Na letní dovolenou se lidé obvykle těší měsíce dopředu. Když se ale blíží čas odjezdu, najednou spoustu z nich přepadá neklid, stres nebo i fyzické obtíže jako nechutenství, střevní potíže, nespavost nebo bolest hlavy. Jak přežít „cestovní horečku", jak se zbavit napětí a užít si těšení na zaslouženou dovolenou?
Existuje několik tipů
Ve chvíli, kdy dovolenou naplánujete, je potřeba hned ověřit několik nezbytných věcí. V první řadě zkontrolovat platnost cestovních dokladů všech účastníků, zjistit si, jestli je potřeba absolvovat povinně některá očkování, a v posledních letech také přibyla povinnost prověřit aktuální protiepidemická pravidla. Stejně tak je nutné si nahlásit v práci dovolenou, případně si zajistit hlídání pro domácí zvířata či péči o zahradu, pokud je to nutné. Tyto záležitosti je potřeba řešit měsíce dopředu, protože těšně před odjezdem už může být pozdě.
Vyčleňte si na zařizování čas a vše řešte v předstihu
Dopředu si také promyslete, co potřebujete stihnout ve dnech před odjezdem, a vyčleňte si na to dostatek času. Může to být třeba velký nákup potravin nebo sportovního vybavení, úklid auta, obstarání dostatečně velkých kufrů, předání pracovních úkolů kolegům nebo jiné mimořádné záležitosti, které je potřeba vyřešit. Vyperte a vyžehlete si dopředu také oblečení, které si s sebou chcete vzít. Zdánlivě se jedná o maličkosti, ale každá z nich zabere čas a můžete se dostat pod tlak, abyste vše stihli.
Pro samotné balení je vhodné mít vše potřebné někde poznamenané. Někdo má rád lepící lístečky, které rozmisťuje po bytě, jiný dává přednost seznamům v digitální podobě v telefonu nebo v počítači. Vědomí, že vše důležité máte sepsané, a můžete si jen odškrtávat splněné položky, pomůže odstranit velkou porci stresu spojeného s balením. Nebudete muset nosit vše v hlavě, takže díky tomu na nic nezapomenete.
Zklidněte myšlenky na procházce nebo při sportu
Pokud už máte vše připravené a stejně se vám nedaří naladit na pohodovou dovolenkovou vlnu, zkuste se odreagovat. Nabízí se třeba svižná procházka, která vám rozproudí krev a pomůže zklidnit zmatek v hlavě. Nebo jiné sportovní vyžití podle vašeho vkusu. S cestovní horečkou se navíc obvykle pojí problémy s usínáním a náročnější fyzická aktivita vám pomůže večer snadněji „vypnout".
Hlavu zklidní i bylinky
Pro zklidnění myšlenek můžete vyzkoušet také bylinky, například ve formě tinktury. Pro celkové zklidnění organismu můžeme využít tinkturu z bylinky třezalky, která působí i na nervovou soustavu. Bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje pro zklidnění také tinkturu z vrbky. Mimořádně silné působení na nervový systém a zároveň regenerační účinky mají gemmoterapeutika - výtažky ze zárodečných částí rostlin.
„Na prvním místě můžeme použít přípravek z lípy, která uvolňuje stavy deprese a úzkosti, a zároveň posiluje nervovou soustavu, nejlépe v kombinaci s bělotrnem. Gemmoterapeutikum z rozchodnice růžové zlepšuje koncentraci, posiluje a harmonizuje organismus. Mezi účinná gemmoterapeutika na nervový systém patří bakopa, která má příznivý vliv na fungování mozku a posiluje mentální svěžest organismu," radí Jarmila Podhorná.
Zralá semena Bělotrnu kulatohlavého (Echinops sphaerocephalus) obsahují alkaloid echinopsin s vlastnostmi podobnými strychninu. V lidovém lékařství se drogy používá při svalové atrofii, zánětech nervů a neuralgií.
Pozitivní myšlení podpoří arometarapie
K zahnání stresu můžete vyzkoušet také aromaterapii. Připravte si horkou koupel s pěnou, pusťte si relaxační hudbu a do aromalampy nakapejte vonné oleje, které máte rádi. Nedovolte myšlenkám kroužit okolo balení a zařizování cesty, představujte si, jak už jste na místě a užíváte si odpočinek, sluneční paprsky, dobré jídlo a přírodní krásy či památky.
Dovolená má přece být radostný zážitek za odměnu, a ne zdroj stresu a starostí. Byla by škoda si těšení pokazit zbytečnou nervozitou.
Více na http://www.nadeje-byliny.eu
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.