Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAKÉ PREPARÁTY NA PODPORU IMUNITY NAJDEME V LÉKÁRNÁCH?



Správně fungující imunita je především rovnováha všech jejích složek. Je to velmi složitý systém, a proto neexistuje univerzální preparát pro podporu imunity. Pasivní podporou imunity je, když dodáváme do organismu již hotové protilátky nebo aktivované bílé krvinky. Aktivní podporou imunity je, podáváme-li různě upravené antigeny, popř. alergeny (vakcíny), abychom vzbudili reakci imunitního sytému. Pro posílení imunity je důležitá celá řada vitaminů (A, skup. B, E, K, nejdůležitější je však vitamin C). Používají se i beta glukan, echinacea, enzymoterapie apod.

Jaké další látky máme v lékárně k dispozici?

Systémová enzymoterapie - jedná se v podstatě o směs enzymů (bílkovin ovlivňující procesy v organismu), které by měly vykazovat účinky protizánětlivé, proti otokům, dále pak rozpouštějí krevní sraženiny. V neposlední řade by měly vykazovat imunomodulační efekt a působit proti bolesti při dlouhodobějším užívání. Bohužel neexistují objektivní studie, které by tyto účinky podporovaly či vyvracely.

Probiotika - živé kultury, které ovlivňují především naši střevní mikroflóru. V preparátech vyhledáváme především tyto kmeny: Lactobacillus rhamnosus GG a Lactobacillus reuteri Protectis. Naše střevní mikroflóra pro náš organismus syntetizuje některé vitaminy skupiny K a B, snižuje hladinu cholesterolu, ovlivňuje vstřebávání živin a vápníku, má vliv na trávení a pohyb střev. Je doporučeno nasadit probiotické kapky u dětí již od narození, snižuje se tím riziko autoimunitních chorob, alergií a děti s mikroflórou v rovnováze i lépe prospívají.

Přípravky z propolisu - propolis je včelí produkt, u kterého nejsme schopni přesně definovat jeho složení. Včely si s upraveným propolisem nejčastěji opravují svůj úl. Skládá se nejčastěji z éterických olejů, vosků a pryskyřic. Propolis by měl urychlovat léčení a zrychlit reparační procesy v organismu. Účinkuje protizánětlivě a je vhodný na léčbu aft a zánětů v dutině ústní. Propolis se dá použít i při problémech s trávením.

Nukleotidy - jedná se o základní stavební kameny DNA a RNA, proto se účastní všech opravných a regeneračních procesů v jádru buňky. Doplňky stravy na českém trhu obsahují kromě nukleotidů i vitaminy a minerály, často vitamin C, u kterého je dokázáno zdravotní tvrzení, že je vhodný ke snížení míry únavy a vyčerpání a přispívá k normální funkci imunitního systému.

Bakteriální imunomodulátory - stimulují jak nespecifickou, tak specifickou imunitu. V řádech dnů se projeví zvýšenou tvorbu enzymů, slin, hlenů. Dochází tedy ke snížení propustnosti naší mechanické bariéry (první obranné linie). Později se začínají tvořit i protilátky, nám dobře známé imunoglobuliny. Léčivé přípravky zmíněny výše se nasazují až po konzultaci s lékařem, který zváží rizika a benefity imunoterapie.

Rostlinné imunomodulátory

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) - rostlina známá již od pradávna a rozšířená mezi indiánskými kulturami. Echinacea umí zkrátit dobu trvání nachlazení a chřipky, utlumí bolesti v krku, kašel a horečku. Indiáni listy a kořeny echinacey žvýkali a používali třapatku jako lék na bolest zubů, případně jako odvar na hojení ran.

Česnek kuchyňský (Allium sativum) - česnek má blahodárné účinky na naši imunitu, dále snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, zlepšuje trávení. Naši předci ho používali jako přírodní antibiotikum a již staří Římané ho používali jako afrodiziakum.

Dále se používá aloe vera, ženšen, čajovník, případně černý bez.

Imunoglukany - nejčastěji zastoupenou skupinou jsou beta-glukany, které se nacházejí ve stěně hub (např. hlíva ústřičná). Jedná se o složité cukry, u kterých byl prokázán imunomodulační účinek. Dále beta-glukany vykazují antioxidační účinky, snižují krevní cukr a cholesterol. Správně zvolený imunoglukan (obsahující větší molekulu a chemicky čistý) disponuje také účinkem protinádorovým, antibakteriálním, antivirovým či působením proti parazitům a zvyšuje se jeho imunomodulační aktivita.

Závěr

Každý potenciální pacient by měl v sezonách zvýšeného rizika infekce (říjen až konec prosince a březen až květen) dodržovat některá opatření na snížení tohoto rizika. Zdravá strava, zdravý životní styl, přiměřený pohyb a částečné otužování by měly být jakýmsi základem, od kterého se člověk může odpíchnout. Často je vhodné přidat i některé doplňky stravy volně dostupné v lékárnách, s výběrem pomůže lékárník nebo farmaceutická asistentka. Léčivé přípravky a cílená imunoterapie patří pouze a jen do rukou lékaře.

 

PharmDr. Ondřej Žák

Síť lékáren Moje lékárna

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME