Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KRYJTE ZÁDA LEDVINÁM



Asi milion Čechů se potýká s chronickým onemocněním ledvin (CKD). Mnozí z nich to však neví, protože je poškozené ledviny zpočátku nebolí. Pokud se neléčí, hrozí ale nemocným řada zdravotních komplikací. V krajním případě může dojít až k selhání ledvin, které vyžaduje transplantaci nebo dialýzu.

Objev „umělé ledviny" - dialýzy - je jedním z nejvýznamnějších milníků v medicíně 20. století. Zachraňuje životy pacientů s chronickým selháním ledvin, kteří by bez této léčby zemřeli na hromadění odpadních látek v krvi. Právě na ni dochází v Česku v současné době asi 6 500 lidí a každý pacient tu za rok stráví v součtu přibližně měsíc. Podle specialistů je tomu možné předejít včasným záchytem onemocnění ledvin a vhodnou terapií. Lidé by si proto měli nechat funkci ledvin pravidelně kontrolovat - na preventivních prohlídkách u praktických lékařů. Odborníci na to upozorňují u příležitosti Světového dne ledvin, který připadá na 13. března.

„Chronickým onemocněním ledvin trpí ve vyspělých zemích každý desátý člověk. U nás je to asi jeden milion lidí. Většina z nich o tom ale neví," vysvětluje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie, Transplantcentra a vedoucí lékař Transplantační laboratoře Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

„Mírně snížená funkce ledvin je přitom dokonce rizikem dalších komplikací, zejména vzniku onemocnění srdce a cév. Pokud ledviny nefungují správně a neléčí se, může dojít v nejvážnějších případech až k jejich selhání," dodává.

Nemocné ledviny odhalí i praktik

Hlavními příčinami chronického onemocnění ledvin jsou cukrovka 2. typu a vysoký krevní tlak.

 „Týká se to přibližně poloviny pacientů. Většina z nich je navíc obézní nebo má nadváhu. Choroby ledvin však mohou být i vrozené nebo autoimunitní," říká prof. Viklický.

Podle něj zde hraje klíčovou roli čas. Pokud se léčba zahájí v počáteční fázi onemocnění, významně se zpomalí její rozvoj.

„Česká nefrologická společnost vypracovala doporučený postup pro diagnostiku a léčbu chronického onemocnění ledvin u praktických lékařů. Ti by měli v rámci preventivních prohlídek kontrolovat, jestli ledviny fungují správně, a to každé dva roky u všech osob starších 50 let. A také u pacientů mladších 50 let s vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, fibrilací síní a srdečním selháním. K tomu slouží vyšetření krve a jednoduchý test ze vzorku moči na přítomnost bílkoviny. Zvláště u diabetiků je třeba kontrolovat ledviny jednou ročně," popisuje prof. Viklický a dodává, že pacienti s cukrovkou by měli toto vyšetření podstupovat každý rok bez ohledu na věk.

Pokud test bílkovinu v moči odhalí, znamená to, že jsou v ledvinách poškozené drobné cévy.

„Je to jasný varovný signál. Ukazuje nejenom na poškození ledvin, ale i na zvýšené riziko výskytu onemocnění srdce a cév. Nemocní se musí ihned začít léčit," říká lékař. 

Revoluce v nefrologii

O pacienty s mírným poškozením ledvin se mohou starat praktičtí lékaři nebo internisté. Pokud je stav závažnější, přechází do péče nefrologů.

„Nemocné v současné době léčíme pomocí terapie, která je největší revolucí v nefrologii za posledních dvacet let. Průběh onemocnění umí významně zpomalit. Podle našich odhadů oddálí selhání ledvin a následnou dialýzu nebo transplantaci o deset až dvacet let," popisuje prof. Viklický.

Při chronickém onemocnění ledvin dochází v průběhu času k postupnému poškozování ledvin. Důsledkem je jejich snížená funkce. Když nemoc postoupí, nezvládnou ledviny filtrovat stovky litrů krve denně.

„Dialýza nepochybně zachraňuje a prodlužuje život, ale omezuje jeho kvalitu," říká MUDr. Silvie Rajnochová-Bloudíčková, Ph.D., DBA, vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM.

Na dialýzu, která trvá 4-5 hodin, dochází pacienti třikrát týdně. Pacientům podle MUDr. Rajnochové-Bloudíčkové navíc po dialýze nebývá vždy, zejména zpočátku, nejlépe. Musí si také hlídat jídelníček a vyvarovat se některých potravin, například ovoce a zeleniny nebo nadměrného příjmu soli.

„Omezení spojených s dialýzou je více, řada nemocných například nemůže chodit do práce. Pokud je to možné, volíme ideálnější variantu léčby - transplantaci ledviny," doplňuje lékařka.

.................................

Na důležitost včasného záchytu chronického onemocnění ledvin upozorní akce Kryjte záda ledvinám, kterou 13. a 14. března, u příležitosti Světového dne ledvin, pořádá v Praze IKEM ve spolupráci se společností Boehringer Ingelheim a pod záštitou České nefrologické společnosti.

Od 10 do 16 hodin v obchodním centru Nový Smíchov si mohou příchozí nechat (ve stanu u hlavního vchodu) změřit krevní tlak či hladinu cukru v krvi.

.................................

Zdravotníci, kteří budou na místě, navíc zájemcům provedou i orientační vyšetření funkce ledvin. Z kapky krve zjistí jejich hodnotu kreatininu. Ta napoví, zda mají ledviny v pořádku," popisuje MUDr. Rajnochová-Bloudíčková, která se akce s několika dalšími lékaři a sestrami také zúčastní.

„Na místě s pacienty výsledky zkonzultujeme a případně doporučíme další vyšetření. Rádi bychom, aby si lidé uvědomili, že prevencí mohou jen získat a že do zdraví se vyplatí investovat," uzavírá lékařka.

Více informací o onemocnění ledvin na www.kryjtezadaledvinam.cz
Doporučený postup ČNS pro diagnostiku a léčbu CKD u praktických lékařů ZDE

MaVe PR

NEMOCNÉ LEDVINY TIŠE KRADOU ROKY ŽIVOTA

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

DOPORUČUJEME