Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KOMPLETNÍ VÝSLEDKY PRŮZKUMU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020



Před dvěma lety, v roce 2018, probíhal v premiéře na Educomm.cz průzkum První volba lékárníka, do kterého se zapojilo celkem 579 registrovaných uživatelů tohoto e-learningového portálu. O rok později to bylo ještě o 80 respondentů z řad zaměstnanců lékáren více. Do letošní volby se v 63 kategoriích zapojilo od 6. listopadu 2019 do 20. ledna 2020 bez mála 700 lékárníků a farmaceutických asistentů z českých lékáren.

Účastníci z řad registrovaných lékárníků a farmaceutických asistentů na portálu Educomm potřetí v historii uváděli z volně prodejných léčivých přípravků (LP), doplňků stravy (DS), kosmetických produktů (K) či potravin pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Kterému důvěřují a jsou přesvědčeni o jeho benefitech, pro které ho mohou pacientům doporučit pro tzv. samoléčbu. Průzkumu První volba lékárníka 2020 se zúčastnili jak zaměstnanci nezávislých lékáren celé České republiky, tak i řetězcových lékáren.

Na Magazínu jste si v průběhu tří ročníků měli možnost prohlédnout, jak průzkum dopadl, a to buď formou rubriky, která připomínala pořadí produktů v jednotlivých kategoriích dle sezónnosti (ročník 2018 a 2019), nebo článků, které představovaly jednotlivé vítěze.


Nyní vám přinášíme kompletní výsledky všech 63 kategorií

průzkumu První volba lékárníka 2020

ZDE


Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

DOPORUČUJEME