Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK NA NEPŘÍJEMNÉ POCENÍ?



Nepříjemný pocit při podávání rukou, mokré kruhy na tričku a nejistota při různých setkáních. Deodoranty ani antiperspiranty často nepomáhají. Nastupující letní měsíce, a s tím spojené teplé počasí, mohou být pro spoustu lidí kvůli nadměrnému pocení doslova noční můrou. Jak si s tím poradit? Existují různé, více či méně účinné metody, jak pocení zredukovat. Nejúčinnější metodou současnosti je aplikace botulotoxinu, která trvá kolem 20 minut a vydrží 6 až 12 měsíců.

Pocení patří mezi základní fyziologické procesy lidského těla, které má primárně termoregulační funkci. Vyšší pocení pozorujeme v teplých dnech, po fyzické zátěži nebo při horečce. Existují však jedinci, u kterých je produkce potu z potních žláz vyšší, a ti trpí tzv. hyperhidrózou. U osob trpících hyperhidrózou je z těla vyloučeno až 5x více potu, než kolik je potřeba k udržení termoregulace. Tento problém často kromě zdravotních rizik (dermatitidy apod.) může vyústit v psychické potíže, kdy se jedinec vyhýbá kontaktu s okolím. Příčinou mohou být hormonální nebo autoimunitní faktory. Také obezita vede ke špatné toleranci tepla a nadměrnému pocení. Kořeněná strava nebo alkoholické nápoje roztahují cévy, což rovněž stimuluje organismus ke zvýšenému vylučování potu.

Pocení je tedy přirozená reakce těla na přehřívání organismu. Na vině může být vedle horka špatná životospráva, stres či dědičné předpoklady. Nepříjemný zápach a propocené podpaží sebejistotu rozhodně nepřidávají a ve společnosti je nadměrné pocení stále vnímáno jako faux pas.

Pomoci může aplikace botulotoxinu, který je v současné době považován za nejúčinnější metodu, jak pocení omezit.

Nejčastěji se aplikuje botulotoxin do obličeje, kde pomáhá vyhladit vrásky, ale aplikace do oblasti podpaží, dlaní, nebo chodidel nejsou také nijak výjimečné. Pomocí jemných jehliček se vnáší látka do podkoží po zhruba 1 až 1,5 cm. Zde botulotoxin zamezuje přenosu nervových signálů do potních žláz. Ty poté dramaticky sníží svou aktivitu. Celý zákrok je opravdu jednoduchý, bezbolestný, díky aplikaci znecitlivující masti, a trvá zhruba dvacet minut," popisuje metodu omezení pocení MUDr. Lucie Kalinová Ph.D., vedoucí lékařka pražské kliniky Brandeis Clinic, která tento zákrok nabízí.

Účinky se dostavují zpravidla do 5. dne od ošetření. Po samotném zákroku se doporučuje nechat pokožku v klidu. Kdo se pro ošetření již rozhodl, po zredukování pocení si pochvaloval především nárůst sebedůvěry a úlevu v osobním životě i například při pracovním jednání. 

„Účinek botoxu po půl roce začne pozvolně vyprchávat, takže je vhodné pro omezení nadměrného pocení na ošetření docházet alespoň 2x ročně. Většina klientů si ošetření dopřeje s nástupem teplejších dnů a mají po celé léto klid. Někteří se ale vracejí i v chladnějších měsících, protože nechtějí pocení řešit," dodává doktorka Kalinová.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie