Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK NA VÁNOCE S MINIMEM ODPADU?



Zero Waste je styl života bez odpadu, který preferuje opětovné využívání produktů denní potřeby. Tato filosofie říká, že všechny zdroje by měly být využívány opakovaně, jako se to děje v přírodě. Ekologie, recyklace či zero waste přístup je stále větším trendem a s trochou kreativity si Štědrý den užijete, aniž byste zatížili své domovy hromadou nových, často nepotřebných věcí.

ORIGINÁLNÍ, PŘESTO RECYKLOVANÉ

Jestli toužíte druhé obdarovat něčím, co jim zůstane, zkuste dárky vyrobit sami. Pokud si na tvoření netroufáte, podpořte svým nákupem někoho kreativního, v nejlepším případě také lokálního.

„Šperky patří mezi oblíbené dárky, my nabízíme alternativu k tradičním kovům. Vyrábíme designové předměty z materiálů, které už byly použity. Dáváme jim nový tvar a funkci za použití moderních technologií," vysvětluje manažerka projektu Trash Made Zdeňka Kladníčková. Trash Made má vedle šperků pro dámy i něco pro muže. „Doslova trefou do černého jsou pánské manžetové knoflíčky z tlačítek starých telefonních budek. S nástupem moderních technologií už ale na telefonní budku téměř nenarazíte, proto i zásoby tlačítek pomalu docházejí. V oblibě jsou i dostupnější kapesní nožíky," dodává manažerka.

Přemýšlíte, jak svou snahou o ekologický přístup k Zemi nakazit ostatní členy rodiny? Připravte pro ně výbavu na nákupy: zkuste ze staré záclony ušít sáčky na ovoce a zeleninu, z nenošené košile látkovou tašku... Není šití váš kamarád? Možností, kde koupit sáčky a plátěné tašky se zajímavým motivem je nespočet.

Pokud plánujete darovat elektroniku, můžete k ní přibalit informace o službách společnosti REMA. Pro zákazníky je nejpohodlnější náš projekt ‚Buď líný', v jehož rámci jim zdarma odvezeme elektrospotřebiče, pro které už nemají využití. Vybrat si mohou také službu re:BALÍK, ta slouží zejména při menším množství odpadu, to znamená do 10 kilogramů," upřesňuje David Vandrovec, ředitel společností REMA, které zajišťují mimo jiné systém zpětného odběru a recyklace elektrospotřebičů, přenosných baterií a akumulátorů.

Tipy na balení a zdobení

Nabízí se varianta „nebalit", ale pokud chcete recyklovat, můžete využít obaly z minulých let, nastřádané dárkové taštičky, použít přírodní stuhy, provázek aj. Pamatujte, že lesklé mašle patří k nejobtížněji recyklovatelným, navíc mohou uvolňovat nebezpečné látky. Pokud vám přijde hnědý papír moc nudný, můžete ho ozdobit vlastními razítky, sušeným ovocem, perníčkem nebo třeba větvičkou. Mnoho dárků lze vložit do sklenic, různých tubusů, starých krabic. Ani netušíte, jak překvapíte šperkem v ořechové skořápce! Fantazii se meze nekladou. 

Zdravé světlo a jedlé ozdoby

Většina z nás si neumí Vánoce představit bez "světýlek". Využijte ozdoby s LED diodami, které nejen že déle vydrží, ale jejich provoz je levnější. Pořídit si můžete svíčky z včelího vosku ideálně od lokálního včelaře, které dokreslí domácí atmosféru, a navíc zvládají při hoření čistit vzduch. Na ozdobu stromku si usušte plátky pomerančů a jablek, nachystejte skořici, perníčky, natrhejte si červené bobuloviny, vyrobte si ozdoby z větviček.

„Jestli máte doma staré CD nebo DVD a nevíte co s nimi, můžete je buď odnést na některé ze sběrných míst, nebo je zkusit využít doma jako dekoraci, například je různě rozstříhat a naaranžovat jako mozaiku. V tom případě je ale potřeba z nich předtím odstranit vrchní průsvitnou vrstvu," dává tip David Vandrovec.

A víte, že si můžete vánoční stromek půjčit?

Zdroj: LESENSKY.CZ s.r.o.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie