INDIVIDUALIZOVANÁ PROBIOTIKA JSOU REVOLUCÍ V PROBIOTICKÉ SUPLEMENTACISvětový unikát vznikl v České republice

Genocida střevních mikrobů je hlavní téma dnešního zdravotnictví. Vybíjení přátelských bakterií v našich střevech jako následek užívání antibiotik, nevhodné složení stravy, navíc plné konzervantů a různých chemikálií, vede k narušení rovnováhy střevní mikroflóry. Tato tragédie bakteriálního světa odehrávající se v útrobách každého Evropana, Číňana či Američana je hlavním důvodem, proč exponenciálně vzrůstá počet pacientů, kteří mají chronické problémy s imunitou, trávením, trpí cukrovkou, obezitou nebo depresemi.

Vedle standardní konvenční léčby, která je často zaměřena na zmírnění příznaků onemocnění, se stále více vědeckých týmů zaměřuje na výzkum mikrobiomu a jeho ovlivnění. Většina dnešní populace už také ví, že důležitou cestou k záchraně a obnově narušeného mikrobiomu jsou probiotika. Tyto bakterie „záchranáři" průkazně na základě stovek klinických studií mohou harmonizovat a obnovovat narušený střevní bakteriální mikrosvět. Ten je u zdravého člověka tvořen přibližně 1,5 kg bakterií s rozmanitostí až na tisíc bakteriálních druhů. U cestovatelů jsme paradoxně schopni v ojedinělých případech detekovat i vice než 2000 druhů, ale to je skutečně extrém. 

Při narušení střevního mikrobiomu nedochází ke snížení jeho hmotnosti, ale právě ke snížení rozmanitosti. Nezřídka se stává, že při molekulární analýze identifikujeme ve střevě pacienta i méně než 700 druhů namísto ideální tisícovky. Často se setkáme, například u pacientů pro léčbě širokospektrými antibiotiky, i s redukcí počtu bakteriálních druhů na méně než 500", říká molekulární biolog a vedoucího výzkumu společnosti Medi Pharma Vision, RNDr. Petr Ryšávka.

Do dnešní doby existovala jediná možnost, jak do střeva doplnit ty správné bakterie. Tou byla návštěva lékárny nebo prodejny zdravé výživy a zakoupení průmyslově vyráběných probiotik, kterých farmaceutické firmy vychrlí statisíce každý den. 

V dnešní době však víme, že neexistuje univerzální léčivo, že neexistuje univerzální dieta a neexistují univerzální probiotika. Zatímco univerzální probiotika mohou v některých případech dokonce zhoršit průběh onemocnění, což je typické například pro pacienty trpící histaminovou intolerancí nebo se syndromem SIBO1 (přerůstání bakterií v tenkém střevě), u individualizovaných probiotik toto riziko nehrozí.

V čem jsou tedy individualizovaná probiotika výjimečná a čím se liší od běžných komerčních probiotik?

Individualizovaná probiotika jsou vždy namíchána podle individuálních potřeb konkrétního klienta, tzn. pro každého uživatele je samostatně vybrána nejoptimálnější kombinace probiotických kmenů a ta je laboratorním specialistou po řízené homogenizaci plněna v kontrolovaných podmínkách do speciálních enterosolventních kapslí. Hlavním kritériem pro formulaci produktu je vždy výsledek molekulární analýzy mikrobiomu klienta. Díky tomu se do střeva dostává požadovaný mix probiotik, která dokážou působit mnohem účinněji než probiotikum univerzální. Každý z nás má odlišné složení střevních bakterií. 

Během analýz mikrobiomu, které v laboratoři každodenně provádíme, jsou pozorovatelné v řadě případů zásadní dysmikrobie (porušení rovnováhy střevního mikrobiálního společenstva). Není výjimkou, když narazíme u pacienta po antibiotické léčbě na snížení variability střevního mikrobiomu z optimálního počtu cca 1000 bakteriálních druhů na pouhých 300. Nedávno byl v naší laboratoři analyzován mikrobiom pacienta s těžkým nespecifickým zánětem, u kterého byla několikrát do roka indikována léčba vankomycinem. U tohoto pacienta bylo detekováno necelých 100 bakteriálních druhů ve střevní mikrobimu! Tzn. antibiotická léčba nezpochybnitelně prohloubila patologickou dysmikrobii. Tento pacient netrpěl jen střevním zánětem, ale projevovaly se u něho významné poruchy imunity, trávení a silné ekzematózní stavy", líčí případ z praxe RNDr. Ryšávka.

Petr Ryšávka upozorňuje i na studie z posledních let, které potvrzují, že antibiotická terapie sama o sobě zásadním způsobem zvyšuje riziko rozvoje nespecifických střevních zánětů 2. Změny mikrobiomu jsou zcela individuální. U někoho například dochází k zásadní redukci populace laktobacilů pod detekční limit, u jiných pacientů naopak populace laktobacilů není nikterak ovlivněna, ale sníží se významně obsah bifidobakterií, a to pod hodnotu 0,01 %. U zdravého člověka běžně detekujeme minimálně 5 % bifidobakterií.

Během analýz mikrobiomů se nejčastěji setkáváme s tím, že je vymýcena převážná část bifidobakterií. Tyto bakterie dokonce u seniorů v řadě případů úplně chybí, a přitom u zdravých novorozenců tvoří až 90 % veškeré střevní mikrobioty. Individualizovaná probiotika doplní každou dílčí složku tak, aby byl střevní mikrobiom v optimální rovnováze. Ve své podstatě se tedy jedná o přípravu unikátních mixů přátelských bakterií, které jsou speciální technologií plněny do kapslí a doplňují do střeva skutečně to, co v něm chybí. Vzhledem k tomu, že se jedná o individuální výrobu i přístup, jsou cíleně vybírány i kmeny testované na zvolenou diagnózu. U univerzálních běžných probiotik často pacient dostane probiotikum, které vůbec „netuší", jaké bakterie by mělo do střeva uživatele doplnit. Tímto rozhodně nechci kritizovat univerzální probiotika, jen zdůrazňuji, že zejména u vleklých a chronických potížích, kdy běžné probiotikum nepřináší očekávaný efekt, stojí za to zvážit individuální přístup formou výroby probiotika na míru, vysvětluje výhody individualizovaných probiotik doktor Ryšávka.

Kolik analýz mikrobiomů jste dosud provedli? Jak vypadá mikrobiom českého pacienta? Zeptali jsme se dále Petra Ryšávky.

P. R.: Do dnešní doby jsme v naší laboratoři provedli necelých 5000 analýz mikrobiomů v různém rozsahu. Tzn. máme již určitou představu o stavu střev v české populaci. Ta je typická velmi častým poklesem obsahu laktobacilů a bifidobakterií ve střevním mikrobiomu. Z hlediska laboratorní práce je poměrně legrační sledovat i změnu vstupního materiálu - tzn. stolice, ze které bakteriální DNA pro samotnou analýzu izolujeme. Například z letních měsíců, kdy se k nám dostávala stolice s nezvykle velkým množstvím melounových semínek, jsme plynule přešli nyní na přelomu podzimu a zimy ke stolici s nestrávenými zbytky jablek a švestek. Hodně nás zajímá, jak se mikrobiom mění i ve vztahu k ročnímu období, ale to už je téma na další rozhovor.

Jaké mikrobiomy jsou výjimečné?

P. R.: Zásah individualizovaných probiotik je velmi široký. Například v poslední době se náš tým výzkumníků začal zaměřovat i na vývoj probiotik pro autistické děti, jejichž počet rok od roku roste. Ukazuje se totiž, že střevní bakterie, díky produkci neurotransmiterů, mohou ovlivňovat i psychiku. Díky probiotikům na míru lze výrazně zasáhnout do chování a psychiky klienta. Hlavním benefitem je však už jen příznivý účinek na trávící systém. Gastrointestinální potíže jsou u těchto pacientů velmi časté. Uvádí se, že až 70 % autistů trápí potíže se zažíváním 3. Svět mikrobiomu a probiotik tak každý den otvírá nové obzory a možnosti využití individualizovaných probiotik.

Změny mikrobiomu před a po suplementaci individualizovanými probiotiky

Literatura:
1. Rao SSC, Rehman A, Yu S, Andino NM., Brain fogginess, gas and bloating: a link between SIBO, probiotics and metabolic acidosis. Clin Transl Gastroenterol. 2018 Jun 19;9(6):162
2. Aniwan S, Tremaine WJ, Raffals LE, Kane SV, Loftus EV, Antibiotic Use and New-Onset Inflammatory Bowel Disease in Olmsted County, Minnesota: A Population-Based Case-Control Study. J Crohns Colitis. 2018 Jan 24;12(2):137-144
3. Arnold LE, Luna RA, Williams K, Chan J, Parker RA, Wu Q, Hollway JA, Jeffs A, Lu F, Coury DL, Hayes C, Savidge T., Probiotics for Gastrointestinal Symptoms and Quality of Life in Autism: A Placebo-Controlled Pilot Trial. J Child Adolesc Psychopharmacol. 2019 Nov;29(9):659-669.
Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Oscilloconinum Týden mozku Právní poradna První volba Kongresy Hotel Olympik Praha Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

BEZPEČNÁ A ÚČINNÁ FARMAKOLOGICKÁ LÉČBA U NOVOROZENCŮ A DĚTÍ DO NOVÉHO ROKU S TRÁVENÍM V POHODĚ JAKÝ KOLAGEN JE PRO TĚLO TEN SPRÁVNÝ? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: VÍTEJ ŠTÍHLÝ ROKU 2020 VR: MOZEK DEMENCE NEMUSÍ NUTNĚ DOPROVÁZET STÁŘÍ A NEJEN SENIOŘI TRPÍ PORUCHAMI PAMĚTI BIOTECHNOLOGIE JSOU HYBNOU SILOU ČESKÉ I EVROPSKÉ EKONOMIKY LÉKAŘI A DALŠÍ ODBORNÍCI DISKUTOVALI O ADHERENCI NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU NOVÁ PRAVIDLA U RECEPTŮ LEČTE SE SPRÁVNĚ OVĚŘOVÁNÍ PRAVOSTI LÉČIV STÁLE NENÍ ZCELA FUNKČNÍ NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY ROČNÍKU 2019 JEDNA POLOŽKA NA RECEPT, VÍCE SMS V TELEFONECH PACIENTŮ KNIŽNÍ NOVINKY EVROPSKÁ KOMISE SCHVÁLILA PŘÍPRAVEK RINVOQ PRO LÉČBU STŘEDNĚ TĚŽKÉ AŽ TĚŽKÉ AKTIVNÍ REVMATOIDNÍ ARTRITIDY ROSTE POČET LIDÍ SE ZÁNĚTY STŘEV, I TĚCH, KTEŘÍ NESNÁŠÍ LEPEK TEKUTÝ SVETR NEHYDRATUJE NA VLASTNÍ KLOUBY: DÁME (KLOUBŮM) INDII! NOVELA ZÁKONA O VEŘEJNÉM ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ BUDE PODLE MINISTRA VOJTĚCHA REVOLUČNÍ POKROKY V LÉČBĚ ROZTROUŠENÉ SKLERÓZY RÝMU VYVOLÁVAJÍ ROZTOČI, PLÍSNĚ I CHLAD

RELAX

ZACHOVEJTE SI ZDRAVÉ VLASY A POKOŽKU I V ZIMĚ KOCOVINA, CO S NÍ? NOVOROČNÍM PŘEDSEVZETÍM ČEŠI NEVĚŘÍ, PŘESTO SI JE DÁVAJÍ SOUTĚŽ O BALENÍ BIO-AKTIVNÍHO INCA COLLAGENU STUDUJ ZDRÁVKU: FARMACEUTICKÝ ASISTENT ČÍM SE ZAHŘÁT V SYCHRAVÝCH DNECH? VSAĎTE NA ZÁZVOR, OBYČEJNOU VODU SE SKOŘICÍ A OBILNINOVÉ KAŠE VĚDĚLI JSTE, ŽE TŘETINA ŽEN KVŮLI MENSTRUACI ZAVRHUJE VÁNOČNÍ VEČÍRKY ČI PLESY? SVĚT TRÁPÍ KLESAJÍCÍ PORODNOST, ČESKO NENÍ VÝJIMKOU APLIKACE ZÁCHRANKA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz