
Močový systém dělíme na horní a dolní. Z funkčního hlediska pak na část, která produkuje moč, což jsou ledviny, a na část moč odvádějící z těla ven, sem patří močovod, močový měchýř a močová trubice. Kondice močových cest je důležitá pro celkové zdraví muže i ženy, přesto existují mezi pohlavími významné rozdíly, které ovlivňují náchylnost k projevům diskomfortu v této oblasti. Více jak každou druhou ženu potrápí alespoň jednou za život potíže s močovými cestami a močovým měchýřem.1 Zejména jsou k těmto problémům náchylné mezi 20. a 50. rokem života, tedy v sexuálně aktivním období jejich života.2 Rovněž ale změny hladiny hormonů (v těhotenství nebo během menopauzy) mohou ovlivnit ženské močové cesty a zvýšit riziko infekce. Nepohoda v oblasti močového ústrojí se projeví bolestivým a častým nucením k močení, pocity pálení a řezání a pobolíváním v podbřišku. Čím dříve začneme varovné signály svého těla řešit, tím lépe.
Proč mají ženy potíže častěji?
První z důvodů lze najít již v rozdílné anatomii močové trubice, která je posledním úsekem vývodných močových cest. Ta ženská je mnohem kratší (asi 4 cm) než mužská (12 až 25 cm), u žen má zároveň i větší průměr. Kratší vzdálenost usnadňuje patogenním mikroorganismům snáze proniknout do ženského močového měchýře. Navíc je u žen močová trubice rovná a u mužů esovitě zahnutá. Také umístění močové trubice nahrává u žen vyššímu riziku přenosu bakterií ze střevní mikroflóry (zejména Escherichia coli) do močových cest, protože její ústí se nachází v blízkosti pochvy a konečníku. Zatímco u žen má močová trubice pouze jednu funkci - odvádění moči, u mužů je současně vývodnou cestou močovou a pohlavní. Ve vyšším věku, následkem zvětšování prostaty, a tím zhoršeným vylučováním močového měchýře, se potíže s močovými cestami proto objevují častěji i u mužů.
Zásady pro prevenci potíží v oblasti močových cest:
Vyplatí se, myslet na zdraví močových cest
V rámci prevence mají svůj zásadní význam režimová opatření. Doplňky stravy s obsahem D-manózy, probiotik, extraktu z brusinek a vitamínů, zejména vitamínů C a D přispívají k normální funkci močového měchýře a imunitního systému. Zda se patogenní mikroorganismy „uchytí" na epitelu močových cest (tzv. urotelu), to do velké míry ovlivní právě D-manóza. Tento monosacharid si lidské tělo samo v malém množství vytváří, jde tedy o látku, kterou organismus velmi dobře zná, a proto je i dobře snášena. Pokud se E. coli dostanou do močového měchýře, uchytí se svými příchytnými vlákny (tzv. fimbriemi) na sliznici močových cest a měchýře. Na vrcholu fimbrií bakterií E. coli je glykoprotein, který se váže s D-manózou.1 Pokud je dostatek D-manózy, bakterie se jí obalí a již nemohou k urotelu adherovat a vyloučí se močí. (Obr. 1)
Ve vyšších dávkách zkonzumovaná D-manóza zabraňuje E. coli, aby se usazovaly na sliznici.
D-manóza není prakticky metabolizována, a proto ji mohou užívat i diabetici.
Po užití se dostává téměř všechna do močových cest a močového měchýře, kde zabraňuje uchycení patogenních mikroorganismů.1
Ale někdy to zkrátka bez antibiotik nejde...
Již při zahájení antibiotické léčby je možné současné podávání doplňků stravy s obsahem extraktu z brusinek, D-manózy a či různých bylin a vitamínů. Dále je vhodné podpořit přirozenou mikrobiální flóru probiotiky jak perorálně, tak vaginálně.3
Komfortní péče o zdraví močových cest
Doplněk stravy Femannose® P ProDuo! Prémiová kvalita pro zdraví močových cest! Jedinečné složení s D-manózou, vitaminem D3, probiotikem S. boulardii a extraktem z brusinek pro normální funkci močových cest.* Probiotický kmen Saccharomyces cerevisiae var. boulardii není ovlivňován antibiotiky, a proto je možné tento doplněk stravy užívat současně při léčbě antibiotiky předepsanými lékařem na močové cesty.
NOVINKA: Femannose® F Direkt nabízí ještě větší flexibilitu a pohodlí!
FEMANNOSE® P ProDuo a FEMANNOSE® F DIRECT jsou doplňky stravy se sladidly. Nenahrazují pestrou a vyváženou stravu a zdravý životní styl.
*V rámci trhu 12C1 Products for Urinary Conditions podle IQVIA sell-out dat YTD/02/2025.
Článek je firemním sdělením společnosti M.C.M. Klosterfrau Healthcare s.r.o.
CZ-FEM-2025-04-0019
Literatura:
1. Kladenský J: Nekomplikované infekce dolních močových cest u žen - možnosti léčby a prevence. Urol.praxi 2018; 19(1); 10 - 15.
2. Rutar P: Recidivující infekce močových cest. Solen, Med.praxi 2019; 16(3):196-198.
3. Lyerová L, Gregorová J: Možnosti prevence recidivujících infekcí močových cest v praxi. Solen, Prakt. lékáren. 2011; 7(2): 68-70.
Letos se koná již 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Cílem kampaně, která poběží od 25. do 31. května 2025, je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí, protože je často bezpříznakové. Včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. O nemocné se štítnou žlázou se stará nově čím dál víc praktiků, kteří uleví přetíženým endokrinologickým ordinacím. Neléčená porucha štítné žlázy může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost. Odborníci pak v rámci Týdne štítné žlázy upozorňují veřejnost na nové možnosti léčby.
Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, zpozorněte. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil mapu nejvyššího stupně aktivity klíšťat na většině území ČR. Prakticky celé území ČR je od poloviny května v nejvyšším 5. stupni „mimořádné“ aktivity klíšťat. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy zatím letos hlásí Moravskoslezský kraj a velké nárůsty na celém území se dají očekávat v květnu. V loňském roce se v celé ČR nakazilo 670 osob, což představuje nárůst o 32 % oproti roku 2023. Riziko přisátí infikovaného klíštěte je extrémně vysoké již i v městských parcích nebo v zahradách a změna klimatu umožňuje klíšťatům přežívat dokonce ve vyšších nadmořských výškách. Pokud ještě nejste očkovaní, je možné využít tzv. zrychlené očkovací schéma – dvě dávky během 15 dnů, při němž ochrana nastu-puje již do jednoho měsíce od prvního očkování. Zdravotní pojišťovny očkování plně hradí lidem nad 50 let, ostatní na něj mohou čerpat příspěvky v rámci preventivních programů pojišťoven.
Festival Mezi ploty před více jak 30 lety (1992) otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podobaly vězení, lidem z ulice i umělcům. Festival plný tance, scének a hudby propojuje širokou veřejnost se zdravotně postiženými a duševně nemocnými a bourá všechny bariéry včetně plotů mezi nimi. Během soboty 24. 5. a neděle 25. 5. vystoupí více než 100 účinkujících. Máte již svoji vstupenku? Vyhrát ji můžete aktuálně i v soutěži na Educommu. Stačí do 18. 5. 2025 vystudovat přednášky z tematické sekce Péče o duševní zdraví pro lékárníky. https://www.educomm.cz/meziploty/
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.