Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



INDIVIDUALIZOVANÁ PROBIOTIKA JSOU REVOLUCÍ V PROBIOTICKÉ SUPLEMENTACI



Světový unikát vznikl v České republice

Genocida střevních mikrobů je hlavní téma dnešního zdravotnictví. Vybíjení přátelských bakterií v našich střevech jako následek užívání antibiotik, nevhodné složení stravy, navíc plné konzervantů a různých chemikálií, vede k narušení rovnováhy střevní mikroflóry. Tato tragédie bakteriálního světa odehrávající se v útrobách každého Evropana, Číňana či Američana je hlavním důvodem, proč exponenciálně vzrůstá počet pacientů, kteří mají chronické problémy s imunitou, trávením, trpí cukrovkou, obezitou nebo depresemi.

Vedle standardní konvenční léčby, která je často zaměřena na zmírnění příznaků onemocnění, se stále více vědeckých týmů zaměřuje na výzkum mikrobiomu a jeho ovlivnění. Většina dnešní populace už také ví, že důležitou cestou k záchraně a obnově narušeného mikrobiomu jsou probiotika. Tyto bakterie „záchranáři" průkazně na základě stovek klinických studií mohou harmonizovat a obnovovat narušený střevní bakteriální mikrosvět. Ten je u zdravého člověka tvořen přibližně 1,5 kg bakterií s rozmanitostí až na tisíc bakteriálních druhů. U cestovatelů jsme paradoxně schopni v ojedinělých případech detekovat i vice než 2000 druhů, ale to je skutečně extrém. 

Při narušení střevního mikrobiomu nedochází ke snížení jeho hmotnosti, ale právě ke snížení rozmanitosti. Nezřídka se stává, že při molekulární analýze identifikujeme ve střevě pacienta i méně než 700 druhů namísto ideální tisícovky. Často se setkáme, například u pacientů pro léčbě širokospektrými antibiotiky, i s redukcí počtu bakteriálních druhů na méně než 500", říká molekulární biolog a vedoucího výzkumu společnosti Medi Pharma Vision, RNDr. Petr Ryšávka.

Do dnešní doby existovala jediná možnost, jak do střeva doplnit ty správné bakterie. Tou byla návštěva lékárny nebo prodejny zdravé výživy a zakoupení průmyslově vyráběných probiotik, kterých farmaceutické firmy vychrlí statisíce každý den. 

V dnešní době však víme, že neexistuje univerzální léčivo, že neexistuje univerzální dieta a neexistují univerzální probiotika. Zatímco univerzální probiotika mohou v některých případech dokonce zhoršit průběh onemocnění, což je typické například pro pacienty trpící histaminovou intolerancí nebo se syndromem SIBO1 (přerůstání bakterií v tenkém střevě), u individualizovaných probiotik toto riziko nehrozí.

V čem jsou tedy individualizovaná probiotika výjimečná a čím se liší od běžných komerčních probiotik?

Individualizovaná probiotika jsou vždy namíchána podle individuálních potřeb konkrétního klienta, tzn. pro každého uživatele je samostatně vybrána nejoptimálnější kombinace probiotických kmenů a ta je laboratorním specialistou po řízené homogenizaci plněna v kontrolovaných podmínkách do speciálních enterosolventních kapslí. Hlavním kritériem pro formulaci produktu je vždy výsledek molekulární analýzy mikrobiomu klienta. Díky tomu se do střeva dostává požadovaný mix probiotik, která dokážou působit mnohem účinněji než probiotikum univerzální. Každý z nás má odlišné složení střevních bakterií. 

Během analýz mikrobiomu, které v laboratoři každodenně provádíme, jsou pozorovatelné v řadě případů zásadní dysmikrobie (porušení rovnováhy střevního mikrobiálního společenstva). Není výjimkou, když narazíme u pacienta po antibiotické léčbě na snížení variability střevního mikrobiomu z optimálního počtu cca 1000 bakteriálních druhů na pouhých 300. Nedávno byl v naší laboratoři analyzován mikrobiom pacienta s těžkým nespecifickým zánětem, u kterého byla několikrát do roka indikována léčba vankomycinem. U tohoto pacienta bylo detekováno necelých 100 bakteriálních druhů ve střevní mikrobimu! Tzn. antibiotická léčba nezpochybnitelně prohloubila patologickou dysmikrobii. Tento pacient netrpěl jen střevním zánětem, ale projevovaly se u něho významné poruchy imunity, trávení a silné ekzematózní stavy", líčí případ z praxe RNDr. Ryšávka.

Petr Ryšávka upozorňuje i na studie z posledních let, které potvrzují, že antibiotická terapie sama o sobě zásadním způsobem zvyšuje riziko rozvoje nespecifických střevních zánětů 2. Změny mikrobiomu jsou zcela individuální. U někoho například dochází k zásadní redukci populace laktobacilů pod detekční limit, u jiných pacientů naopak populace laktobacilů není nikterak ovlivněna, ale sníží se významně obsah bifidobakterií, a to pod hodnotu 0,01 %. U zdravého člověka běžně detekujeme minimálně 5 % bifidobakterií.

Během analýz mikrobiomů se nejčastěji setkáváme s tím, že je vymýcena převážná část bifidobakterií. Tyto bakterie dokonce u seniorů v řadě případů úplně chybí, a přitom u zdravých novorozenců tvoří až 90 % veškeré střevní mikrobioty. Individualizovaná probiotika doplní každou dílčí složku tak, aby byl střevní mikrobiom v optimální rovnováze. Ve své podstatě se tedy jedná o přípravu unikátních mixů přátelských bakterií, které jsou speciální technologií plněny do kapslí a doplňují do střeva skutečně to, co v něm chybí. Vzhledem k tomu, že se jedná o individuální výrobu i přístup, jsou cíleně vybírány i kmeny testované na zvolenou diagnózu. U univerzálních běžných probiotik často pacient dostane probiotikum, které vůbec „netuší", jaké bakterie by mělo do střeva uživatele doplnit. Tímto rozhodně nechci kritizovat univerzální probiotika, jen zdůrazňuji, že zejména u vleklých a chronických potížích, kdy běžné probiotikum nepřináší očekávaný efekt, stojí za to zvážit individuální přístup formou výroby probiotika na míru, vysvětluje výhody individualizovaných probiotik doktor Ryšávka.

Kolik analýz mikrobiomů jste dosud provedli? Jak vypadá mikrobiom českého pacienta? Zeptali jsme se dále Petra Ryšávky.

P. R.: Do dnešní doby jsme v naší laboratoři provedli necelých 5000 analýz mikrobiomů v různém rozsahu. Tzn. máme již určitou představu o stavu střev v české populaci. Ta je typická velmi častým poklesem obsahu laktobacilů a bifidobakterií ve střevním mikrobiomu. Z hlediska laboratorní práce je poměrně legrační sledovat i změnu vstupního materiálu - tzn. stolice, ze které bakteriální DNA pro samotnou analýzu izolujeme. Například z letních měsíců, kdy se k nám dostávala stolice s nezvykle velkým množstvím melounových semínek, jsme plynule přešli nyní na přelomu podzimu a zimy ke stolici s nestrávenými zbytky jablek a švestek. Hodně nás zajímá, jak se mikrobiom mění i ve vztahu k ročnímu období, ale to už je téma na další rozhovor.

Jaké mikrobiomy jsou výjimečné?

P. R.: Zásah individualizovaných probiotik je velmi široký. Například v poslední době se náš tým výzkumníků začal zaměřovat i na vývoj probiotik pro autistické děti, jejichž počet rok od roku roste. Ukazuje se totiž, že střevní bakterie, díky produkci neurotransmiterů, mohou ovlivňovat i psychiku. Díky probiotikům na míru lze výrazně zasáhnout do chování a psychiky klienta. Hlavním benefitem je však už jen příznivý účinek na trávící systém. Gastrointestinální potíže jsou u těchto pacientů velmi časté. Uvádí se, že až 70 % autistů trápí potíže se zažíváním 3. Svět mikrobiomu a probiotik tak každý den otvírá nové obzory a možnosti využití individualizovaných probiotik.

Změny mikrobiomu před a po suplementaci individualizovanými probiotiky

Literatura:
1. Rao SSC, Rehman A, Yu S, Andino NM., Brain fogginess, gas and bloating: a link between SIBO, probiotics and metabolic acidosis. Clin Transl Gastroenterol. 2018 Jun 19;9(6):162
2. Aniwan S, Tremaine WJ, Raffals LE, Kane SV, Loftus EV, Antibiotic Use and New-Onset Inflammatory Bowel Disease in Olmsted County, Minnesota: A Population-Based Case-Control Study. J Crohns Colitis. 2018 Jan 24;12(2):137-144
3. Arnold LE, Luna RA, Williams K, Chan J, Parker RA, Wu Q, Hollway JA, Jeffs A, Lu F, Coury DL, Hayes C, Savidge T., Probiotics for Gastrointestinal Symptoms and Quality of Life in Autism: A Placebo-Controlled Pilot Trial. J Child Adolesc Psychopharmacol. 2019 Nov;29(9):659-669.
Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie