
MUDr. Eva Kettmannová
Proč vlastně toto život znepříjemňující onemocnění postihuje skoro polovinu populace nad 50 let? Žíly v oblasti konečníku neobsahují chlopně (na rozdíl od žil dolních končetin), návrat krve proti gravitaci se kvůli nedostatku pohybu a nadměrnému sezení nebo stání zhoršuje. Přímá korelace těchto potíží se stravou chudou na vlákninu, bohatou na alkohol a pálivá jídla je v každé příručce zdravé výživy, proto bych se chtěla zaměřit na jiné aspekty tohoto onemocnění.
Z pohledu psychosomatického se může jednat o dlouhodobé setrvávání pod zatěžujícím tlakem. To vysvětluje, proč na hemoroidy překvapivě často trpí mladí štíhlí zdravě se stravující lidé v manažerských pozicích. Další souvislostí může být potlačovaná agrese. Dědičná predispozice k slabosti vazivové tkáně je sice evidentně faktor vedoucí ke tvorbě hemoroidu v mladším věku, ale dobrá zpráva je, že i „geneticky" zatížený jedinec má šanci ovlivnit intenzitu příznaků svým přístupem - v psychické rovině vědomým zpracováním témat jako „Co mě tíží?", „Proč nemůžu nechat volný průchod vlastní vitalitě, proč zadržuji svou životní energii?". V rovině fyzické - dopřát si relaxaci, uvolnění celého těla víckrát denně (třeba jen na 5 minut), přičemž se soustředit zejména na oblast hráze a konečníku a ptát se, jestli se v této oblasti nekumuluje zbytečné napětí.
„Last but not least" rada pro případ, že už ke komplikacím spojeným s hemoroidy došlo: zde je důležitá volba šetrných nenávykových prostředků:
K akutní exacerbaci hemoroidů obvykle dochází díky více faktorům - například teplé počasí vede k dilataci žilního systému, a zároveň v tomto období konzumujeme ve větší míře grilovaná kořeněná jídla. Akutní exacerbace se projevuje především pálením, svěděním, bolestivostí a krvácením v oblasti řitního otvoru. Tyto projevy můžeme zmírnit pomocí homeopatických léků Arnika 9C, Hamamelis virginiana 5C, Aesculus hyppocastanum 5C a Calendula 5C. Lokálně můžeme použít obklad z ředěných dubových kapek.
V poslední době se stává stále víc populárním Systém 12 minerálních solí Dr. Schüsslera. Tyto minerální soli jsou vhodné i k samoléčbě u nekomplikovaných běžných potíží. U akutní exacerbace hemoroidů doporučuji tuto kombinaci:
Schüsslerova sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12
+
Schüsslerova sůl č. 4 Kalium chloratum D6
+
Schüsslerova sůl č. 8 Natrium chloratum D6
Od každé soli 5x denně 2 tablety nebo rozpustit denní dávku do 2dcl vody a popíjet po doušcích.
Záměrem Dr. Schüsslera bylo vytvořit šetrný a netoxický systém léčiv, které jsou univerzálně využitelné podle patofyziologických příznaků u běžných onemocnění. V léčbě hemoroidů, jak je uvedeno výše, to bude sůl č. 3, protože zastavuje krvácení a má protizánětlivý účinek stejně jako sůl č. 4; dále sůl č. 8, která díky tomu, že reguluje vodohospodářství, má příznivý efekt mimo jiné i na konzistenci stolice.
Po úspěšném zvládnutí hemoroidální krize doporučuji navázat touto 3 měsíční kúrou:
Schüsslerova sůl č. 1 Calcium fluoratum D12
+
Schüsslerova sůl č. 11 Silicea D12
Užívat střídavě 2x 2 tbl za den. Délka užívání jsou 2-3 měsíce.
Tato kombinace přirozeně podporuje zpevnění žilní stěny při zachování její elasticity, proto je nutné dlouhodobé užívání. U jedinců s rodinnou predispozicí ke tvorbě hemoroidů doporučuji tuto kúru pravidelně 1x ročně.
inzerce
Název léčivého přípravku: Ferrum phosphoricum/Kalium chloratum/Natrium chloratum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Calcium sulphuricum/Natrium sulphuricum/Kalium sulphuricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 3/No. 4/No. 8. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu: 29.8.2019.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.