
Po otevření salónů zůstane u domácí péče o krásu většina mladých žen
Koronavirus ukázal, že po uzavření kadeřnických a kosmetických salónů začalo 57 % Češek pečovat o svůj vzhled v domácích podmínkách. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti dm drogerie markt. Nejčastěji si doma barvily vlasy. Více než polovina žen, které byly v minulosti zvyklé navštěvovat odborníky, plánuje i po otevření salónů o sebe pečovat alespoň částečně v domácích podmínkách. Více než tři čtvrtiny dotázaných žen ve věku do 29 let dokonce chtějí využít získané dovednosti a pečovat o svůj vzhled doma více, než byly doposud zvyklé.
V důsledku globální pandemie byly kadeřnické a kosmetické salóny v České republice uzavřeny po dobu dvou měsíců, a to od 14. března do 11. května. Aktuální průzkum dm drogerie markt zjišťoval, jak jsou české ženy zvyklé navštěvovat salóny, zda po dobu jejich uzavření pečovaly o svůj vzhled samy a zda v domácí péči plánují pokračovat i v budoucnu. Průzkum realizovala agentura STEM/MARK na více než 500 respondentkách ve věku 25 až 60 let po celé České republice.
Dotazování ukázalo, že některý ze salónů před jejich uzavřením navštěvovalo 75 % oslovených žen. Nejčastěji ženy využívají služby kadeřnictví (69 %), dále pak kosmetických salónů (20 %) a nehtových studií kvůli umělým nehtům (16 %).
Kvůli uzavřeným salónům pak více než polovina českých žen začala o svůj vzhled pečovat v domácích podmínkách. Celkem 49 % dotázaných o sebe pečovalo zcela samostatně, 8 % žen pak o pomoc poprosilo své známé, kteří však nejsou odborníky na danou oblast péče.
„V domácích podmínkách si ženy nejčastěji barvily vlasy. Po dobu uzavření salónů to vyzkoušelo 66 procent oslovených. V případě žen starších 45 let to bylo dokonce 75 procent dotázaných. Polovina Češek doma pečovala o svou pleť nebo se věnovala manikúře. Mladší ženy si pak doma ve větší míře upravovaly obočí," prezentuje výsledky průzkumu Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt.
Pouze 5 % žen pozvalo kadeřníka či jiného odborníka na péči přímo domů. Zbylých 37 % žen pak s úpravou vzhledu čeká až na otevření salónů.
Polovina oslovených žen si kvůli domácí péči pořídila nové přípravky. Nejčastěji si kupovaly produkty určené k péči o vlasy. Ty si pořídilo 89 % žen, které potvrdily, že v době nouzového stavu nakupovaly nové přípravky pro úpravu svého vzhledu. Mezi ženami ve věku 45 až 60 let to bylo dokonce 96 %.
„V období uzavření kadeřnických salónů jsme registrovali zvýšenou poptávku zejména po barvách na vlasy. Prodej produktů k barvení vlasů v březnu vzrostl o desítky procent oproti předchozím měsícům," představuje poptávku zákazníků dm drogerie markt Peroutka.
Průzkum dm drogerie dále ukázal, že si ženy během období uzavřených salónů osvojily řadu postupů v oblasti péče o svůj vzhled a chtějí je praktikovat i v budoucnu. Celkem 53 % žen, které během karantény nahradily služby salónů domácí péčí, totiž plánuje pokračovat s péčí o svůj vzhled alespoň částečně doma.
„Domácí beauty péči si osvojily zejména ženy do 29 let. Dokonce více než tři čtvrtiny mladých žen se chtějí o svůj vzhled nově starat převážně doma. Za tímto trendem stojí zejména fakt, že mladí ve volném čase ve větší míře využívali online tutorialů a naučili se řadu praktických postupů a triků, jak se o sebe starat. Tyto postupy pak budou využívat i po uvolnění vládních opatření," uzavírá Peroutka.
A co Vy? Jaké by byly Vaše odpovědi? Zkuste hlasovat v naší anketě v Relax části Magazínu.
Zdroj: Oddělení komunikace dm drogerie markt s.r.o.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.