
PharmDr. Jana Strieglerová
Minerální abeceda je koncept použití Schűsslerových solí v konkrétních diagnózách nebo stavech, se kterými se setkáváme v naší praxi v lékárně nebo ordinaci. Schűsslerovy minerály mohou dobře doplnit a podpořit klasickou léčbu, při běžných potížích se osvědčily jako hlavní léčba.
Nachlazení
Základní sůl, která se dá použít pro všechny příznaky spojené s nachlazením, je No. 3 Ferrum phosphoricum D12. Má protizánětlivé, hojivé a regenerační účinky.
Dávkování: Čím jsou příznaky intenzivnější, tím častěji dávkujeme, např. po 5 - 10 min. nebo formou horkého nápoje. Při zvýšené teplotě je vhodné užívat vlažný nápoj. Se zlepšením stavu se intervaly podávání solí prodlužují.
Při rýmě doporučuji přidat nosní sprej Euphorbium compositum Heel.
Nespavost
Základní Schűsslerovou solí při nespavosti je No. 7 Magnesium phosphoricum D6. Přináší uvolnění fyzického i psychického napětí a podporuje zdravý spánek.
Dávkování: Po dobu 14 dnů doporučuji 3x denně 5 tbl. formou horkého nápoje, poté pokračovat v dávkování 3x denně 2 tbl.
Další informace o Schűsslerových solích si můžete přečíst v sekci SERIÁLY na Magazínu. Projděte si sérii článků FUNKCE A ÚČINKY JEDNOTLIVÝCH MINERÁLNÍCH SOLÍ V ORGANISMU (ročník 2021) a MINERÁLNÍ SOLI - ZÁKLAD ZDRAVÉHO ŽIVOTA (ročník 2020).
Firemní prezentace
Název léčivého přípravku: Ferrum phosphoricum/Kalium phosphoricum/Magnesium phosphoricum DHU D12/D6 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Ferrum phosphoricum/Kalium phosphoricum/Magnesium phosphoricum D12/D6 250 mg, laktózu, pšeničný škrob, magnesium-stearát. Obvyklé dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 3/5/7. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud Vám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Pšeničný škrob v tomto léku obsahuje lepek ve velmi malém množství (je považován za bezlepkový) a je velmi nepravděpodobné, že by způsobil problémy, pokud máte celiakii. Jedna tableta neobsahuje více než 0,95 μg lepku. Pokud máte alergii na pšenici (odlišnou od celiakie), neměl (a) byste tento lék užívat. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 16. 7. 2021/5. 10. 2021/16. 7. 2021. Registrační číslo: 93/ 243/92-A/C/ 93/ 273/92-A/C/93/ 220/15-C. Výdej možný v lékárně. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
.........................................................
Mohlo by vás dále zajímat:
JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT U MENSTRUAČNÍCH POTÍŽÍ A METEORIZMU?
MINERÁLNÍ SOLI NA KLIMAKTERICKÉ POTÍŽE NEBO KŘEČOVÉ ŽÍLY
JAKÉ SOLI DOPORUČIT PŘI LUPÉNCE A LUMBAGU?
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.