Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



LÉČENÍ CHLADEM AŽ MRAZEM



Všechno už tu bylo. Už staří Řekové... Tak začíná spousta informací o tom, že pod sluncem se často neděje nic nového. Ovšem tato léčebná metoda nezačala u Řeků, ale dokonce prý ještě dřív, ve starém Egyptě.

Ledovali jste si někdy nějaké zranění třeba mraženým hráškem, samozřejmě v obalu? Pak jste už trochu tuto metodu zkusili.

Analgetické účinky chladného prostředí popsal už Hippokratés. Později, především v době napoleonských válek, se kryoterapie ve formě obkladů ze sněhu a ledu používala například na znecitlivění ran po amputacích. Novodobé možnosti kryoterapie mají svůj původ v začátku 20. století v Japonsku, kde byla zkonstruována první kryokomora.

........................

Léčba mrazem je stále více populární téměř po celém světě.

Podporuje regeneraci celého těla, pomáhá při zotavování svalů tím, že působí protizánětlivě.

Často umí zmírnit příznaky migrény a také pomoci s rekonvalescencí po některých operačních zákrocích.

........................

Co se děje v kryokomoře?

Vzduch je v ní ochlazovaný tekutým dusíkem. Ten je velmi suchý, takže i v minus 110 °C je pro lidské tělo pocitově i fyzicky snesitelný.

Je logické, že vitalizační účinky mají kouzlo v náhlém ochlazení kůže, všech tělesných tkání. Teplota kůže klesne na 2-10 stupňů Celsia. Tím se rychle utlumí kožní nervová zakončení a také zmírní vnímání bolesti. Teplota tělesného jádra zůstává během krátké, pouze několikaminutové terapie, nezměněná. Kombinací extrémního chladu a následného cvičení se zlepšuje krevní oběh, zmenšují záněty a bolesti kloubů, rychleji zotavují svaly, regenerují hlasivky a posiluje metabolismus.

Václav Rázl, jeden z trenérů pražského fitcentra Gymstory, k tomu říká: „Kryoterapie, kdy se vystavíte maximálně po dobu tří minut teplotě přibližně od -110 až do -160 stupňů Celsia, představuje bezpečnou rehabilitačně-relaxační metodu. Výsledkem je pozitivní fyziologická reakce celého organismu, což znamená urychlení procesu hojení, zlepšení imunity, zvýšení odolnosti vůči chladu i celkové vitality."

Jak probíhá návštěva

Od personálu dostanete čelenku, rukavice, ponožky, roušku a dřeváky. Bavlněné kraťasy či legíny a tílko nebo tričko si přineste z vlastních zásob. Po převlečení a případném osušení veškeré vlhkosti (například potu) nejprve vstoupíte do jakési předkomory, která má asi -50 stupňů. Pak projdete do samotné komory a zdržíte se tam maximálně tři minuty. Časovač budete mít na očích a prostor můžete, pokud byste chtěli, kdykoliv opustit. Obsluha kryokomory s vámi bude celou dobu.

Po návštěvě komory postupně sejmete masku, rukavice a čelenku a vydáte se nastartovat krevní oběh na běhací pás nebo rotoped po dobu 10 až 20 minut.

Celotělová kryoterapie je dnes moderním a účinným doplňkem léčení a rehabilitace u revmatoidní artritidy, při revmatismu měkkých tkání nebo při Bechtěrevově chorobě, při artróze nebo při některých poúrazových stavech. Má vliv i na zlepšení obranyschopnosti organismu. 

Pro sportovce i pro nemocné

Kryokomoru ocení nejvíc především aktivní sportovci, protože si tak zvyšují kondici i adaptaci na zvýšenou zátěž, zlepšuje se i regenerace organismu. Pomáhá při prevenci, rehabilitaci a léčbě některých sportovních úrazů, například při postižení kloubů a kloubních chrupavek nebo při celkovém přetížení svalů a pohybového aparátu.

Během terapie dochází jak k regeneraci, tak ke zvýšení pohyblivosti kloubů, k větší toleranci fyzické zátěže a k všeobecnému zvýšení výkonnosti organismu jako celku. Díky vyplavování endorfinů se potom člověk cítí v dobré fyzické i psychické kondici. Léčba chladem je vhodná i pro jedince s oslabenou imunitou, při depresích, ale i pro obézní jedince a pro ženy s celulitidou.

Kdo ne?

Návštěva kryokomory se nedoporučuje ženám od 4. měsíce těhotenství, nemocným s akutními potížemi se srdcem a krevním oběhem, s infekcemi kůže, při dýchacích potížích a při alergii na chlad, při onemocnění močových cest nebo při poruchách periferního prokrvení.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

ZAPOJTE SE DO PROJEKTU PODPORY DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ LÉKÁRNÍKŮ

Hrozí lékárníkům syndrom vyhoření? Jak jste na tom s duševním zdravím? Ve spolupráci s ČLnK vznikl anonymní dotazník, který můžete vyplnit do 17. 5. 2024. Vaše účast je zásadní pro získání cenných informací. Každý respondent hraje nezastupitelnou roli při identifikaci faktorů, které mohou vést k syndromu vyhoření mezi farmaceuty.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY