Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HYPERPIGMENTACE



Pigmentové skvny, nebo chcete-li hyperpigmentace, trápí ženy v každém věku. Častěji se vyskytují u pacientek se zralou pletí, ale není výjimkou, že se v rámci své praxe setkávám v lékárně s mladšími pacientkami - často věkem těsně po dvacátém roce.

K tomuto jevu dochází často vlivem více faktorů - samozřejmě tím největším je vystavení pokožky UV záření, ale nemalou roli hrají i hormonální změny, genetika, užívání některých léčiv a těhotenství.

Pigmentové skvrny vznikají zvýšenou aktivitou melanocytů, které při delším vystavení slunečnímu záření začnou tvořit větší množství kožního barviva - melaninu. Melanin pohlcuje UV záření a představuje tak přirozenou ochranu kůže. Je-li působení slunečních paprsků přiměřené, vzniká rovnoměrné opálení. Pokud ale vystavíme pokožku nadměrnému slunečnímu záření po delší časový úsek, a navíc není chráněna dostatečně vysokým SPF faktorem, pak dojde ke zvýšené produkci melaninu a výsledkem je právě hyperpigmentace dané exponované oblasti.

Pigmentové skvrny mají různé podoby

Prvním typem projevů jsou všem dobře známé pihy. Pihy jsou shluky drobných skvrnek, objevujících se převážně na nose a tvářích hlavně v mladším věku. Jsou ploché, kruhovité, geneticky podmíněné a jejich zvýraznění pociťuje pacientka už s prvním jarním sluníčkem.

Získané lokalizované hyperpigmentace jsou druhým typem skvrn. Jsou to kosmeticky velmi obtěžující hyperpigmentace s ostrým ohraničením vyskytujících se v obličeji u osob s vyšším fototypem. Nejšastěji jsou postiženy ženy mezi dvacátým a čtyřicátým rokem. Zvláštní podtyp pak tvoří skvrnky, které se vyskytují v těhotenství vlivem výraznějších hormonálních změn. Tyto ale ve většině případů po porodu vymizí.

Hyperpigmentace, které vznikají pak ve vyšším věku - někdy nazývané stařecké skvrny - nesouvisí se slunečním zářením, ale vznikají na základě rozpadu buněčného pigmentu. Tento jev samozřejmě souvisí se stárnutím buněk a narušováním jejich integrity.

Dalším typem hyperpigmentací jsou pak specifické případy. Tmavá ložiska se tvoří například po drobných i větších poraněních, po zánětlivých projevech - nejčastěji po akné, ale i po kosmetických zákrocích - chemický peeling či laserové ošetření.

Účinných látek, které napomáhají odstraňování a redukci pigmentových skvrn, a přípravků s nimi je více.

Ovocné kyseliny - převážně kyselina glykolová, kyselina citrónová a kyselina mléčná - mají cílený depigmentační účinek. Vyrovnávají nepravidelný tón pleti a šetrně odstraňují kožní buňky z povrchu pleti. Drobnou nevýhodou je, že mohou citlivou pleť při prvních aplikacích lehce štípat a může se vyskytnou mírné zarudnutí v místě aplikace. Ale tento jev je pouze dočasný a pleť si velice rychle na tyto účinné látky zvykne.

Kyselina salicylová - pomocí jemné exfoliace odlučuje svrchní vrstvu pokožky a stimuluje tvorbu nových buněk.

Extrakt z klíčků řeřichy seté - reguluje nadměrnou tvorbu melaninu a tím cíleně redukuje pigmentové skvrny, aniž by docházelo k zesvětlování okolní pokožky.

Prevence je důležitá

Co se týká prevence vzniku a hlavně opětovného návratu hyperpigmentací, je nejdůležitější použití kvalitního opalovacího přípravku s vysokým SPF faktorem a obecně je vhodné pleť chránit před přímým slunečním zářením. Takže klobouček nemusí vždy představovat jen vkusný letní doplněk. Současně je neméně důležitá péče o pleť vhodnými kosmetickými přípravky - ideálně učenými přímo pro pacientky s nerovnoměrným tónem pleti. A samozřejmě, pozoruje-li pacientka na své pleti neobvyklé změny, případně objevují-li se pigmentace v nadměrné míře, neměla by rozhodně otálet s návštěvou dermatologa.

Autorka článku Mgr. Michaela Dobrá je vedoucím lékárníkem v olomoucké lékárně U Červeného kostela.


Podívejte se na video ukázku z praxe ZDE


zdroje: Hyperpigmentace u žen středního věku - Medicína pro praxi 2007


firemní prezentace

Redupetin dermatologický krém: Speciální dermatologická péče pro pleť s pigmentovými skvrnami

Působí cíleně proti nadměrné tvorbě melaninu.

Viditelně zesvětluje pigmentové skvrny a předchází vzniku nových.

Klinicky prokázaný účinek.

Neobsahuje konzervační látky, parabeny, barviva, parafínové a silikonové oleje, PEG sloučeniny.

Německá kvalita od DR.THEISS.

Nezávazná doporučená spotřebitelská cena 259 Kč / 20 ml.


Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie