
Nepříjemný pocit při podávání rukou, mokré kruhy na tričku a nejistota při různých setkáních. Deodoranty ani antiperspiranty často nepomáhají. Nastupující letní měsíce, a s tím spojené teplé počasí, mohou být pro spoustu lidí kvůli nadměrnému pocení doslova noční můrou. Jak si s tím poradit? Existují různé, více či méně účinné metody, jak pocení zredukovat. Nejúčinnější metodou současnosti je aplikace botulotoxinu, která trvá kolem 20 minut a vydrží 6 až 12 měsíců.
Pocení patří mezi základní fyziologické procesy lidského těla, které má primárně termoregulační funkci. Vyšší pocení pozorujeme v teplých dnech, po fyzické zátěži nebo při horečce. Existují však jedinci, u kterých je produkce potu z potních žláz vyšší, a ti trpí tzv. hyperhidrózou. U osob trpících hyperhidrózou je z těla vyloučeno až 5x více potu, než kolik je potřeba k udržení termoregulace. Tento problém často kromě zdravotních rizik (dermatitidy apod.) může vyústit v psychické potíže, kdy se jedinec vyhýbá kontaktu s okolím. Příčinou mohou být hormonální nebo autoimunitní faktory. Také obezita vede ke špatné toleranci tepla a nadměrnému pocení. Kořeněná strava nebo alkoholické nápoje roztahují cévy, což rovněž stimuluje organismus ke zvýšenému vylučování potu.
Pocení je tedy přirozená reakce těla na přehřívání organismu. Na vině může být vedle horka špatná životospráva, stres či dědičné předpoklady. Nepříjemný zápach a propocené podpaží sebejistotu rozhodně nepřidávají a ve společnosti je nadměrné pocení stále vnímáno jako faux pas.
Pomoci může aplikace botulotoxinu, který je v současné době považován za nejúčinnější metodu, jak pocení omezit.
„Nejčastěji se aplikuje botulotoxin do obličeje, kde pomáhá vyhladit vrásky, ale aplikace do oblasti podpaží, dlaní, nebo chodidel nejsou také nijak výjimečné. Pomocí jemných jehliček se vnáší látka do podkoží po zhruba 1 až 1,5 cm. Zde botulotoxin zamezuje přenosu nervových signálů do potních žláz. Ty poté dramaticky sníží svou aktivitu. Celý zákrok je opravdu jednoduchý, bezbolestný, díky aplikaci znecitlivující masti, a trvá zhruba dvacet minut," popisuje metodu omezení pocení MUDr. Lucie Kalinová Ph.D., vedoucí lékařka pražské kliniky Brandeis Clinic, která tento zákrok nabízí.
Účinky se dostavují zpravidla do 5. dne od ošetření. Po samotném zákroku se doporučuje nechat pokožku v klidu. Kdo se pro ošetření již rozhodl, po zredukování pocení si pochvaloval především nárůst sebedůvěry a úlevu v osobním životě i například při pracovním jednání.
„Účinek botoxu po půl roce začne pozvolně vyprchávat, takže je vhodné pro omezení nadměrného pocení na ošetření docházet alespoň 2x ročně. Většina klientů si ošetření dopřeje s nástupem teplejších dnů a mají po celé léto klid. Někteří se ale vracejí i v chladnějších měsících, protože nechtějí pocení řešit," dodává doktorka Kalinová.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.