Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAKOU BARVU MÁ (VÁŠ) STRES?



Doba, ve které žijeme, je označována za stresující, zrychlenou s důrazem na výkon, odosobněnou. Už to, že slovo STRES na nás číhá ze všech stran: z novinových titulků, z lékařských zpráv, z debat v televizi, nás utvrzuje v přesvědčení, že je všudypřítomný, tudíž nevyhnutelný i pro náš život. Také se ale stal jakýmsi zaklínadlem: „Nemohu, nestíhám, onemocněl jsem..., protože jsem ve stresu"! Výmluva? Nebo tomu opravdu věříme? Propadáme? Jakou dávkou nezdravého stresu (distresu) skutečně trpíme? Je riziko tak vysoké, že nám hrozí deprese nebo zdravotní komplikace? Opakující se stresové situace vedou k rozvoji syndromu vyhoření.

Se syndromem vyhoření se potýkají lidé, kteří mají velkou profesní či společenskou zodpovědnost a v práci jsou na ně kladeny vysoké nároky. Trpí chronickým stresem, protože se jim nedaří naplňovat své ambice, požadavky nadřízených a nezvládají nastavené pracovní tempo. Projeví se to časem ztrátou zájmu o profesi, klienty, rodinu, přátele... Výkon poklesne spolu se zájmem a objeví se psychické a fyzické potíže. Velmi citlivou skupinou jsou pomáhající profese, mezi které patří i lékárníci a farmaceutičtí asistenti.

Do vínku nám byla dána řeč a výřečnost, abychom vyjádřili a komunikovali, co prožíváme, co cítíme, jaké máme obavy a radosti během dne. Často se ale pocity a duševní rozpoložení jednoduše nedají slovy popsat. Diagnostika stresu a syndromu vyhoření je komplexní a dlouhodobý proces. A kde SLOVA nestačí, mohou přispěchat na pomoc BARVY. Přesněji řečeno: slovům, stavům a pocitům se přiřadí barvy, které se vám pod nimi vybaví. Takový „barevný" test jsme pro vás připravili na Educommu ve spolupráci se společností Engage Hill, která se zabývá výzkumem lidského chování. 

Zeptali jsme se MUDr. Filipa Brodana, ředitele společnosti Engage Hill, kde jsou kořeny barvově objektové analýzy a jak s touto diagnostikou pracovat? 

1. Pane doktore, jak jste se dostal k analýze stresu na základě barevného výběru? Řeknete nám něco o metodice?

CA Method jsem poprvé vyzkoušel během svého studia medicíny a díky této zkušenosti jsem se začal o metodu více zajímat. Nakonec se stala nedílnou součástí mojí práce. Základem metody je sběr informací o prožitcích dotazovaných k předkládaným tématům. Dotazovaní reagují na podnětová slova (témata) přiřazováním barev.

Právě kombinace slov a barev během diagnostiky zaručuje stimulaci obou mozkových hemisfér dotazovaného. Proto výsledek umožňuje zohlednit i jeho emoce. Samotný výpočet je postaven na statistickém porovnání individuálních odpovědí dotazovaného s odpověďmi desítek tisíců respondentů reprezentující populační vzorek. 

2. V čem tato diagnostika může testovanému pomoci? Asi rozpozná hlavní stresor, pozná míru svého stresu... Co ještě?

Výsledek dotazovanému ukáže nejen míru stresu a stresory, ale umožní mu porovnat se s běžnou populací. Při opakovaném měření umožňuje sledovat vývoj stresu v závislosti na změně situace. Je to podobné jako při pravidelném měření váhy nebo krevního tlaku.   

3. Test nezabere víc jak 5 až 7 minut, je to první orientační test? Dá se dál podle výsledků s klientem pracovat?

Výsledek může být ovlivněn současnou situací, a proto je třeba s ním pracovat jako se zpětnou vazbou reflektující aktuální stav. Déle trvající vysoké stresové napětí (3 měsíce a více) je již závažnější a nemělo by být ignorováno. Způsobuje rychlejší vyhoření a sníženou koncentraci se všemi důsledky a dopady na dotazovaného i jeho okolí.  

4. Může barevný test míry stresu, pokud by ho realizovali pracovníci jedné provozovny (lékárny) přispět k harmonizaci pracovního prostředí? 

 Ano, může. Pravidelný monitoring stresu identifikuje jeho příčiny a umožní včasnou cílenou reakci. Snížení stresového napětí se pozitivně projeví nejen na pracovní atmosféře, ale i na stabilizaci kolektivu a na zlepšení služeb klientům. Zejména v dnešní době zvýšené nejistoty je kontraproduktivní pracovníky stresovat více, než je nezbytné.

5. Jaké očekáváte výsledky u zaměstnanců lékáren, kteří jsou velmi křehkou profesní skupinou z pohledu rizika vzniku syndromu vyhoření? Testovali jste v minulosti jiné profesní skupiny?

 Očekávám zvýšený stres. Práce ve zdravotnictví je obecně spojována s vyšší mírou stresu. V posledních 3 měsících navíc přibyl strach spojený s šířením neznámého COVID-19. Zároveň si myslím, že společnost práci lékárníků a jejich nasazení v posledních měsících dostatečně nedoceňují.

Stres analyzujeme napříč obory, od výrobních závodů, přes služby, až po státní správu. Čím dál tím víc společností si uvědomuje negativní dopady stresu na pracovní výkon, nemocnost a fluktuaci zaměstnanců.

Děkuji za rozhovor

Chramst


PŘIZNEJTE BARVU!

PŘIŘAĎTE SVÝM PROBLÉMŮM A OBAVÁM BARVIČKY.

POJMENUJTE SVÁ STRESUJÍCÍ TÉMATA.

VYZKOUŠEJTE SI RYCHLÝ A ZAJÍMAVÝ TEST NA EDUCOMM.CZ

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie