Laudánum, jeden z nejznámějších a nejrozšířenějších léků obsahujících opium, sehrál v historii medicíny velmi významnou, byť kontroverzní roli. Jeho příběh, datující se od egyptských papyrů, je úzce spojen s vývojem farmakologie, s léčbou bolesti, ale také s rozvojem závislostí. Je příkladem toho, jak může být lék zneužit a jak důležitý je zodpovědný přístup k farmakoterapii. Přesto laudánum výrazně ovlivnilo vývoj moderní medicíny.
Brali ho za všelék
Laudánum se podávalo buď vnitřně, nebo se aplikovalo na kůži. Lék laudánum, alkoholový roztok z nezralých makovic, obsahoval různé alkaloidy včetně morfinu a kodeinu. Byl často součástí různých dalších léků a tinktur. Laudánum bylo používáno již od středověku jako univerzální lék proti mnoha neduhům. Byl to jakýsi "všelék" proti bolesti, ale také na kašel, průjem, na nespavost, a dokonce i jako sedativum pro neklidné děti. Díky svým silným účinkům si získal značnou oblibu, a to nejen mezi lékaři, ale i mezi obyčejnými lidmi. Lék byl součástí téměř každé domácí lékárničky a byl často lékaři doporučován. Jeho dostupnost a široké spektrum účinků vedly k jeho masovému rozšíření.
Jak se všelék připravoval?
Na nezralých makovicích máku setého se provedly mělké zářezy, ze kterých vytekla lepkavá mléčná šťáva, která na vzduchu rychle tuhla a vytvořila tmavohnědou hmotu - surové opium. To se následně rozpustilo v alkoholu, obvykle v lihu. Poměr opia a alkoholu se mohl lišit podle požadované koncentrace a účinku (někdy až 50 % alkoholu). Výsledný roztok se dále přefiltroval a skladoval v tmavých lahvičkách.
Hlavní účinnou látkou, která způsobovala silné analgetické a sedativní účinky, byl morfin. Ten byl ale poprvé izolován až na začátku 19. století německým lékárníkem Friedrichem Wilhelmem Adamem Sertürnerem. Morfin izoloval z opia v roce 1804 a prováděním testů na psech (a také na sobě) zhodnotil jeho fyziologické účinky. Sertürner pracoval na izolaci morfia z opia od roku 1804 a izolovaný alkaloid nazval „morfium" podle řeckého boha snů Morphea. Sertürner předpokládal, že vzhledem k potřebě nižší dávky k prokázání účinku, bude morfium méně návykové. Stal se však na droze závislý. Později jiný lékárník, Heinrich Emanuel Merck, zahájil prodej morfia. Od roku 1827 byl morfin komerčně vyráběn firmou Merck. V roce 1832 pak byla izolována další složka opia- kodein.
400 let před Merckem
Snadný přístup k rostlině a jednoduchý způsob přípravy pomohl ve středověku a následně v novověku k masivnímu rozšíření laudána. Kvůli neznámé síle jednotlivých obsahových látek, špatnému odhadu dávek a individuální citlivosti docházelo k předávkováním, často i s fatálními následky.
Alchymista a lékař Paracelsus (1493 - 1541) označoval tuto tinkturu za nejúčinnější protibolestivý přípravek. Laudanum bylo Paracelsovým tajným lékem, mimo jiné také prostředkem pro pozvednutí nálady nevyléčitelně nemocných. Termín Laudánum se brzy vžil pro tinktury - směsi opia a koření rozpuštěné v alkoholu, které se v Evropě beze výrazné změny používaly dalších 400 let. Paracelsus do své laudánové tinktury často přidával skořici a semena nebo výtažky z dalších rostlin (z mandragory, blínu apod.) a mohlo obsahovat i perly nebo jantar, proto se vžil speciální název Paracelsovo laudanum.
Další zdokumentované, britské laudánum, byla pilulka vyrobená z opia a šafránu, ambry, pižma a muškátového oříšku. Vyrábělo se na začátku 17. století.
V 60. letech 17. století anglický lékař Thomas Sydenham (1624 - 689) popularizoval opiovou tinkturu, kterou také nazval laudanum, i když se složením podstatně lišila od laudána Paracelsa. Tu pak doporučoval pro řadu zdravotních stavů.
Sydenham's Laudanum obsahovalo:
Míchejte a macerujte 15 dní a přefiltrujte. Dvacet kapek se rovná jednomu zrnku opia.
Až v polovině 20. století bylo užívání opiátů obecně omezeno na léčbu bolesti a opium již nebylo lékařsky přijímaným „všelékem".
Jednoznačně nelze laudánu upřít jeho přínos:
Ačkoli bylo laudánum v minulosti považováno za zázračný lék, ukázal se jako dvojsečná zbraň.
-red-
Zdroje: https://www.drogovaporadna.cz/opiaty/opiaty-historie.html
ZAJÍMÁ VÁS PROBLEMATIKA LÉČBY BOLESTI?
Protože bolest může výrazně ovlivnit celkovou kvalitu života, je její včasná a efektivní léčba důležitá pro zmírnění utrpení i prevenci následných komplikací. PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, PhD. ve své praktické přednášce Management léčby bolesti zdůrazňuje, že u každého pacienta je třeba postupovat individuálně a vzít v potaz typ bolesti, časový průběh potíží i spouštěče bolesti. Důležitou roli hraje charakter bolesti, a především její intenzita. Více se dozvíte v průběhu on-line kongresu BOLEST lidského těla v souvislostech, který od 20. 11. 2024 do 19. 12. 2024 pořádá společnost Health communication s.r.o.
Přihlášení i pod bannerem nebo na https://www.healthcomm.cz/
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.
Vzdělávací akce Den pro zdravé plíce se letos uskuteční 22. listopadu od 9 hodin v přednáškovém sále Lékařského domu v Praze. Akce je pořádána u příležitosti Světového dne CHOPN (20. 11.) a klade důraz na potřebu prevence a včasného záchytu plicních onemocnění. Akci bude možné sledovat také online. V rámci Světového dne CHOPN si pak lidé mohou na několika místech v Česku nechat zkontrolovat stav svých plic. • 20. 11. OC Praha Letňany (12.00–18.00) • 21. 11. FN Brno, Klinika nemocí plicních a TBC, pavilon E, Funkční plicní vyšetření (9.00–12.00) • 21. 11. FN Olomouc, Klinika plicních nemocí a TBC, budova H2, 3. patro (8.00–14.00) • 22. 11. Den otevřených dveří, Masarykův onkologický ústav Brno, plicní ambulance Centra pneumologie a intervenční bronchologie, Švejdův pavilon, 2. patro (7.30–12.00 a 13.00–14.30).
Letos se testovací týden koná od 18. do 25. 11. 2024. Ve všech 14 krajích ČR nabídnou odborníci na celkem 97 testovacích místech anonymní testování. Kromě HIV může zájemce žádat také test na žloutenky B a C , eventuálně i na syfilis. Přehled všech testovacích míst s aktuální otevírací dobou testování je k dispozici na: www.tadyted.com