Cookie Consent by Free Privacy Policy website


HOMEOPATIE ZA TÁROUChronická rýma je rýma, která se opakovaně vrací. Většinou trvá déle než tři měsíce a není součástí jiné běžné nemoci. Příčin chronické rýmy může být několik. Jedním z nejčastějších důvodem bývá alergie, změny na nosní sliznici - polypy nebo opakované infekce. Sliznice v nosu je oteklá, nosní dírky se střídavě ucpávají a nemocný je nucen většinou dýchat ústy. Občas se může objevit i malé množství sekretu z nosu. Při snaze uvolnit nosní dírku smrkáním může zvýšený tlak v nosní dutině přivodit praskání žilek v nosní sliznici a následné krvácení z nosu. U zduřelé sliznice se častěji setkáme i s možností infekce.

Často si nemocný může chronickou rýmu přivodit sám častým používáním nosních kapek. Kapky používané na ucpaný nos stahující cévy v nosní sliznici. Zúžením cév dojde ke snížení otoku nosní sliznice. Účinek kapek je ale silně návykový a nutí k další a další aplikaci, která je již ale s menším účinkem. Stažené cévy špatně vyživují nosní sliznici a často dochází k její atrofii. Sliznice se ztenčuje, v nose je sucho a objevuje se pálení v nose. Může dojít i k narušení nosní přepážky.

U léčby je důležité odstranit příčinu, pokud to tedy lze. U alergicky podmíněné rýmy je základem snaha o odstranění alergenu a protialergická léčba pomocí vakcín. Alergickou odpověď organismu je možné snižovat tabletami proti alergii a nosními kortikoidy. Nedílnou součástí je i používání nosních sprejů s mořskou vodou, které sliznici očišťují a pomáhají ji zvlhčovat. Zvýšení vlhkosti vzduchu v místnosti pomocí zvlhčovače a častého větrání pomáhá zlepšit stav nemocného.

Chronická rýma se může vyvinout jako následek neléčené akutní rýmy, kdy zánět v nosní sliznici může přejít do chronického stavu.

V případě překážky v nosní dutině je nutný chirurgický zákrok, v některých případech je možné u zduřené sliznice použít laserové odstranění. 

Možnosti použití homeopatie se vždy odvíjí od příčiny vzniku chronické rýmy. U opakovaných zánětů lze použít lék Silicea 15C, který pomáhá zaléčit nosní sliznici. Podává se 1-2x denně 5 granulí.

U alergického původu můžeme potížím ulevit léky na alergii. Poumon histamine 15C má celkový účinek na alergické potíže. Jeho efekt je komplexní a ovlivňuje několik aspektů alergické reakce. Užívá se 1x denně dlouhodobě. U alergií na pyly trav a stromů je vhodnější lék Pollens 15C.

V případě, že suchou nosní sliznici doprovází ucpaný nos v noci, může ulevit lék Nux vomica 9C.

Suchost v nose a pocit sevření kolem kořene nosu je typická pro lék Sticta pulmonaria 9C.

Ferrum phosphoricum 9C se přidává v případě častého krvácení z nosu.

Uvedené léky mohou ulevit od potíží, ale v případě chronické rýmy je vždy vhodná konzultace s lékařem.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

HEPATITIDY NEZNÁMÉ ETIOLOGIE U DĚTÍ

K 11. 5. 2022 byl celkový počet případů hepatitid u dětí po celém světě přibližně 450 včetně 11 úmrtí. Případy jsou hlášeny od začátku dubna, kdy se nemoc objevila ve Velké Británii. Některé děti musely podstoupit transplantaci jater. ECDC zveřejnilo dokument rychlé posouzení rizik (RRA) a zavedlo hlášení podrobných údajů o případech onemocnění do evropského hlásícího systému.

AKTINIUM V TERAPII NÁDORŮ

Ústav jaderné fyziky AV ČR uzavřel dlouhodobou dohodu o spolupráci s německou firmou Eckert & Ziegler AG, která se specializuje na výrobu radionuklidů pro lékařské účely. Německý partner investuje do vybavení a vědeckých experimentů směřujících k výrobě izotopu aktinia- (225Ac) pro terapii onkologických onemocnění. Tento radionuklid vysílá kaskádu částic alfa o vysoké energii, ale s velmi krátkým doletem v tkáni. Umožňuje tak přesné zacílení léčby i na malé nádory včetně nepatrných metastáz.

KVĚTNOVÉ STUDIO EDUCOMM

V květnovém vydání Studia Educomm uvidíte rozhovor na téma odvykání kouření s Mgr. Michaelou Dobrou, s PharmDr. Josefem Suchopárem se podíváte na interakce léků s potravinami a na aktuální téma elektronických poukazů jsme položili několik otázek PharmDr. Kopeckému z ČLnK. Absolvováním získáte 25 edubodů.

PÁTÝ KAMION POMOCI UKRAJINĚ

Ministerstvo zdravotnictví 5. května vypravilo ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru a se společností Alliance Healthcare v pořadí již pátý kamion léků na pomoc Ukrajině. 61 560 balení léčiv v souhrnné hodnotě téměř 4 milionů korun darovaly společnosti Herbacos Recordati s.r.o. a Valtix Pharma s.r.o. Darování je koordinováno v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Převezly se primárně léčivé přípravky pro léčbu infekcí močových cest způsobených bakteriemi, a také zdravotnický prostředek, který chrání poraněnou a odřenou pokožku.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

CELOSTNÍ MEDICÍNA
METABOLICKÁ ONEMOCNĚNÍ
PSYCHOLOGIE