Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



MODERNÍ TERAPIE KAŠLE I.



Kašel je příznakem celé řady onemocnění, jejichž etiologie se různí. Pro pacienty představuje výraznou zátěž, protože pro organismus je to svalová práce, narušení odpočinku nutného k regeneraci (zhoršení kvality spánku) a vyčerpání spojené s kašlem snižuje také obranyschopnost a reparační procesy na sliznicích. Nejčastější příčinou vzniku kašle je akutní infekce respiračního traktu se zvýšeným výskytem v chladných měsících roku. Podle charakteru dělíme kašel na suchý (dráždivý), záchvatovitý a vlhký s produkcí hlenu.

O jaký druh kašle se jedná, je jedno z primárních zjištění, které musí lékárník cíleným dotazováním u pacienta ověřit. Záleží na tom správná volba léčiva a dispenzace, což je jedna ze základních činností farmaceuta v lékárně. To vede ke správnému a bezpečnému užívání léku pacientem, tedy k maximalizaci účinků, a přispívá současně i k minimalizaci rizik.

PharmDr. Gabriela Kroupová si pro lékárníky připravila odbornou přednášku na téma Moderní terapie kašle, kterou již nyní můžete zhlédnout na portálu Educomm. Seznámí v ní kolegy s aktuálními přístupy u léčby kašle, s důrazem na roli lékárníků jako klíčových poskytovatelů zdravotní péče. Účastníci získají přehled o možnostech farmakologické terapie kašle, včetně účinných látek a jejich mechanismů působení. Jsou popsány specifické potřeby různých skupin pacientů (děti, těhotné a kojící ženy). Přednáška klade důraz na praktické znalosti a doporučení pro lékárníky, kteří mohou efektivněji poradit s výběrem přípravků, upozornit na možné interakce a vedlejší účinky a poskytnout poradenství při samoléčbě kašle.

Jaký je mechanismus působení hlavních účinných látek používaných pro samoléčbu různých typů kašle?

Jaká jsou doporučení a omezení při volbě antitusik u dětí?

Kromě akreditované přednášky nám PharmDr. Gabriela Kroupová odpověděla na zásadní otázky týkající se volby správné farmakoterapie kašle:


Odbornou přednášku Moderní terapie kašle od PharmDr. Gabriely Kroupové můžete již nyní vystudovat na Educommu.


MODERNÍ TERAPIE KAŠLE II.

Zpět

ZAMĚŘENO NA SPÁNEK

Příznaky nespavosti celosvětově trpí více než 30 % populace a asi 15 % naplňuje kritéria pro diagnózu chronické nespavosti Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) spouští 13. února na svých sociálních sítích kampaň Měsíc spánku. Zájemci zde najdou informace o tom, jaké problémy jsou se spánkem nejčastěji spojeny, tipy, co dělat pro lepší spánek, informace o aktuálních vědeckých studiích, do nichž se mohou zapojit. Prostor mají i dotazy, na které odborníci z NUDZ zodpoví. Kampaň potrvá do 13. března – na Světový den spánku. Více na www.nudz.cz/media-pr/tiskove-zpravy.

CHŘIPKA V ČR

Podle Státního zdravotního ústavu je aktuálně nejvyšší nemocnost ARI hlášena z Moravskoslezského kraje. Celkově nadále hovoříme o epidemickém šíření chřipky v celé republice. Její výskyt sice bude přetrvávat ještě i v dalším období, ale její aktivita by se v dalších týdnech mohla pomalu začít snižovat. V 6. kalendářním týdnu je podíl detekcí viru chřipky stále vysoký - představuje více než 60 % pozitivních detekcí. V aktuální chřipkové sezoně bylo do 6. 2. 2026 hlášeno celkem 299 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z nichž 103 osob následkům infekce podlehlo.

SUCHEJ ÚNOR 2026

Letošní únor bez alkoholu stojí podle iniciativy https://suchejunor.cz/ na jednoduchém principu: Každý den jeden malý krok! Československá osvětová kampaň, která působí od roku 2013, vyzývá jednotlivce, skupiny i celé komunity k měsíční abstinenci od alkoholu. Život bez alkoholu totiž přináší spoustu výhod. Podle průzkumné agentury Nielsen „drželo“ Suchej únor v loňském roce 1.600 000 dospělých v ČR. Rok předtím 1.200 000. K výzvě Suchej únor se můžete připojit přes web: suchejunor.cz nebo přes sociální sítě. K dispozici jsou i odkazy na adiktologický screening a Národní linku pro odvykání.

SITUACE KOLEM HIV V ČR

Česká republika zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS v rámci světa i Evropy. Podle dat Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS bylo v roce 2025 v ČR zachyceno 293 nových případů infekce HIV u občanů České republiky a rezidentů, tj. cizinců s dlouhodobým či trvalým pobytem v ČR. Číslo 293 nových případů je ale nejvyšší v celé historii sledování. Mezi nově evidovanými infekcemi je ale více než pětina osob, které již o své HIV pozitivitě věděly, protože byly dříve diagnostikovány v zahraničí. „Cizinci, kteří vědí o své pozitivitě, dosud získávali léčbu ve své zemi a kvůli válečné situaci požádali o zajištění kontinuity léčby HIV infekce v ČR. Antiretrovirová léčba hraje zásadní roli při zabránění šíření infekce. Infekčnost setrvale řádně léčených lidí je minimální a přenos infekce je tak nepravděpodobný,“ uvedla hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková, MHA.

DOPORUČUJEME