Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



LÉKAŘE ONLINE 24/7 MOHOU VYUŽÍT I LIDÉ, KTEŘÍ NEMAJÍ SVÉHO PRAKTIKA



Zapojení telemedicíny do systému péče o pacienty je nejen alternativou fyzické návštěvy ordinace v době epidemiologického rizika, ale stává se nedílnou součástí, která povede ke zvýšení dostupnosti zdravotní péče a k celkovému zefektivnění fungování zdravotnictví. Tak ji vnímá i EUC, největší poskytovatel ambulantní zdravotní péče v České republice.

Díky svému zázemí 26 kamenných klinik a službě Lékař online 24/7 dokáže poskytnout pacientům komplexní a efektivní zdravotní péči, kde telemedicína optimálně doplňuje klasickou návštěvu u lékaře. Spojit se s lékařem pomocí chatu či videohovoru odkudkoli a kdykoli pomocí služby Lékař online 24/7 mohou využít nejen pacienti klinik EUC, ale také ti, kteří svého praktického lékaře nemají.

V současné epidemiologické situaci je důležité, aby lidé svůj zdravotní stav nejprve konzultovali s lékařem mimo ordinaci a nepřetěžovali zbytečně nemocniční ambulance.

„V České republice je přibližně 200 tisíc lidí, kteří svého praktika nemají. Službu Lékař online 24/7 vnímáme aktuálně i jako pomoc nemocničním ambulancím. Mnohdy je navštěvují právě pacienti, kteří nemají svého praktického lékaře. Přichází do čekáren s podezřením na koronavirus rovnou, tedy bez konzultace s odborníkem," říká Ing. Václav Vachta, generální ředitel zdravotnické skupiny EUC.

Virtuální klinika se mění na Lékař online 24/7

Telemedicínská platforma, pomocí které mají pacienti možnost konzultovat svůj zdravotní problém s lékařem pomocí chatu či videohovoru, si za poslední měsíce získala obrovskou pozornost tisíců uživatelů s velmi pozitivním hodnocením. Pomáhala pacientům v době nouzového stavu letos na jaře v případě, že se nemohli dostat ke svým lékařům nebo chtěli zůstat v bezpečí domova. Službu využívali pomocí Virtuální kliniky EUC, která se nyní mění na Lékař online 24/7 a rozšiřuje škálu zdravotních problémů, se kterými lékaři této služby dokážou poradit.

„S telemedicínou jsme v EUC získali za poslední půlrok hodnotné zkušenosti, provedli jsme přes 10 tisíc distančních konzultací. Víme, že službu vyhledávají pacienti ve věku 25-45 let s méně závažnými obtížemi. Jako registrovaný poskytovatel zdravotních služeb jsme pomohli více jak 60 % pacientů bez nutnosti následné péče přímo v ordinaci. Nabízíme distanční zdravotní péči jako reálnou alternativu k fyzické návštěvě lékaře. Termín „virtuální" se ukazuje jako zavádějící pro naše klienty, proto měníme název služby na Lékaře online, který má plně návaznost na naši fyzickou síť EUC klinik. Tento trend v telemedicíně se postupně prosazuje ve všech vyspělých zahraničních trzích a nazývá se „digi-physical care". Pro pacienty se tímto způsobem významně zvyšuje dostupnost zdravotní péče a posiluje kvalita zdravotnictví jako celku," vysvětluje Ing. Vachta.

Jak Lékař online 24/7 funguje? 

Zdravotní problémy je možné řešit s lékařem okamžitě prostřednictvím chatu nebo videa ve dne, v noci, kdekoliv, kde je připojení k internetu. Až 60 % obtíží lze vyřešit bez návštěvy ordinace. Komunikace pacienta s lékařem probíhá v uzavřeném a zabezpečeném prostředí, systém splňuje požadavky GDPR. Pacient vyplní krátký diagnostický dotazník, poté je zařazen na konzultaci s lékařem. Ten se s ním spojí do 30 minut. Lékaři ordinují 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Prostřednictvím chatu nebo videohovoru lékař pacienta na dálku vyšetří a doporučí další postup. Po diagnostikování problému dostane pacient, v případě potřeby, doporučení ke specialistovi, na SMS mu přijde e-recept a léky si pak může objednat online.

S Lékařem je možné konzultovat online 40 zdravotních oblastí

Kromě třiceti potíží, jako jsou například COVID-19, bolest hlavy, astma, kožní problémy aj., které bylo možné dosud s lékaři probrat, je nově zařazeno dalších deset oblastí zdravotních problémů. Lékaři s pacienty řeší nyní také infekce močových cest, deprese, problémy v intimních partiích, ale například i otázky týkající se výživového poradenství.

Kolik konzultace a online vyšetření v rámci služby Lékař online 24/7 stojí? Ptáme se Mgr. Evy Hokrové, tiskové mluvčí EUC:

"Do konce června letošního roku byla tato služba hrazena zdravotními pojišťovnami. Během celého léta pak službu klientům hradila EUC. Nyní dochází k jejímu zpoplatnění ve výši 190 Kč za vyšetření. Jedná se o zaváděcí cenu, standardní cena online vyšetření je 290 Kč. Vyšetření je možné platit pouze kartou online. Před odesláním vyplněného anamnestického dotazníku je pacient/klient vyzván k zadání platebních údajů a je „rezervována" částka 190 Kč. Tato částka je následně stržena až po dokončení konzultace s lékařem," říká Eva Hokrová.

Více: www.euc.cz

Úvodní fotografie od uživatele bongkarn thanyakij ze služby Pexels

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie