JAK VYŘEŠIT NEDOSTATEK TALENTŮ?35 procent firem v ČR nemůže obsadit volná pracovní místa

Společnost ManpowerGroup zveřejnila 10. března výsledky průzkumu Nedostatek talentů 2020, který je součástí globálního průzkumu Talent Shortage, jež je největší studií lidského kapitálu svého druhu.

"Normou se stalo něco nevídaného. Na trhu práce celosvětově panuje nervozita. Nedostatek talentů dosahuje rekordní míry, nezaměstnanost je nejnižší za několik desetiletí. Hlas „spotřebitele" - zaměstnance a uchazeče - je silnější, než kdy byl, a role firem je pod stále důkladnějším drobnohledem. Pro budoucnost potřebujeme nová řešení," říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Situace v České republice

35 % zaměstnavatelů v ČR nemůže dlouhodobě najít dostatek vhodných uchazečů. Z hlediska velikosti zaměstnavatele jsou rozdíly propastné. Největší problém mají velké firmy: 85 % českých zaměstnavatelů s více než 250 zaměstnanci uvádí, že nemohou obsadit volná pracovní místa, u středně velkých firem (50-250 zaměstnanců) to je 74 % a u malých firem (10-49 zaměstnanců) 55 %. Nejmenší problém obsadit pracovní pozice (28 %) hlásí mikro firmy do 10 zaměstnanců. Globální průměr dosahuje rekordní úrovně za celou historii průzkumu od roku 2006 - 54 % firem se potýká s nedostatkem talentů, což je dáno zejména měnícími se strukturami pozic a novými potřebami dovedností.

Nejhůře obsaditelné pracovní pozice

Umělá inteligence se v oblasti automatizace rychleji rozvíjí, a technologie nově spíš definují, než nahrazují žádané pracovní pozice. Vysoká poptávka po obchodních zástupcích, marketingových specialistech, asistentkách a řidičích je dána stále se zvětšujícím objemem online prodeje a logistiky. Tyto pracovní pozice se však za posledních 10 let proměnily a proměňují se i nadále a zároveň si žádají nové dovednosti.

Nedostatek vhodných talentů snižuje schopnost firem vyhovět zákazníkům, musí prodlužovat dodací lhůty svého zboží a služeb a zároveň se snižuje jejich produktivita a konkurenceschopnost," upozorňuje Jaroslava Rezlerová.

Co zaměstnanci chtějí?

Vyšší mzda, flexibilita a zajímavá práce: to je základ pro všechny. Každý zaměstnanec chce samozřejmě něco trochu jiného. Vliv na to má věk, pohlaví a etapa, ve které se v rámci své kariéry nachází.

Talenti si mohou určovat podmínky a zaměstnavatelé musí poptávku přizpůsobit tak, aby odpovídala nabídce. Musí chápat potřeby a přání jednotlivců, aby mohli přivést, zaujmout a udržet ty nejlepší talenty. Když to uděláte správně a ideálně napoprvé, investice se vám vrátí a podaří se vám dlouhodobě udržet a rozvíjet ty správné talenty," říká Jaroslava Rezlerová.

Generace Z (věk 18-24): Nejdůležitější jsou peníze, a to zejména pro ženy

Generace Z je ambiciózní, dychtí po penězích a kariéře, a přesto mají muži a ženy odlišné touhy. Ženy zmiňují mzdu dvakrát častěji než svou další prioritu rozvoj dovedností, zatímco podle mužů jsou dovednosti a kariéra skoro stejně důležité jako mzda.

Mileniálové (věk 25-34): Pro ženy je flexibilita zásadní a pro muže příjemná

Mileniálové mají před sebou kariérní ultramaraton s nejistým datem odchodu do důchodu a v tomto dlouhém běhu kladou velký důraz na životní rovnováhu. Pro ženy je flexibilita nutností. O domácnost, děti nebo případně o nemocné rodiče se stále starají převážně ženy, přičemž se snaží zvládnout vše najednou. Pro ženy je flexibilita zkrátka zásadní, pro muže spíše jen příjemná.

Generace X (věk 35-54): Flexibilita = dobrý pocit

Pro muže je flexibilita stejně důležitá jako pro ženy. Chtějí flexibilní začátek a konec pracovní doby, možnost pracovat částečně na dálku a chtějí se podílet na rodičovské dovolené. V USA je 52 milionů pracujících rodičů, v EU je 65,4 milionu domácností s dětmi a zároveň narůstá objem péče o seniory. Z flexibility se pro obě pohlaví stává víc než jen podmínka pro duševní hygienu.

Baby Boomers (věk 55+): Milují leadery a týmy

Jednou z priorit je pro ně vedení a týmy. Šéf, pro něhož pracují, a lidé, s nimiž pracují, jsou pro ně velmi důležití. Starší zaměstnanci chtějí předat své zkušenosti; ti nad 65 let jsou nejvíce motivováni cílem. Učit se novým dovednostem je pro ně méně důležité. Členové této generace chtějí růst jako jednotlivci, nejen jako zaměstnanci.

Zdroj: komunikační agentura SETEVA

Více informací ZDE

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

MINERÁLNÍ SOLI NA(D) ZLATO LÉKY, DOPLŇKY STRAVY A MOŽNÉ REAKCE NA SLUNEČNÍ ZÁŘENÍ JAK SI UŽÍT SLUNCE A NEUŠKODIT KŮŽI? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: KOMÁŘI A ŠTÍPANCE O LÉKOVÝCH INTERAKCÍCH... PŘEDCHÁZEJTE POTÍŽÍM KLOUBNÍHO APARÁTU SVÉHO PSA PRO LÉKY NA E-RECEPT S OBČANKOU ROSTLINNÉ LÉČIVÉ PŘÍPRAVKY V REGISTRAČNÍM PROCESU NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PTALI JSTE SE BĚHEM ONLINE KONFERENCE… REPORTÁŽ: PŘEDÁNÍ PEČETI ODBORNÁ LÉKÁRNA HEMOROIDY NEMUSÍ BÝT TABU, NENÍ NUTNO SE DRŽET STEREOTYPU PŘI JEJICH ŘEŠENÍ ZA TÁROU TOP 5 ČLÁNKŮ KVĚTNA 2020 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 6-2020 KNIŽNÍ NOVINKY ROZHOVOR S FARMACEUTICKÝM TECHNOLOGEM DAVIDEM VETCHÝM ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA I. KAZUISTIKY Z PRAXE KLINICKÉHO FARMACEUTA II. NOVÁ ZDRAVOTNÍ TVRZENÍ PRO ADAPTOGEN ŽENŠEN ČEŠI PŘI OPALOVÁNÍ STÁLE CHYBUJÍ COVID -19 A PRACOVNÍ PRÁVO JAK ZMĚNILA PANDEMIE NÁHLED NA KLINICKOU MEDICÍNU ZÁNĚTLIVÝ MULTISYSTÉMOVÝ SYNDROM A INFEKCE SARS-COV-2 U DĚTÍ ONLINE KONFERENCE HEALTHCOMM

RELAX

VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ SÉRA PROTI OČNÍM VÁČKŮM ACM - EXPERTNÍ OCHRANA POKOŽKY NA LÉTO OMLAZENÍ BEZ JEHLY A SKALPELU SOUTĚŽ O BIO-AKTIVNÍ INCA COLLAGEN ROZHOVOR s psychiatrem MUDr. Radkinem Honzákem JAK POMOCI OČÍM UNAVENÝM OD MODRÉHO SVĚTLA? JAK PEČOVALY ČEŠKY O SVŮJ VZHLED V NOUZOVÉM STAVU? SIRUPY, KAM SE PODÍVÁŠ LÉKOVÉ INTERAKCE - doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D. UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ GRADA
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz