnění) hraje aktivní zapojení pacienta a jeho blízkých. K úspěšné léčbě nestačí jen si u lékaře vyzvednou recept. Je třeba nejen užívat správnou medikaci, ale také aktivně dodržovat režimová opatření, která se s konkrétním onemocněním pojí. Každý organismus reaguje na léčbu jinak a správné otázky na lékaře mohou pomoci k výběru nejvhodnější léčby. Návštěva ordinace by měla být spojena s konzultací.
Srdeční selhání
Onemocnění, které postihuje kolem 230 tisíc Čechů.6 Během života se rozvine u jednoho z pěti nad 40 let2,3 a jeho prognóza je horší než u některých běžných druhů rakoviny.7
Hlavní funkcí srdce je udržovat krevní oběh a zásobovat tak všechny naše orgány kyslíkem a živinami. Při srdečním selhání srdce nezvládá tuto úlohu plnit a orgány nejsou dostatečně prokrvené.
Mezi příznaky se řadí dušnost, otoky nohou a kotníků, nárůst váhy, únava, nechuť k jídlu, nadměrné bušení srdce a vyšší frekvence močení. 8
Více informací na www.rukunasrdce.cz
Jak ze schůzky s lékařem vytěžit co nejvíce?
Buďte na schůzku u lékaře připravení
Návštěva lékaře může být někdy trochu stresující, a proto je dobré se na ni dopředu připravit. Před schůzkou s lékařem se vyplatí ujasnit si, jaký je cíl mé navštěvy, co bych se od lékaře chtěl dozvědět a co mě trápí. Zda mám nějaké pochybnosti o současné léčbě, nebo mi naopak vyhovuje, nebo mne zajímají nové léčebné možnosti. Vědět, co od schůzky očekávám a čeho chci u lékaře dosáhnout, může výrazně pomoci k hladkému průběhu návštěvy. Určitě tedy není od věci si své otázky dopředu sepsat, vzít s sebou starší lékařské zprávy a jakékoliv hodnoty, které si mohu sám měřit a pro lékaře mohou být zajímavé. Příkladem může být měření tlaku a pulsu, které hrají důležitou roli u léčby srdečního selhání a jiných kardiologických onemocnění. Více informací o tom, co hlídat při srdečním selhání, najdete na www.rukunasrdce.cz.
Sdílení pomáhá, a u lékaře dvojnásob
Nejste sdílní u lékaře? Možná tak bráníte odhalení závažného onemocnění nebo zlepšení svého zdravotního stavu. Přibližně třetina lidí se stydí o některých věcech s lékařem mluvit a stejně tak třetina lidí některé informace před lékařem zamlčuje, protože je nepovažují za důležité. Pacienti mohou mít někdy pocit, že drobné změny jejich zdravotního stavu nejsou podstatné. Mohou tak ale opomenout symptomy závažných onemocnění, které si mylně zaměňují například za projevy přibývajícího věku, jako je tomu u srdečního selhání.4 Proto hraje sdílení všech informací o zdravotním stavu s lékařem klíčovou roli.
Je tolik věcí, mna které se chci zeptat...
Když se naučíte sdílet, naučte se i aktivně ptát. Nebojte se zeptat na všechno spojené s léčbou a režimem, který je třeba dodržovat. Mnohdy by nás v ordinaci ani nenapadlo, že na léčbu může mít vliv například aktivní pohyb, strava, stres, sauna, sex nebo třeba létání. Každé onemocnění má svá specifika, a proto je třeba se ptát, co může mému tělu udělat dobře a co naopak lékař nedoporučuje. Medicína jde mílovými kroky kupředu, není tedy důvod spokojit se jen s průměrným výsledkem. Pacient, který se svým lékařem komunikuje, ptá se na nové možnosti a dodržuje režimová opatření, zásadně přispívá ke své léčbě. Léčba je týmová souhra pacienta a lékaře a zpravidla platí, že čím lepší spolupráce, tím lepší výsledky.
Pište si deník svého zdraví
Pokud se chceme i se závažným onemocněním cítit dobře, nestačí pouze dodržovat veškerá doporučení lékaře ohledně medikace. Je třeba se na zlepšení zdravotního stavu aktivně podílet. Po schůzce s lékařem někdy můžeme mít pocit, že už všechno víme a nic nás nemůže překvapit. Opak je ale pravdou. Vyplatí se být neustále ve střehu a svůj stav bedlivě sledovat. U některých onemocnění se doporučuje vést si například deník, kam lze zapisovat hodnoty důležité pro sledování vývoje onemocnění (příkladem je deník pro pacienty se srdečním selháním). Může se jednat například o hmotnost, tlak a puls, váhu, případně o jiné zdravotní problémy či informaci o nových lécích předepsaných jiným specialistou. Deník poté mohou pacienti ukázat svému lékaři a být si jisti, že na nic nezapomněli. Lékař se může na základě nových nebo zhoršených příznaků rozhodnout změnit pacientovi léky a díky všem informacím o dalších léčbách snadněji zhodnotí i možné kontraindikace.5
Aktivní přístup pacienta nejen k návštěvám u lékaře může mít velký vliv na celkový zdravotní stav. Ruku na srdce, staráte se o něj? Mluvte se svým lékařem. Ptejte se!
Reference:Unikátní snímky rozmnožovacích orgánů květin skryté očím mají možnost vidět návštěvníci Křížové chodby brněnské Nové radnice na Dominikánském náměstí. Až do 25. srpna 2025 zde probíhá výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem. Autory jsou vědci z brněnských pracovišť Akademie věd ČR: z Ústavu přístrojové techniky a Biofyzikálního ústavu. Fotografie pořídili unikátní metodou pokročilé environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, která rostliny při snímkování nepoškodí. Výstava, která je pro zájemce zdarma, přináší unikátní vizuální zážitek. Ukazuje krásu a komplexnost přírody ve zcela novém pohledu.
Druhý tematický on-line kongres tohoto roku spustí Healthcomm Professional 3. 9. 2025. Na webu www.healthcomm.cz poběží celých 30 dní. 2D tematický on-line kongres IMUNITA je určen všem lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům z celého Česka i Slovenska. Akreditováno u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. Přihlašovat se můžete již nyní. Využijte kód pro přihlášení PHAR25IM a vstup v hodnotě 1000 Kč máte zcela zdarma.
Evropská komise schválila 21valentní pneumokokovou konjugovanou vakcínu CAPVAXIVE pro prevenci invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) a pneumokokové pneumonie u dospělých. Obsahuje osm unikátních sérotypů a díky svému složení pokrývá sérotypy odpovědné za většinu případů IPO u dospělé populace. Na českém trhu bude vakcína dostupná od letošního srpna. V současnosti ještě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale lze využít příspěvků z preventivních programů jednotlivých zdravotních pojišťoven.