
Močový systém dělíme na horní a dolní. Z funkčního hlediska pak na část, která produkuje moč, což jsou ledviny, a na část moč odvádějící z těla ven, sem patří močovod, močový měchýř a močová trubice. Kondice močových cest je důležitá pro celkové zdraví muže i ženy, přesto existují mezi pohlavími významné rozdíly, které ovlivňují náchylnost k projevům diskomfortu v této oblasti. Více jak každou druhou ženu potrápí alespoň jednou za život potíže s močovými cestami a močovým měchýřem.1 Zejména jsou k těmto problémům náchylné mezi 20. a 50. rokem života, tedy v sexuálně aktivním období jejich života.2 Rovněž ale změny hladiny hormonů (v těhotenství nebo během menopauzy) mohou ovlivnit ženské močové cesty a zvýšit riziko infekce. Nepohoda v oblasti močového ústrojí se projeví bolestivým a častým nucením k močení, pocity pálení a řezání a pobolíváním v podbřišku. Čím dříve začneme varovné signály svého těla řešit, tím lépe.
Proč mají ženy potíže častěji?
První z důvodů lze najít již v rozdílné anatomii močové trubice, která je posledním úsekem vývodných močových cest. Ta ženská je mnohem kratší (asi 4 cm) než mužská (12 až 25 cm), u žen má zároveň i větší průměr. Kratší vzdálenost usnadňuje patogenním mikroorganismům snáze proniknout do ženského močového měchýře. Navíc je u žen močová trubice rovná a u mužů esovitě zahnutá. Také umístění močové trubice nahrává u žen vyššímu riziku přenosu bakterií ze střevní mikroflóry (zejména Escherichia coli) do močových cest, protože její ústí se nachází v blízkosti pochvy a konečníku. Zatímco u žen má močová trubice pouze jednu funkci - odvádění moči, u mužů je současně vývodnou cestou močovou a pohlavní. Ve vyšším věku, následkem zvětšování prostaty, a tím zhoršeným vylučováním močového měchýře, se potíže s močovými cestami proto objevují častěji i u mužů.
Zásady pro prevenci potíží v oblasti močových cest:
Vyplatí se, myslet na zdraví močových cest
V rámci prevence mají svůj zásadní význam režimová opatření. Doplňky stravy s obsahem D-manózy, probiotik, extraktu z brusinek a vitamínů, zejména vitamínů C a D přispívají k normální funkci močového měchýře a imunitního systému. Zda se patogenní mikroorganismy „uchytí" na epitelu močových cest (tzv. urotelu), to do velké míry ovlivní právě D-manóza. Tento monosacharid si lidské tělo samo v malém množství vytváří, jde tedy o látku, kterou organismus velmi dobře zná, a proto je i dobře snášena. Pokud se E. coli dostanou do močového měchýře, uchytí se svými příchytnými vlákny (tzv. fimbriemi) na sliznici močových cest a měchýře. Na vrcholu fimbrií bakterií E. coli je glykoprotein, který se váže s D-manózou.1 Pokud je dostatek D-manózy, bakterie se jí obalí a již nemohou k urotelu adherovat a vyloučí se močí. (Obr. 1)
Ve vyšších dávkách zkonzumovaná D-manóza zabraňuje E. coli, aby se usazovaly na sliznici.
D-manóza není prakticky metabolizována, a proto ji mohou užívat i diabetici.
Po užití se dostává téměř všechna do močových cest a močového měchýře, kde zabraňuje uchycení patogenních mikroorganismů.1
Ale někdy to zkrátka bez antibiotik nejde...
Již při zahájení antibiotické léčby je možné současné podávání doplňků stravy s obsahem extraktu z brusinek, D-manózy a či různých bylin a vitamínů. Dále je vhodné podpořit přirozenou mikrobiální flóru probiotiky jak perorálně, tak vaginálně.3
Komfortní péče o zdraví močových cest
Doplněk stravy Femannose® P ProDuo! Prémiová kvalita pro zdraví močových cest! Jedinečné složení s D-manózou, vitaminem D3, probiotikem S. boulardii a extraktem z brusinek pro normální funkci močových cest.* Probiotický kmen Saccharomyces cerevisiae var. boulardii není ovlivňován antibiotiky, a proto je možné tento doplněk stravy užívat současně při léčbě antibiotiky předepsanými lékařem na močové cesty.
NOVINKA: Femannose® F Direkt nabízí ještě větší flexibilitu a pohodlí!
FEMANNOSE® P ProDuo a FEMANNOSE® F DIRECT jsou doplňky stravy se sladidly. Nenahrazují pestrou a vyváženou stravu a zdravý životní styl.
*V rámci trhu 12C1 Products for Urinary Conditions podle IQVIA sell-out dat YTD/02/2025.
Článek je firemním sdělením společnosti M.C.M. Klosterfrau Healthcare s.r.o.
CZ-FEM-2025-04-0019
Literatura:
1. Kladenský J: Nekomplikované infekce dolních močových cest u žen - možnosti léčby a prevence. Urol.praxi 2018; 19(1); 10 - 15.
2. Rutar P: Recidivující infekce močových cest. Solen, Med.praxi 2019; 16(3):196-198.
3. Lyerová L, Gregorová J: Možnosti prevence recidivujících infekcí močových cest v praxi. Solen, Prakt. lékáren. 2011; 7(2): 68-70.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.