Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KDE JE LIŠEJNÍK, TAM SE DOBŘE DÝCHÁ



Inzertní článek společnosti Krka ČR, s.r.o.

V zimní sezóně, která je charakteristická stoupající incidencí nemocí z nachlazení, si představíme zdravotnický prostředek Herbisland, tradiční rostlinný přípravek v léčbě suchého kašle u dětí a dospělých. Herbisland působí proti suchému, dráždivému kašli, proti chrapotu a bolesti v krku.

Jedná se o sirup s výtažkem z islandského lišejníku - 1 ml sirupu obsahuje 6 mg hustého výtažku z islandského lišejníku (Cetraria islandica (L.) Acharius s.l., tallus), což odpovídá 96 až 108 mg islandského lišejníku. Výtažek z islandského lišejníku obsahuje velké množství ve vodě rozpustných slizových látek, o nichž se předpokládá, že pokrývají, chrání, zvlhčují a zklidňují sliznice úst a krku.

Islandský lišejník se prokazatelně používá v lidovém léčitelství od 17. století. Má řadu lidových označení, mezi které patří například i název plicní lišejník či plicník. Jeho pojmenování vypovídá o tradičním použití v oblasti dýchacích cest. Hlavními složkami extraktu islandského lišejníku jsou totiž slizové látky s polysacharidy, o kterých se předpokládá, že pokrývají sliznici horních cest dýchacích a tvoří ochrannou vrstvu, čímž pravděpodobně potlačují kašlací reflex způsobený vnějšími podněty a ulevují od suchého, dráždivého kašle. Předpokládá se také, že slizové látky váží vodu na povrchu sliznic, a tím podrážděnou a suchou sliznici úst a hltanu zvlhčují. Tím chrání sliznici úst a krku před škodlivými vlivy, jako je suchý nebo znečištěný vzduch. Když je sliznice poškozena, pomáhají ji jako ochranná vrstva zklidnit a urychlit její zotavení.


Islandský lišejník je tradiční léčivou bylinou severských zemí, oblíben je zejména na Islandu. V životě Islanďanů hrál po staletí důležitou roli.

Mletým lišejníkem se nastavovala mouka do chleba nebo ovesná kaše. Z čisté lišejníkové mouky se peklo tradiční vánoční pečivo a jeho kvašením zase nealkoholický nakyslý nápoj, který se ředil vodou.

Zdroj: severskelisty.cz


Islandský lišejník roste hojně téměř na celé severní polokouli, zvlášť charakteristický je však pro lávové svahy a pláně Islandu, od čehož získal i svůj název. Roste běžně i u nás, a to především v suchých jehličnatých lesích, na písčitých půdách, vřesovištích a rašeliništích. Je to větvený, asi deseti centimetrový keříčkovitý lišejník, který má jednotlivé větve stočené do trubiček. Horní strana islandského lišejníku má olivově zelenou barvu, zatímco spodní část je často bílo-šedě skvrnitá. 


Lišejníky představují symbiózu dvou různých organismů: zelené řasy (sinice) a houby. Spojení je pro oba organismy výhodné.

Zelené řasy jsou schopné fotosyntézy, při níž vznikají jednoduché cukry, které mohou houby využívat.

Houba pak zajišťuje ochranu před nadměrným slunečním zářením a pohlcuje vodu nezbytnou pro fotosyntézu. Lišejníky jsou vesměs citlivé na znečištění ovzduší a jsou proto dobrým indikátorem jeho čistoty.

Kde rostou, tam se lidem „dobře dýchá".

Zdroj: medicina.cz


PŘÍPRAVEK HERBISLAND® SIRUP V ZIMNÍ NABÍDCE LÉKÁREN

HERBISLAND® SIRUP ZMÍRŇUJE SUCHÝ, DRÁŽDIVÝ KAŠEL, CHRAPOT A BOLEST V KRKU

Dávkování: děti ve věku 1-4 roky užívají 2,5 ml sirupu 4krát denně, děti ve věku 4-10 let 5 ml sirupu 4krát denně, děti ve věku 10-16 let 10 ml sirupu 4krát denně. Dospělí a dospívající nad 16 let věku užívají 15 ml sirupu 4krát denně.

Sirup Herbisland může být užíván nepřetržitě po delší časové období (7 - 14 dnů). Je vhodné pokračovat v užívání sirupu i několik dní po odeznění příznaků.

Přípravek Herbisland je dostupný v hnědé skleněné lahvičce obsahující 150 ml sirupu s odměrnou lžičkou.

Herbisland je zdravotnický prostředek, je dostupný v lékárnách bez lékařského předpisu.

Nezávazná doporučená prodejní cena v lékárně je 119 Kč.

Zdroj: Inzertní článek společnosti Krka ČR, s.r.o.


ZAPOJTE SE DO NAŠÍ ANKETY!

Zpět

ZAPOJTE SE DO PROJEKTU PODPORY DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ LÉKÁRNÍKŮ

Hrozí lékárníkům syndrom vyhoření? Jak jste na tom s duševním zdravím? Ve spolupráci s ČLnK vznikl anonymní dotazník, který můžete vyplnit do 17. 5. 2024. Vaše účast je zásadní pro získání cenných informací. Každý respondent hraje nezastupitelnou roli při identifikaci faktorů, které mohou vést k syndromu vyhoření mezi farmaceuty.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY