
I v roce 2025 pokračuje tradice odborných on-line kongresů Healthcomm Professional, které jsou zasazeny do určitého tematického prostředí, nejčastěji jsou virtuálně situovány do některé zajímavé země nebo světové destinace. Pro jubilejní, desátý 3D 360° kongres si organizátoři zvolili Švýcarsko a jeho hlavní město Bern. Kongres opět přinesl lékárníkům a farmaceutickým asistentům jedinečnou příležitost nahlédnout do historie i současnosti švýcarské farmacie a lékárenství, ale přinesl hlavně celou řadu aktuálních témat důležitých pro jejich profesní rozvoj, a to z různých úhlů pohledu. Fytoterapii ve Švýcarsku se například věnovala přednáška PharmDr. Garajové: Švýcarská síla přírody. Představila populární součást primární zdravotní péče ve Švýcarsku - fytoterapii. Během posledních dvou tisíciletí bylo zdokumentováno a léčebně využito celkem 768 druhů rostlin, což představuje 32 % cévnatých rostlin švýcarské flóry. Sdělení Hany Hurábové, která žije ve Švýcarsku od roku 2014, zase přiblížilo historické i moderní přístupy k lázeňské péči ve Švýcarsku, které tuto zemi proslavily jako cíl léčebné turistiky. Gabriella Toscano a její otec Peter se s účastníky podělili o své hluboké zkušenosti v oblasti švýcarského lékárenství. Rozhovor poskytl cenný vhled do švýcarského systému zdravotní péče, přičemž se zaměřil na roli lékárníků a význam jejich vzdělání v moderní medicíně.
Odborný program obsahující celkem 20 přednášek byl sestaven tak, aby studujícím poskytl nejnovější poznatky z oboru. Celý kongres probíhal v interaktivním 3D 360° on-line prostředí, které umožní nejen sledovat odborné bloky, ale také se aktivně zapojit do diskusí či využít připravené edukační materiály.
Kongres byl opravdu nabitý přednáškami, které byly právě díky jejich velkému počtu řazeny do tří bloků, přičemž každý z nich byl akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP.
...............................
Nejstudovanější přednáškou celého programu bylo sdělení PharmDr. Jany Matuškové: Akutní bolest: Fenomén dnešní doby - jak na to v lékárně. Optimální kombinace analgetik pro efektivní léčbu.
...............................
Magazín Healthcomm byl již tradičním partnerem této jedinečné akce, proto jsme se v redakci rozhodli, že místo tradičního PR s vyhodnocením kongresu si pozveme k rozhovoru samotného ředitele společnosti Health communication s.r.o., Zdeňka Břeně, abychom se ho na nejzásadnější výstupy a dojmy zeptali:
RED: Pane řediteli, právě skončil váš další 3D 360 kongres. Jaká byla účast?
ZB: Na první letošní on-line kongres se přihlásil rekordní počet účastníků, přesněji více než 1800 odborníků z lékáren z České a Slovenské republiky. To považujeme za velký úspěch.
RED: Kolik z nich nakonec absolvovalo kompletní program kongresu?
ZB: Velmi nás potěšilo, že kompletní program kongresu absolvovalo přes 1200 účastníků, což je pro nás potvrzením kvality a relevance obsahu.
RED: Víte, která věková skupina odborníků byla na kongresu nejaktivnější?
ZB: Ano, nejaktivnější skupinou byla jednoznačně věková kategorie 30 až 50 let.
RED: Jaká účast byla v ostatních věkových kategoriích, panuje názor, že online studují jen mladí...
ZB: Významnou část účastníků tvořily také skupiny ve věku 20 až 30 let a 50 až 60 let, obě byly hojně zastoupeny. Svědčí to o tom, že online se lze vzdělávat v každém věku.
RED: Jaké jsou celkové ohlasy na kongres ze strany účastníků?
ZB: Máme obrovskou radost ze zpětné vazby. Z kongresu přišlo mnoho příjemných e-mailů a vzkazů, což je pro celý náš tým velice povzbuzující.
RED: Co konkrétně účastníci ocenili nejvíce?
ZB: Velmi pozitivní reakce jsme zaznamenali především na přiblížení Švýcarska prostřednictvím prostředí 3D 360. Bylo to atraktivní a edukativní zároveň.
RED: Jak velký zájem byl právě o expozici 3D 360?
ZB: Tuto expozici podle KPI navštívilo celkem 500 účastníků, což předčilo naše očekávání.
RED: Zmínil jste kongresová KPI, jak hodnotíte jejich přijetí?
ZB: Zpětná vazba na kongresová KPI byla velmi příjemná. Účastníci z celé republiky a všech typů lékáren (řetězcové, nemocniční i nezávislé) ocenili možnost sledovat aktuální informace o průběhu kongresu online.
RED: Budete pokračovat ve virtuální kongresové turistice, která odstartovala v covidové době? Kam účastníky pozvete v blízké budoucnosti?
ZB: Další 3D360 kongres již nyní plánujeme a tentokrát se uskuteční v Bratislavě na Slovensku. Těšíme se na něj a věříme, že bude opět velmi úspěšný. Startovat by měl 12. listopadu 2025. Po celý měsíc budou mít opět lékárníci z ČR a ze Slovenska možnost ponořit se do virtuálního 3D prostředí a objevovat odborný i doprovodný program inspirovaný slovenskou farmaceutickou tradicí. Tak jako na X. 3D 360° kongresu z Bernu, i tentokrát půjde o unikátní koncept vzdělávání, který propojuje moderní technologie s kvalitním odborným obsahem.
Na závěr bych chtěl ještě jednou poděkovat všem, kteří byli součástí X. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional - Bern, a to účastníkům, lektorům, týmu organizátorů a všem partnerům.
RED: My děkujeme za rozhovor a přejeme, aby každý další kongres byl stejně úspěšný jako ten z BERNU!
-red-
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.