Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KOMPLEXNÍ LÉČBA PODRÁŽDĚNÍ, BOLESTI A ZÁNĚTU V KRKU



Škrábání, pálení, otok a bolest v krku patří mezi první příznaky onemocnění horních dýchacích cest, jejichž incidence stoupá zejména nyní, v nastupujícím podzimním období. Střídají se teplá odpoledne s chladnými a vlhkými rány, což mj. spolu s ubývajícím slunečním zářením a poprázdninovým návratem do školních a pracovních kolektivů přispívá k celkovému oslabení organismu. Nejčastější příčinou potíží jsou viry, které způsobují běžné nachlazení, chřipku nebo zánět hltanu. Podráždění s bolestí v krku se většinou objeví z ničeho nic jako předzvěst pozdějšího zánětu a s ním spojené intenzivnější bolesti. Dny s bolestí v krku znamenají pro pacienta citelné snížení kvality života, zejména pokud je spojená s potížemi při polykání. V případě včasně a vhodně zvolené symptomatologické léčby lze ovlivnit nepříjemné symptomy a tím průběh onemocnění. Symptomatická léčba bolesti v krku je indikována jako samostatná léčba u zánětlivých onemocnění primárně virové etiologie, jinak je vedena jako doplněk léčby kauzální například při infekcích bakteriálního původu s aplikaci antibiotik.1

SILNÁ DVOJKA

Již při prvních příznacích diskomfortu v oblasti krku je cílem symptomatické léčby eliminovat patogeny, dostat symptomy pod kontrolu a zmírnit bolest. K tomu jsou v ORL používána například lokální protizánětlivá léčiva ze skupiny nesteroidních antiflogistik (spreje, pastilky, kloktadla aj.) a lokální antiseptika, která se používají jako pomocná léčiva u zánětů HCD doprovázených bolestí v krku.

  • Díky protizánětlivému účinku lokálních nesteroidních antiflogistik dochází k ústupu projevů zánětu např. zmenšení otoku, a tím usnadnění polykání. Analgetické působení těchto látek přináší hlavně úlevu od bolesti. Léčivou látkou z této skupiny je například benzydamin-hydrochlorid, který je na lékárenském trhu dostupný ve výše uvedených topických lékových formách v ucelené řadě přípravků TANTUM VERDE®. Benzydamin svým protizánětlivým účinkem snižuje otok v krku, a tím může pacientům usnadnit polykání. Při lokální aplikaci má benzydamin hydrochlorid analgetický, antiflogistický, antiexsudativní, lokálně anestetický a antibakteriální účinek.2
  • Lokální antiseptika, která lze použít na sliznicích, vykazují antimikrobiální aktivitu, přitom musí být charakterizována nízkou toxicitou vůči buňkám hostitele.1 Působí na širokou škálu patogenů, mají nespecifický bakteriostatický až baktericidní účinek, některá mají i virucidní a fungicidní účinky.1

JIŽ PŘI PRVNÍCH PŘÍZNACÍCH BOLESTI V KRKU

Oblíbená a respektovaná* rodina TANTUM VERDE® se nově rozrostla o Tantum Verde® Duo, léčivý přípravek ve formě ústního spreje se dvěma účinnými látkami: benzydamin-hydrochloridem (1,5 mg/ml) a cetylpyridinium-chloridem (5 mg/ml). NOVINKA Tantum Verde® Duo s rozšířeným antiseptickým účinkem je určená pro včasnou, krátkodobou léčbu prvních příznaků bolesti v krku jako jsou škrábání, pálení, podráždění a pobolívání (obr. 1). Tantum Verde® Duo s antiseptickým účinkem eliminuje viry, bakterie i kvasinky, způsobující infekce a pomáhá zmírnit počínající obtíže, jako jsou podráždění, bolest a zánět v krku i dutině ústní. 3 Je vhodný pro dospělé a děti od 6 let věku.

Tantum Verde® Duo:

  • Zmírňuje projevy infekce v krku již od prvních příznaků
  • antiseptický účinek proti patogenům (viry, bakterie a kvasinky)
  • Léčí počínající bolest a zánět
  • Je vhodný pro dospělé a děti od 6 let

Doporučené dávkování:
Děti od 6 do 12 let - 1 vstřik 3-5× denně.
Dospělí a dospívající od 12 let - 1-2 vstřiky 3-5× denně.
Minimální interval mezi aplikacemi jsou 2 hodiny.

Role lékárníka ve správně zvolené samoléčbě

S nepříjemnými pocity v oblasti ústní dutiny a krku přicházejí pacienti často nejprve do lékáren, aby po konzultaci s lékárníkem ulevili postižené sliznici samoléčbou, nebo se s ním poradili, v jakém případě by měli navštívit lékaře. Odborně vedený rozhovor s pacientem přispěje ke správné volbě léčivého přípravku. V případě ucelené řady Tantum Verde® může být při volbě vhodné formy a síly přípravku užitečná i memotechnická pomůcka, která připodobňuje barevnou škálu stupnice bolesti (VAS) v krku, jak ji sám pacient popíše (Obr. 2). Tedy od mírné bolesti až po intenzivní bolest. Intuitivní propojení barev sprejů z řady Tantum Verde® s touto škálou: modrá = počínající bolest (Tantum Verde® Duo) až červená = intenzivní bolest (Tantum Verde® Spray Forte), usnadňuje orientaci a výběr vhodného přípravku pro konkrétního pacienta.

Pro odborníka v lékárně je primární obsah a koncentrace účinné látky. I když je obsah léčivé látky označen na krabičce léku, nepoučeného pacienta tato informace sama o sobě k požadavku na koupi přípravku nepřivede. Farmaceut ale rozdíly u jednotlivých přípravků eviduje (popřípadě má k dispozici SPC) a může je pacientovi ozřejmit.

Jak názorně ukazuje Obr. 2: obsah benzydamin-hydrochloridu v novince Tantum Verde® Duo je v jednom vstřiku 0,15 mg, zatímco u Tantum Verde® Spray je to 0,255 mg na vstřik a u Tantum Verde® Spray Forte je to dokonce 0,51 mg benzydaminu v jednom vstřiku.

Po výběru léčivého přípravku je pak hlavním cílem dispensačního rozhovoru zajistit, aby pacient správně porozuměl tomu, jak má léčivý přípravek užívat a co nejpřesněji dodržoval léčbu.

*V nezávislé anketě První volba lékárníka 2025, kterou tradičně pořádá pro odborníky z lékáren celé ČR e-learningový portál Educomm.cz, se v kategorii BOLEST V KRKU stala vítězem, tedy nejpreferovanější volbou, ucelená řada (pastilky, kloktadlo, spray) přípravků TANTUM VERDE® již posedmé v řadě (2018 - 2025).

Reference:
1. Kotolová H, Kollár P: Bolest v krku - Doporučený postup, Česká lékárnická komora 2018.
2. Aktuální SPC přípravku Tantum Verde®
3. Aktuální SPC přípravku Tantum Verde® Duo

...................

TANTUM VERDE DUO

S: Benzydamin-hydrochlorid 1,5 mg/ml a cetylpyridinium-chlorid 5 mg/ml
I: Krátkodobá podpůrná místní protizánětlivá, analgetická a antiseptická léčba při podráždění v krku, podráždění dutiny ústní a dásní, u gingivitidy a faryngitidy a před a po extrakci zubů. KI: Hypersenzitivita na účinnou látku nebo pomocné látky, děti do 6 let. ZU: Dojde-li ke vzniku přecitlivělosti, je nutné léčbu přerušit. Nepoužívat v kombinaci s aniontovými sloučeninami, které jsou např. v zubních pastách, nepoužívat před a po čištění zubů. Opatrnost u pacientů s bronchospasmem. Zabránit kontaktu s očima. NÚ: Vzácně hypersenzitivní reakce, bronchospasmus, fotosenzitivita, urtikárie, velmi vzácně podráždění dutiny ústní a pocit pálení v ústech. IT: nepoužívat současně s jinými antiseptiky, nepoužívat v kombinaci s mlékem. TL: V těhotenství se přípravek nemá používat, pokud to není zcela nezbytné. Pokud se použije, má být dávka co nejnižší a doba léčby co nejkratší, při kojení na základě risk-benefit poměru buď přerušit kojení nebo ukončit podávání přípravku. D: Dospělí a děti od 12 let: 1-2 vstřiky. Děti od 6 let: 1 vstřik. Podání se má opakovat 3-5krát denně. Minimální interval mezi dvěma dávkami: 2 hodiny. Reg.č.: 69/365/22-C. Uchovávání: V původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Spotřebujte do 1 roku od prvního otevření. Datum poslední revize textu SPC: 8.9.2025

TANTUM VERDE, TANTUM VERDE SPRAY, TANTUM VERDE SPRAY FORTE, TANTUM VERDE LEMON, MINT, EUCALYPTUS, ORANGE AND HONEY S: Benzydamin-hydrochlorid 3 mg (Spray forte), 1,5 mg (Spray, kloktadlo) v 1 ml roztoku, 3 mg v 1 pastilce.
I: Symptomatická léčba zánětlivých projevů v ústní dutině a hltanu (gingivitida, stomatitida, faryngitida, afty), podpůrná léčba po chirurgických a stomatologických zákrocích v orofaryngeální oblasti. KI: Hypersenzitivita na účinnou látku nebo pomocné látky. Laktace. ZU: Dojde-li ke vzniku přecitlivělosti, je nutné léčbu přerušit. Pacientům s bronchiálním astmatem je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Tantum Verde Lemon a Mint obsahují aspartam NÚ: Kloktadlo, spray, spray forte: Velmi vzácně pocit pálení nebo snížená citlivost v ústech. Výjimečně nevolnost a nauzea. Pastilky: Méně často fotosenzitivita, vzácně pálení nebo sucho v ústech. IT: Nejsou známy TL: V těhotenství se přípravek nemá používat, pokud to není zcela nezbytné. Pokud se použije, má být dávka co nejnižší a doba léčby co nejkratší, při kojení by neměl být používán.  D: Spray forte: Dospělí: 2-4 dávky 2-6x denně. Přípravek v této koncentraci není určen k aplikaci dětem. Spray: Děti od 6 do 12 let: 1-3 dávky 2-6x denně. Dospělí a děti od 12 let: 4-8 dávek 2-6x denně. Kloktadlo: Dospělí a děti od 6 let: kloktat nebo vyplachovat ústa až 6x denně, po dobu 30 sekund v množství 10-15 ml. Děti od 4 let vytírat ústa tamponem s neředěným roztokem. Pastilky: Dospělí a děti od 6 let: až 3x denně 1 pastilka Reg.č.: Spray forte 69/294/02-C, Spray 69/293/02-C, Kloktadlo 69/358/98-C, Pastilky Lemon 69/084/04-C, Mint: 69/147/99-C, Eucalyptus: 69/430/13-C, Orange and Honey: 69/431/13-C Uchovávání: Pastilky: Uchovávejte při teplotě do 30 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. Datum poslední revize textu SPC: 15.9.2025

DRR: Angelini Pharma Česká republika s.r.o., Palachovo náměstí 799/5, 625 00 Brno, Česká republika
Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny ZP.
Seznamte se se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).

Zpět

V LISTOPADU DO BRATISLAVY

Srdečně zveme lékárníky, farmaceutické asistenty a ostatní nelékařské profese z oboru zdravotnictví, z celé ČR i SK, na poslední on-line kongres z dílny Healthcomm Professional. V kulise Slovenska – sousední země s krásnou přírodou a s námi propojenou farmaceutickou historií se účastníci budou moci ponořit do virtuálního 3D prostředí a objevovat odborný i doprovodný program inspirovaný slovenskou farmaceutickou tradicí. Studujte tam, kde se moderní technologie potkává s kvalitním odborným obsahem. Kongres Bratislava startuje 12. listopadu a poběží do 11. prosince 2025. Odborný obsah on-line kongresu je akreditován na 30 dní u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. Registrujte se jednoduše prostřednictvím tlačítka „Přihlášení“ na webu www.healthcomm.cz a s využitím kódu PHAR25SL získejte vstup zdarma. Registrovat se můžete také přes banner na Magazínu.

ŽLOUTENKA TO NEVZDÁVÁ

V souvislosti se zvýšeným výskytem virové hepatitidy A (VHA) požádala hlavní hygienička o pravidelné zprávy k epidemiologické situaci v ČR, které se následně zveřejňují na stránkách Státního zdravotního ústavu. Poslední zvýšené výskyty VHA v ČR byly zaznamenány na konci 90. let dvacátého století a od té doby se výskyt onemocnění neustále snižoval. Celkem bylo zatím letos od 1. 1. 2025 do 5. 10. 2025 hlášeno 1842 případů. Nahlášené případy v roce 2025 tak významně převyšují průměrné i maximální počty hlášených případů v letech 2018 - 2024. Nejvíce VHA hlásí hl. m. Praha (737), Středočeský kraj (302) a Moravskoslezský kraj (150 případů). Celkem 1491 osob bylo hospitalizováno na infekčním oddělení (80,9 %), dalších 106 osob v jiném zdravotnickém zařízení a 180 osob hospitalizováno nebylo. Do 5. 10. bylo hlášeno 21 úmrtí, většinou u osob s rizikovým chováním a již chronickým postižením jater. Vzhledem k tomu, že ČR patřila v posledních desetiletích mezi země s relativně nízkým výskytem VHA, je velká část populace k onemocnění vnímavá. Máme k dispozici bezpečné a účinné vakcíny pro děti i dospělé. Základní ochrany je dosaženo po jedné injekčně podané dávce. K získání dlouhodobé ochrany proti infekcím způsobeným virem hepatitidy A je nutné přeočkování druhou dávkou, které se provádí za 6 – 18 měsíců po podání první dávky.

SZÚ MÁ 100 LET

5. listopadu 2025 uplyne 100 let od chvíle, kdy byl slavnostně otevřen Státní zdravotní ústav v Praze (SZÚ). Vznikl v čase, kdy bylo Československo poznamenáno následky první světové války a čelilo mimo jiné vysokému výskytu infekcí včetně tuberkulózy, která byla dlouhá léta hlavní příčinou úmrtí v populaci. Proto se již za prvního ministra zdravotnictví samostatného Československa, lékaře a politika Vavra Šrobára, zrodila myšlenka na vybudování instituce, která bude dbát o veřejné zdraví. Již od ledna 2025 se zájemci o historii i současnost SZÚ mohou podívat na speciální webové stránky: https://100let.szu.cz

DOPORUČUJEME