Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KOČIČÍ ALERGENY JSOU NEJAGRESIVNĚJŠÍ



V České republice žije podle výzkumné agentury Ipsos* přes 2,5 milionu alergiků. Odhaduje se však, že reálné číslo je mnohem vyšší - řada lidí totiž nemá alergii diagnostikovanou, nebo se u nich onemocnění ještě neprojevilo naplno. S určitým projevem alergie se podle statistik setkalo 9 z 10 Čechů.

Dvě třetiny alergiků dle průzkumu* vnímají projevy svého onemocnění jako obtěžující a 11 % alergie vyřadí z běžného fungování. Zároveň se jedná i o poměrně finančně náročnou záležitost. Za přípravky k potlačení/minimalizaci symptomů průměrný alergik vydá 550 Kč.* 

Alergii, nepřiměřené reakci imunitního systému, vždy musí předcházet kontakt potřebný k rozvoji přecitlivělosti. O tomto kontaktu ale pacient nemusí vědět (nepřímý kontakt), u kojenců může jít o předchozí kontakt v děloze apod.

„Některé typy alergií pozná snadno i sám pacient - často jde o ty sezónní, které se objevují pouze v určité měsíce. Mezi nejčastější alergeny patří pyly, prach, roztoči, bakterie, některé potraviny nebo léky. Alergie se však projevuje i v podobě přehnané imunitní reakce na hmyzí jedy, typicky po štípnutí včelou nebo vosou. V České republice totiž moc jiných živočišných jedů, které mohou vyvolat alergii, není," říká MUDr. Martin Hospodka, vedoucí lékař alergologie v Canadian Medical, a zdůrazňuje, že některé projevy mohou být sotva znatelné, zatímco jindy vyžadují i hospitalizaci. 

 

Velkou roli hraje rodinná anamnéza pacienta. K diagnostice alergie někdy dochází pozdě - často i o několik let. Onemocnění alergií se dá často velmi úspěšně léčit alergenovou imunoterapií, např. taková léčba alergie na hmyzí štípnutí dosahuje až 96% úspěšnosti. Alergie spontánně vymizí velmi zřídka. S tímto fenoménem se setkáváme zejména u kojenců s alergií na základní potraviny, ale nemusí to být pravidlem.

Kočičí alergeny jsou nejagresivnější

Až 30 % českých alergiků má problémy s reakcí na domácí mazlíčky. Mnoho lidí se mylně domnívá, že má alergii pouze na jejich srst. Alergeny zvířat se ale nacházejí zejména v kožních šupinách. Dalším zdrojem jsou sliny a moč zvířete. Kočičí alergeny jsou navíc agresivní, velmi dobře ulpívají na površích předmětů a na oblečení. Mohou snadno kontaminovat i nejmenší prachové částice. Řadíme je proto jak mezi alergeny kontaktní, tak mezi alergeny vzdušné.

 „Alergie na zvířata se projevuje zpravidla alergickou rýmou. Mezi její příznaky patří například opakované kýchání, ucpaný nos nebo vodnatý výtok z nosu. Objevuje se ale i zarudnutí nebo pálení očí," vysvětluje MUDr. Hospodka, a dodává: „V žádném případě nedoporučuji tyto příznaky podceňovat, jelikož se nemoc může rozvinout až v bronchiální astma. S mazlíčky se kvůli onemocnění nemusíme nutně rozloučit. Je však nezbytné dodržovat předepsanou léčbu od alergologa a chodit na pravidelné prohlídky."

Sezonní alergie

Pylové alergeny se do těla dostávají velmi snadno, na svědomí posléze mívají takzvané inhalační alergie, které platí za ty vůbec nejrozšířenější. Řadíme je mezi alergie sezonní, které zpravidla začínají na jaře - příznaky se objevují v době kvetení rostlin a končí na podzim. Zdrojem pylu jsou zejména trávy, obiloviny, stromy a byliny.1,2

„Alergie na pyl se projeví většinou ihned, v řádu několika minut. Mezi příznaky patří senná rýma, záchvatovité kýchání, ucpaný nos nebo zánět spojivek. Výjimkou není ani svědění celého těla. Závažnějšími projevy jsou pak dýchací potíže. Každý pacient má často své charakteristické projevy alergie a svoji specifickou kombinaci alergenů, na které reaguje. Podle sezony kvetení je tak nucen každoročně respektovat vlastní pylový kalendář," říká MUDr. Hospodka.

Jistotu přináší jedině vyšetření

Nejlepší prevencí je omezit kontakt s alergeny, v některých případech je to však téměř nemožné. Léčba závisí jednak na druhu alergie, ale i na její intenzitě. V některých případech je nutné užívat léky.3

Při vyšetření v alergologické ambulanci se často používá tzv. „Prick test" - kožní vyšetření, kdy alergolog na předloktí nanese kapky nejčastějších alergenů. Podle rozsahu podráždění na kůži následně vyhodnotí míru nesnášenlivosti u konkrétní látky. Komplexnějším vyšetřením je chemická analýza vzorku krve - například EUC Laboratoře nabízejí balíček Alergie Alex 2. Vyšetřovány jsou protilátky třídy IgE proti specifickým alergenům. Klinicky nevýznamné protilátky, které by mohly výsledek zkreslit, jsou automaticky blokovány. Konkrétně je celkově vyšetřováno 178 alergenových komponent a 117 alergenových extraktů. Je to dnes jediné vyšetření, které umožňuje vyšetřit najednou takto široký profil alergií pacienta.

„Jde o novou generaci testu, která umožňuje vyšetřit najednou téměř kompletní profil alergenů. Vyšetřit tedy lze tímto testem v laboratoři najednou 295 alergenů z velmi malého množství odebrané krve," popisuje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Test ALEX 2 umožňuje přesněji cílit léčbu pacienta a indikaci alergenové imunoterapie, odhadnout závažnost alergických reakcí a případný další vývoj onemocnění.

...............................

*Průzkum probíhal v červnu 2019 pomocí online panelu Ipsos. V první screeningové části byl dotázán reprezentativní vzorek populace ČR 18-65 let, n=1575 respondentů. Hlavní část dotazníku odpovídalo 525 respondentů, kteří v posledních 12 měsících trpěli nějakými alergickými projevy.

Zdroj: Tisková zpráva EUC

Reference:
1. https://www.nzip.cz/clanek/367-pylove-alergie-spoustece-a-priznaky
2. https://zdravi.euro.cz/clanky/alergie-na-pyl-projevy-priznaky-lecba/
3. https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/lecba-alergie

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie