Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KVASINKOVÁ INFEKCE A BYLINY



V letním období se daří kvasinkovým infekcím, které mohou mít bolestivé příznaky a nepříjemně narušit letní plány. Vlhké prostředí v kombinaci s teplem vytváří ideální podmínky pro množení kvasinek. Proto se vyplatí vždy věnovat dostatečnou pozornost osušení a z mokrých plavek se co nejrychleji převléct.

Diskomfort v intimních partiích se nejčastěji projevuje svěděním a pálením. Podle údajů ze Studie o ženském zdraví z roku 2022 ji alespoň jednou v životě zažilo až 75 procent žen. U mužů jsou tyto obtíže méně časté, přesto se s nimi v životě setká až čtvrtina mužské populace. K dalším příznakům kvasinkové infekce patří zarudniutí a otok a také bolest při pohlavním styku. Tyto nepříjemné projevy mohou být zdrojem velkého nepohodlí a překazit vaše prázdninové plány. Proto je důležité vědět, jak se těchto potíží vyvarovat.

Jedním z klíčových způsobů prevence je udržování správné hygieny intimní oblasti. Je vhodné používat neparfémované a přírodní produkty, vyhnout se nošení příliš úzkého a nepropustného oblečení, které může zabraňovat přirozenému proudění vzduchu a vytvářet vlhké prostředí, jež kvasinkám vyhovuje. Podle průzkumu Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se u téměř 20 procent žen, které nosily úzké oblečení pravidelně, projevil vyšší výskyt kvasinkových infekcí.

Riziko zvyšuje obezita i užívání antibiotik

Nadváha a obezita jsou dalšími faktory, které mohou vznik kvasinkové infekce podpořit. Lidé s nadměrnými tukovými zásobami se více potí a v kožních záhybech se jim drží vlhkost, která je vhodným prostředím pro množení kvasinek. Obezita je také často spojena s inzulínovou rezistencí a diabetem. Kvasinky, jako je Candida, se živí cukrem, a proto může zvýšený krevní cukr, který je pro tyto stavy typický, podporovat jejich růst.

Lidé trpící kvasinkovou infekcí by měli příjem cukru omezit a upřednostňovat vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, které posilují imunitní systém. Kontrolovat správnou hladinu cukru v krvi pomohou také bylinné prostředky.

„Pro udržení správné hladiny cukru v krvi je nutno podpořit funkci slinivky a jater. Můžeme také využít penízovku sametonohou a gemmoterapeutikum z borůvky. Spojením těchto bylinných prostředků vznikla tinktura Istop, která účinně pomáhá. Činnost jater můžeme zlepšit ostropestřcem, artyčokem či rozmarýnem," radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Dalším rizikovým faktorem pro vznik kvasinkové infekce je užívání antibiotik. Léky mohou narušit přirozenou rovnováhu bakterií v těle, včetně těch, které pomáhají udržovat kvasinky pod kontrolou. Je důležité užívat antibiotika pouze podle pokynů lékaře a doplnit je o probiotika, která pomáhají obnovovat zdravou mikroflóru.

Další z možností je využít bylinné čaje nebo tinktury, které mají antifungální vlastnosti.

„K prostředkům potlačujícím kvasinkovou infekci patří houbička penízovka sametonohá a také česnek. Protikvasinkové působení má také tinktura ze semen grepu," doporučuje bylinkářka.

Důležitým aspektem je také správná strava. Některé potraviny, jako jsou jogurty obsahující probiotika, česnek nebo přírodní jogurt, mají příznivý vliv na rovnováhu mikroorganismů v těle a posilují imunitní systém. Podle studie z roku 2023 publikované v časopisu Nutrition Research může strava bohatá na fermentované potraviny, jako je právě i jogurt, snížit riziko vzniku kvasinkových infekcí až o 40 procent. Důraz na vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály je také cestou k posílení obranyschopnosti organismu, který se tak přemnožení bakterií umí lépe bránit.

Více na nadeje-byliny.eu

Zpět

ŠÍŘÍ SE ŽLOUTENKA TYPU A

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Za oba bloky můžete získat až 21 bodů. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

DOPORUČUJEME