JAK NA VÁNOCE S MINIMEM ODPADU?Zero Waste je styl života bez odpadu, který preferuje opětovné využívání produktů denní potřeby. Tato filosofie říká, že všechny zdroje by měly být využívány opakovaně, jako se to děje v přírodě. Ekologie, recyklace či zero waste přístup je stále větším trendem a s trochou kreativity si Štědrý den užijete, aniž byste zatížili své domovy hromadou nových, často nepotřebných věcí.

ORIGINÁLNÍ, PŘESTO RECYKLOVANÉ

Jestli toužíte druhé obdarovat něčím, co jim zůstane, zkuste dárky vyrobit sami. Pokud si na tvoření netroufáte, podpořte svým nákupem někoho kreativního, v nejlepším případě také lokálního.

„Šperky patří mezi oblíbené dárky, my nabízíme alternativu k tradičním kovům. Vyrábíme designové předměty z materiálů, které už byly použity. Dáváme jim nový tvar a funkci za použití moderních technologií," vysvětluje manažerka projektu Trash Made Zdeňka Kladníčková. Trash Made má vedle šperků pro dámy i něco pro muže. „Doslova trefou do černého jsou pánské manžetové knoflíčky z tlačítek starých telefonních budek. S nástupem moderních technologií už ale na telefonní budku téměř nenarazíte, proto i zásoby tlačítek pomalu docházejí. V oblibě jsou i dostupnější kapesní nožíky," dodává manažerka.

Přemýšlíte, jak svou snahou o ekologický přístup k Zemi nakazit ostatní členy rodiny? Připravte pro ně výbavu na nákupy: zkuste ze staré záclony ušít sáčky na ovoce a zeleninu, z nenošené košile látkovou tašku... Není šití váš kamarád? Možností, kde koupit sáčky a plátěné tašky se zajímavým motivem je nespočet.

Pokud plánujete darovat elektroniku, můžete k ní přibalit informace o službách společnosti REMA. Pro zákazníky je nejpohodlnější náš projekt ‚Buď líný', v jehož rámci jim zdarma odvezeme elektrospotřebiče, pro které už nemají využití. Vybrat si mohou také službu re:BALÍK, ta slouží zejména při menším množství odpadu, to znamená do 10 kilogramů," upřesňuje David Vandrovec, ředitel společností REMA, které zajišťují mimo jiné systém zpětného odběru a recyklace elektrospotřebičů, přenosných baterií a akumulátorů.

Tipy na balení a zdobení

Nabízí se varianta „nebalit", ale pokud chcete recyklovat, můžete využít obaly z minulých let, nastřádané dárkové taštičky, použít přírodní stuhy, provázek aj. Pamatujte, že lesklé mašle patří k nejobtížněji recyklovatelným, navíc mohou uvolňovat nebezpečné látky. Pokud vám přijde hnědý papír moc nudný, můžete ho ozdobit vlastními razítky, sušeným ovocem, perníčkem nebo třeba větvičkou. Mnoho dárků lze vložit do sklenic, různých tubusů, starých krabic. Ani netušíte, jak překvapíte šperkem v ořechové skořápce! Fantazii se meze nekladou. 

Zdravé světlo a jedlé ozdoby

Většina z nás si neumí Vánoce představit bez "světýlek". Využijte ozdoby s LED diodami, které nejen že déle vydrží, ale jejich provoz je levnější. Pořídit si můžete svíčky z včelího vosku ideálně od lokálního včelaře, které dokreslí domácí atmosféru, a navíc zvládají při hoření čistit vzduch. Na ozdobu stromku si usušte plátky pomerančů a jablek, nachystejte skořici, perníčky, natrhejte si červené bobuloviny, vyrobte si ozdoby z větviček.

„Jestli máte doma staré CD nebo DVD a nevíte co s nimi, můžete je buď odnést na některé ze sběrných míst, nebo je zkusit využít doma jako dekoraci, například je různě rozstříhat a naaranžovat jako mozaiku. V tom případě je ale potřeba z nich předtím odstranit vrchní průsvitnou vrstvu," dává tip David Vandrovec.

A víte, že si můžete vánoční stromek půjčit?

Zdroj: LESENSKY.CZ s.r.o.

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Petit Drill Nové vinařství Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

LZE ZMÍRNIT POTÍŽE SPOJENÉ S NOŠENÍM ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ? SUCHÝ KAŠEL U DĚTÍ MUŽI SI ČASTO NEUVĚDOMUJÍ DŮLEŽITOST KOLAGENU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: KONEČNĚ ZÁŘÍ A RÝMA KOUKÁ Z TVÁŘÍ ZAJÍMALO NÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY II. ESENCIÁLNÍ FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE VITAMINY PRO TĚHOTNÉ NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA UKÁZKA Z PORTÁLU EDUCOMM: ESENCIÁLNÍ FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER I S ROSTLINAMI CVIČÍ HORMONY TOP 5 ČLÁNKŮ SRPNA 2020 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 9-2020 KNIŽNÍ NOVINKY NEZASTUPITELNÁ ROLE LÉKÁRNÍKA VE FARMAKOTERAPII PACIENTA NA SEZÓNU AKUTNÍCH RESPIRAČNÍCH INFEKCÍ JE TŘEBA SE PŘIPRAVIT SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY JE VŽDY NUTNÁ LOKÁLNÍ TERAPIE S ANALGETICKOU SLOŽKOU NA LÉČBU HEMOROIDÁLNÍHO ONEMOCNĚNÍ? PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE BOLEST V KRKU U DĚTÍ NEMOC MNOHA TVÁŘÍ BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM SOUTĚŽNÍ HRA ZPÁTKY DO ŠKOLY KOMPLETNÍ VÝSLEDKY PRŮZKUMU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020

RELAX

VIROVÁ NEBO BAKTERIÁLNÍ INFEKCE? NÁPLASTI DO KAŽDÉ RODINY VYHODNOCENÍ KOSMETICKÉ PÉČE SÉBIONEX KOŇSKÁ SÍLA V KLOUBNÍ VÝŽIVĚ CANVIT MOBILITA S JABLEČNOU PŘÍCHUTÍ INFORMAČNÍ PORTÁL NZIP ORGÁNY PODLE MĚSÍCŮ PRŮZKUM CHOVÁNÍ V DOBĚ KARANTÉNY LIDÉ NEROZPOZNÁVAJÍ PŘÍZNAKY DEHYDRATACE. ZA ÚNAVOU A BOLESTÍ HLAVY HLEDAJÍ JINÉ PŘÍČINY STRMÝ NÁRŮST V PRODEJI ANTIPSYCHOTIK, PŘEKVAPIVĚ NÍZKÝ U LÉKŮ NA ÚZKOST O NAŠEM PO VAŠEM: VOJTĚCH BERNATSKÝ UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz