Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HYPERPIGMENTACE



Pigmentové skvny, nebo chcete-li hyperpigmentace, trápí ženy v každém věku. Častěji se vyskytují u pacientek se zralou pletí, ale není výjimkou, že se v rámci své praxe setkávám v lékárně s mladšími pacientkami - často věkem těsně po dvacátém roce.

K tomuto jevu dochází často vlivem více faktorů - samozřejmě tím největším je vystavení pokožky UV záření, ale nemalou roli hrají i hormonální změny, genetika, užívání některých léčiv a těhotenství.

Pigmentové skvrny vznikají zvýšenou aktivitou melanocytů, které při delším vystavení slunečnímu záření začnou tvořit větší množství kožního barviva - melaninu. Melanin pohlcuje UV záření a představuje tak přirozenou ochranu kůže. Je-li působení slunečních paprsků přiměřené, vzniká rovnoměrné opálení. Pokud ale vystavíme pokožku nadměrnému slunečnímu záření po delší časový úsek, a navíc není chráněna dostatečně vysokým SPF faktorem, pak dojde ke zvýšené produkci melaninu a výsledkem je právě hyperpigmentace dané exponované oblasti.

Pigmentové skvrny mají různé podoby

Prvním typem projevů jsou všem dobře známé pihy. Pihy jsou shluky drobných skvrnek, objevujících se převážně na nose a tvářích hlavně v mladším věku. Jsou ploché, kruhovité, geneticky podmíněné a jejich zvýraznění pociťuje pacientka už s prvním jarním sluníčkem.

Získané lokalizované hyperpigmentace jsou druhým typem skvrn. Jsou to kosmeticky velmi obtěžující hyperpigmentace s ostrým ohraničením vyskytujících se v obličeji u osob s vyšším fototypem. Nejšastěji jsou postiženy ženy mezi dvacátým a čtyřicátým rokem. Zvláštní podtyp pak tvoří skvrnky, které se vyskytují v těhotenství vlivem výraznějších hormonálních změn. Tyto ale ve většině případů po porodu vymizí.

Hyperpigmentace, které vznikají pak ve vyšším věku - někdy nazývané stařecké skvrny - nesouvisí se slunečním zářením, ale vznikají na základě rozpadu buněčného pigmentu. Tento jev samozřejmě souvisí se stárnutím buněk a narušováním jejich integrity.

Dalším typem hyperpigmentací jsou pak specifické případy. Tmavá ložiska se tvoří například po drobných i větších poraněních, po zánětlivých projevech - nejčastěji po akné, ale i po kosmetických zákrocích - chemický peeling či laserové ošetření.

Účinných látek, které napomáhají odstraňování a redukci pigmentových skvrn, a přípravků s nimi je více.

Ovocné kyseliny - převážně kyselina glykolová, kyselina citrónová a kyselina mléčná - mají cílený depigmentační účinek. Vyrovnávají nepravidelný tón pleti a šetrně odstraňují kožní buňky z povrchu pleti. Drobnou nevýhodou je, že mohou citlivou pleť při prvních aplikacích lehce štípat a může se vyskytnou mírné zarudnutí v místě aplikace. Ale tento jev je pouze dočasný a pleť si velice rychle na tyto účinné látky zvykne.

Kyselina salicylová - pomocí jemné exfoliace odlučuje svrchní vrstvu pokožky a stimuluje tvorbu nových buněk.

Extrakt z klíčků řeřichy seté - reguluje nadměrnou tvorbu melaninu a tím cíleně redukuje pigmentové skvrny, aniž by docházelo k zesvětlování okolní pokožky.

Prevence je důležitá

Co se týká prevence vzniku a hlavně opětovného návratu hyperpigmentací, je nejdůležitější použití kvalitního opalovacího přípravku s vysokým SPF faktorem a obecně je vhodné pleť chránit před přímým slunečním zářením. Takže klobouček nemusí vždy představovat jen vkusný letní doplněk. Současně je neméně důležitá péče o pleť vhodnými kosmetickými přípravky - ideálně učenými přímo pro pacientky s nerovnoměrným tónem pleti. A samozřejmě, pozoruje-li pacientka na své pleti neobvyklé změny, případně objevují-li se pigmentace v nadměrné míře, neměla by rozhodně otálet s návštěvou dermatologa.

Autorka článku Mgr. Michaela Dobrá je vedoucím lékárníkem v olomoucké lékárně U Červeného kostela.


Podívejte se na video ukázku z praxe ZDE


zdroje: Hyperpigmentace u žen středního věku - Medicína pro praxi 2007


firemní prezentace

Redupetin dermatologický krém: Speciální dermatologická péče pro pleť s pigmentovými skvrnami

Působí cíleně proti nadměrné tvorbě melaninu.

Viditelně zesvětluje pigmentové skvrny a předchází vzniku nových.

Klinicky prokázaný účinek.

Neobsahuje konzervační látky, parabeny, barviva, parafínové a silikonové oleje, PEG sloučeniny.

Německá kvalita od DR.THEISS.

Nezávazná doporučená spotřebitelská cena 259 Kč / 20 ml.


Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

DOPORUČUJEME