
Sezóna klíšťat je v plném proudu a nebezpečný hmyz a roztoči ohrožují kromě lidí také domácí mazlíčky. Klíšťata, která mohou psy nakazit například lymskou boreliózou nebo babeziózou jsou podle odborníků neobvykle aktivní už v tomto období - příčinou je teplejší klima.
Zdraví psů ochrání antiparazitika. Některá z nich ale mohou být riziková pro ostatní členy domácnosti...
„Klíšťata začínají být aktivnější už v únoru a březnu. Před více než deseti lety přitom hlavní sezóna začínala až v květnu. Vzhledem ke změně klimatu tak psi čelí útokům parazitů prakticky celý rok," říká veterinářka a farmaceutka MVDr. Mgr. Kateřina Návojová Horáčková.
Klíšťata mohou na psy přenést lymskou boreliózu, která se projevuje horečkou, nechutenstvím a otokem lymfatických uzlin i kloubů. Psi se mohou od klíšťat nakazit také babeziózou. Zvíře má při této infekci, která napadá červené krvinky, horečku, trpí nechutenstvím a celkovou skleslostí. Může se u něj objevit krev v moči, žloutenka, anemie nebo postižení nervové soustavy.
............................................
Babezióza je infekční onemocnění, které se vyskytuje převážně u psů nebo jiných zvířat, v ojedinělých případech se může objevit také u člověka. Původcem této choroby je prvok rodu Babesia, který napadá červené krvinky, kde prodělává složitý vývojový cyklus. Jelikož babeziózu přenášejí klíšťata, v řadě případů doprovází Lymeskou boreliózu.
Jakmile se po přisátí klíštěte parazit dostane do krevního oběhu, usídlí se v červených krvinkách, kde se rychle množí, a vyvolá jejich rozpad. U lidí babeziózu nejčastěji vyvolává prvok Babesia divergens a Babesia microti. Mezi jednotlivými pacienty se může přenášet prostřednictvím krevní transfuze nebo perinatálně. U těžších forem je nutné nasadit antibiotickou léčbu, a to například kombinace klindamycinu s chininem, nebo atovaquon s azitromycinem. Co se týče veterinární terapie, babezióza u psů se dá podchytit pomocí speciálního očkování.
zdravi.euro.cz
............................................
Blechy v kožíšku i pelíšku
Blechy zase mohou psa nakazit tasemnicemi, kterými může onemocnět i člověk. Větší riziko nákazy je podle veterinářů v rodinách s malými dětmi, které se se psy mazlí a dávají si pak ruce do pusy. Jediným způsobem, jak mazlíčky i děti před nebezpečným parazitem ochránit, je podat psům antiparazitika. V lékárnách, obchodech s chovatelskými potřebami a u veterinárních lékařů jsou k dispozici obojky, pipety za krk i tablety. Některé typy ochrany ale představují riziko pro další členy domácnosti.
„Určité látky, které bývají součástí například obojků pro psy, jsou nevhodné pro kočky. Při úzkém kontaktu, třeba ve společném pelechu, může být kočce špatně," popisuje rizika veterinářka.
Přípravky použité na srst zvířete nemusí vyhovovat ani dětem. Při kontaktu se zvířetem u nich hrozí alergické a kožní reakce. Další nevýhodou ochranných obojků a pipet je podle odborníků jejich omezená účinnost. „Především u větších psů je problém, že přípravek nemusí účinkovat po celém těle. Navíc zvíře nesmíte nějakou dobu po aplikaci antiparazitika na srst koupat," říká veterinářka s tím, že v takovém případě jsou pro zvířata nejvhodnější antiparazitické tablety, které rychle účinkují v celém těle. Při jejich použití nehrozí dětem ani čtyřnohým členům domácnosti nežádoucí reakce. „Vhodné je zvolit takové přípravky, které psům dáme postupně, například v měsíčních intervalech. Takové tablety jsou vhodné i pro štěňata," upozorňuje Dr. Návojová Horáčková. Majitelé psů už také nemusí lék složitě schovávat do kostiček sýrů nebo šunky, antiparazitika se prodávají ve formě žvýkacích tablet, které zvíře považuje za pamlsek. Takový první volně prodejný přípravek je nově dostupný v lékárnách a lékárenských e‑shopech. „Systémová antiparazitika fungují tak, že se blecha nebo klíště na zvíře přisaje a účinná látka, která koluje v krvi psa, parazita usmrtí. Doba potřebná k přenosu například babeziózy je často delší než usmrcení parazita. Zvíře je tak chráněné," uzavírá MVDr. Návojová Horáčková.
Zdroj: MaVe PR
Parazitům a nemocem, které trápí nejen psy, ale také kočky a koně, se pravidelně věnují hosté podcastu Dogtoři.
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) máme během prvních čtyř měsíců roku více případů infekční žloutenky typu A (450), než bylo celkem za roky 2021 až 2023. Loni bylo evidováno za celý rok 636 případů. Nakažených je ale s největší pravděpodobností mnohem více. Onemocnění hepatitidou A se týká všech krajů, ale nejvíce jich hlásí Středočeský (87), Moravskoslezský (83) a Praha (73 případů). Nemoc se podle SZÚ kromě dětské populace šíří také mezi dospívajícími a mladými dospělými a dále mezi lidmi s rizikovým chováním, především mezi závislými na drogách a mezi lidmi bez domova. Nyní v Praze proto probíhá očkování terénních pracovníků, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s osobami žijícími na ulici a uživateli drog. Inkubační doba virové hepatitidy A je 14 až 50 dní, nejčastěji 30 dní. Období nakažlivosti začíná již ve druhé polovině inkubační doby, kdy je již virus přítomen ve stolici, tedy zpravidla jeden až dva týdny před začátkem samotného onemocnění. Základem prevence důsledná hygiena, k dispozici je i očkování. Není povinné ani hrazené, ale řada zdravotních pojišťoven na něj v programech prevence přispívá. Jeho cena se pohybuje kolem 1.700 korun za jednu vakcínu, přičemž k dlouhodobému účinku se doporučují dvě dávky.
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Za oba bloky můžete získat až 21 bodů. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.