Naše tělo nám dává najevo, když s ním něco není v pořádku. Nejběžnějším symptomem je horečka. Existuje ale celá řada dalších, které mnozí ignorují nebo bagatelizují. Velkou pomocí jsou preventivní prohlídky, které mohou odhalit i teprve počínající zdravotní potíže. Jenže, ne každý se jich pravidelně účastní.
Reprezentativní výzkum1 společnosti PAQ Research z listopadu 2022 se věnoval poklesu účasti Čechů ve screeningových programech. Vlivem covidového období na preventivní prohlídky v rámci odhalování onkologických onemocnění lidé nedocházeli. Odkládali návštěvy lékaře z obavy před covidovou nákazou. Alarmující je, že polovina lidí zanedbává screeningy rakoviny tlustého střeva a děložního hrdla. Lidé nad 50 let by měli pravidelně docházet na preventivní prohlídku rakoviny tlustého střeva a konečníku. V posledních dvou letech tak učinilo pouze 46 % z nich. Na prevenci rakoviny děložního hrdla došlo v covidovém roce 2021 pouze 44 % žen. Lidé svou absenci na preventivních prohlídkách zdůvodňovali tím, že nepociťují příznaky, tedy nepochopením samotného smyslu preventivního screeningu. To se týká zejména lidí nad 50 let, kteří nechodí na screening rakoviny kolorekta (52 %), a v menší míře žen, které nechodí na mamograf a screening rakoviny děložního hrdla (38 %). Významným důvodem neabsolvování kontrol jsou však také určité bariéry, které respondentům brání v návštěvě:
„...museli by jet na kontrolu příliš daleko, nemohou se uvolnit z práce, neměli pro ně volný termín atd." Nejvíce takové důvody uvádějí ženy nad 45 let, které absentují v prevenci karcinomu prsu (32 %). Často také argumentují studem či strachem z diagnózy.
Strach není na místě. Pozdě objevený nádor výrazně snižuje šance na možné úplné uzdravení
Z výše uvedených důvodů, je nejdůležitější myslet na prevenci nádorových onemocnění. Co se týče prevence, lze ji rozdělit do 3 základních částí: primární prevence, sekundární prevence a terciální prevence.
Základem sekundární prevence je včasná diagnostika
Moderní terminologií jde o „screening" - včasné odhalení nádorového onemocnění ve stádiu, které je léčitelné a zaručuje vysokou šanci na úplné vyléčení. Řada maligních nádorů zůstává dlouho skryta, necítíme bolest či jiné symptomy, dokážou růst i po dobu 5-10 let do objevení prvních citelných problémů, proto je nutné je včas objevit a lokalizovat. V rámci sekundární prevence je základ aktivní vyhledávání nádorových onemocnění, nejlépe plošně v celé populaci v rámci pravidelných preventivních prohlídek. Jedná se zejména o pravidelné gynekologické prohlídky (vyhledávání nádorů děložního čípku), samovyšetření prsu a mamografie (vyhledávání nádorů prsu), test na krev ve stolici (vyhledávání nádorů tlustého střeva), palpace per rectum (vyhledávání nádorů tlustého střeva a prostaty), vyšetřování PSA v krvi (vyhledávání nádorů prostaty).
Velmi přínosné pro včasnou diagnostiku se jeví neinvazivní metody samovyšetření moči pomocí testu na zvýšený obsah tyrosinu. Tyrosin a jeho obsah v moči se v současné době často objevuje ve vědeckých studiích2 jako ideální rakovinový marker a hraje významnou roli při včasném odhalení nádorového onemocnění. Změny fosforylace proteinů jsou společným znakem nádorových buněk, výrazné změny ve struktuře fosforylace aminokyseliny tyrosinu byly konzistentně a reprodukovatelně pozorovány například v tkáních rakoviny močového měchýře. Tyrosinové fosfoproteiny (tyrosin-fosforylované proteiny) mají podle studie diagnostický potenciál pro odhalování karcinom močového měchýře. Aminokyseliny tyrosin a tryptofan byly také v několika dřívějších studiích zkoumány ve vztahu k zvýšenému riziku karcinomu prostaty.3 Další studie ukázaly, že koncentrace tyrosinu, fenylalaninu a tryptofanu jsou změněny v biologických tekutinách a tkáni pacientů s gastroezofageální rakovinou a mohou představovat slibné biomarkerové cíle u rakoviny jícnu. 4
Včasná diagnóza znamená velkou šanci na uzdravení
Včasná diagnostika nádorového onemocnění je velmi důležitá a jakýkoliv nový způsob či metoda může zachránit životy pacientů. Největší problém je, když pacient přichází s nespecifickými problémy velmi pozdě a bohužel, velmi často se stává, že pacient má již maligní nádor včetně metastáz. Z tohoto důvodu jsou velmi podstatné preventivní prohlídky, samovyšetřování těla a zejména kvalitní testy na zjišťování nádorových markerů, které produkují nádorové buňky, a to jak z krve, stolice či moče.
-red-
Literatura a reference:
1. Prevence rakoviny: Důvod neúčasti a vliv epidemie. Report z longitudinálního výzkumu. Dostupné online: Nemám příznaky a nevím, kdy na ni chodit. Proč Češi zanedbávají preventivní prohlídky rakoviny (paqresearch.cz)
2. Khadjavi A, Barbero G, Destefanis P, et al. Důkazy o abnormálních tyrosin fosforylovaných proteinů v moči pacientů s rakovinou močového měchýře: cesta k novému diagnostickému nástroji? J Urol. 2011 Květen; 185(5):1922-9.
3. Nasimi H, Madsen J, Zedan Ax, et al. Korelace mezi stadiem rakoviny prostaty a tyrosinem a tryptofanem ve vzorcích moči měřených elektrochemicky. Analytical Biochemistry 649 (2022) 114698.
4. Liesenfeld DB, Habermann N, Owen RW, Scalbert A, Ulrich CM. Review of mass spectrometry-based metabolomics in cancer research. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2013 Dec;22(12):2182-201. doi: 10.1158/1055-9965.EPI-13-0584. Epub 2013 Oct 4. PMID: 24096148; PMCID: PMC3912559.
DOMÁCÍ TEST CarciReagent - VČASNÉ VAROVÁNÍ PŘED VÁŽNÝM ONEMOCNĚNÍM
Jako úplnou novinku na trh EU uvádí společnost CNEU MEDICAL s.r.o. neinvazivní metodu samovyšetření moči na zvýšený obsah tyrosinu
Mezi moderní a kvalitní testy patří nově i diagnostický zdravotnický prostředek CarciReagent. Je pro pacienta jednoduchý na použití a vyznačuje se vysokou senzitivitou na maligní tumory (až 96,7 %). Jeho spolehlivost byla testována na více než 10.000 jedincích. Jedná se o testovací sadu diagnostického zdravotnického prostředku IVD pro průkaz orientačního množství monohydroxyfenolových metabolitů (tyrosinu) v moči pacienta, který splňuje veškeré legislativní schválení pro bezpečné uvedení na trh EU (CE, SÚKL, ISO).
Základní princip testu je na bázi stanovení hladiny tyrosinu v moči. Vysoké hodnoty tyrosinu v moči jsou jasným důkazem, že se v těle dospělé osoby odehrávají procesy, které ukazují na možná vážná onemocnění jako jsou maligní nádory, diabetes, gastritida, žaludeční vředy, virová hepatitida a další.
V současné době je vysoká hladina tyrosinu v moči úzce spojována s mnoha maligními tumory různých tělních orgánů. Vědecké články prokazují, že tyrosin v moči lze použít pro možnou detekci maligních nádorů: gastroezofageální rakovinu, rakovinu prsu, rakovinu plic, rakovinu žlučníku a slinivky břišní nebo karcinom dělohy.
Více o testu a možnosti objednání na www.carcireagentdistribution.com
CarciReagent - diagnostický prostředek in vitro pro sebetestování, určen pro detekci monohydroxyfenolových metabolitů (tyrosinu) a jeho orientační množství v moči pacienta (Laický semikvantitativní test pro sebetestování). Chemická chromogenní metoda. Seznamte se pečlivě s návodem k použití a informacemi o bezpečném používání.
Detail ZP ZDE
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.