Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KLÍŠŤATA A BLECHY ÚTOČÍ NA PSY I PÁNÍČKY



Sezóna klíšťat je v plném proudu a nebezpečný hmyz a roztoči ohrožují kromě lidí také domácí mazlíčky. Klíšťata, která mohou psy nakazit například lymskou boreliózou nebo babeziózou jsou podle odborníků neobvykle aktivní už v tomto období - příčinou je teplejší klima.

Zdraví psů ochrání antiparazitika. Některá z nich ale mohou být riziková pro ostatní členy domácnosti...

Klíšťata začínají být aktivnější už v únoru a březnu. Před více než deseti lety přitom hlavní sezóna začínala až v květnu. Vzhledem ke změně klimatu tak psi čelí útokům parazitů prakticky celý rok," říká veterinářka a farmaceutka MVDr. Mgr. Kateřina Návojová Horáčková.

Klíšťata mohou na psy přenést lymskou boreliózu, která se projevuje horečkou, nechutenstvím a otokem lymfatických uzlin i kloubů. Psi se mohou od klíšťat nakazit také babeziózou. Zvíře má při této infekci, která napadá červené krvinky, horečku, trpí nechutenstvím a celkovou skleslostí. Může se u něj objevit krev v moči, žloutenka, anemie nebo postižení nervové soustavy.

............................................

Babezióza je infekční onemocnění, které se vyskytuje převážně u psů nebo jiných zvířat, v ojedinělých případech se může objevit také u člověka. Původcem této choroby je prvok rodu Babesia, který napadá červené krvinky, kde prodělává složitý vývojový cyklus. Jelikož babeziózu přenášejí klíšťata, v řadě případů doprovází Lymeskou boreliózu.

Jakmile se po přisátí klíštěte parazit dostane do krevního oběhu, usídlí se v červených krvinkách, kde se rychle množí, a vyvolá jejich rozpad. U lidí babeziózu nejčastěji vyvolává prvok Babesia divergens a Babesia microti. Mezi jednotlivými pacienty se může přenášet prostřednictvím krevní transfuze nebo perinatálně. U těžších forem je nutné nasadit antibiotickou léčbu, a to například kombinace klindamycinu s chininem, nebo atovaquon s azitromycinem. Co se týče veterinární terapie, babezióza u psů se dá podchytit pomocí speciálního očkování.

zdravi.euro.cz

............................................

Blechy v kožíšku i pelíšku

Blechy zase mohou psa nakazit tasemnicemi, kterými může onemocnět i člověk. Větší riziko nákazy je podle veterinářů v rodinách s malými dětmi, které se se psy mazlí a dávají si pak ruce do pusy. Jediným způsobem, jak mazlíčky i děti před nebezpečným parazitem ochránit, je podat psům antiparazitika. V lékárnách, obchodech s chovatelskými potřebami a u veterinárních lékařů jsou k dispozici obojky, pipety za krk i tablety. Některé typy ochrany ale představují riziko pro další členy domácnosti.

„Určité látky, které bývají součástí například obojků pro psy, jsou nevhodné pro kočky. Při úzkém kontaktu, třeba ve společném pelechu, může být kočce špatně," popisuje rizika veterinářka.

Přípravky použité na srst zvířete nemusí vyhovovat ani dětem. Při kontaktu se zvířetem u nich hrozí alergické a kožní reakce. Další nevýhodou ochranných obojků a pipet je podle odborníků jejich omezená účinnost. „Především u větších psů je problém, že přípravek nemusí účinkovat po celém těle. Navíc zvíře nesmíte nějakou dobu po aplikaci antiparazitika na srst koupat," říká veterinářka s tím, že v takovém případě jsou pro zvířata nejvhodnější antiparazitické tablety, které rychle účinkují v celém těle. Při jejich použití nehrozí dětem ani čtyřnohým členům domácnosti nežádoucí reakce. „Vhodné je zvolit takové přípravky, které psům dáme postupně, například v měsíčních intervalech. Takové tablety jsou vhodné i pro štěňata," upozorňuje Dr. Návojová Horáčková. Majitelé psů už také nemusí lék složitě schovávat do kostiček sýrů nebo šunky, antiparazitika se prodávají ve formě žvýkacích tablet, které zvíře považuje za pamlsek. Takový první volně prodejný přípravek je nově dostupný v lékárnách a lékárenských e‑shopech. „Systémová antiparazitika fungují tak, že se blecha nebo klíště na zvíře přisaje a účinná látka, která koluje v krvi psa, parazita usmrtí. Doba potřebná k přenosu například babeziózy je často delší než usmrcení parazita. Zvíře je tak chráněné," uzavírá MVDr. Návojová Horáčková.

Zdroj: MaVe PR

Parazitům a nemocem, které trápí nejen psy, ale také kočky a koně, se pravidelně věnují hosté podcastu Dogtoři.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME