Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: CHRONICKÁ RÝMA



Chronická rýma je rýma, která se opakovaně vrací. Většinou trvá déle než tři měsíce a není součástí jiné běžné nemoci. Příčin chronické rýmy může být několik. Jedním z nejčastějších důvodem bývá alergie, změny na nosní sliznici - polypy nebo opakované infekce. Sliznice v nosu je oteklá, nosní dírky se střídavě ucpávají a nemocný je nucen většinou dýchat ústy. Občas se může objevit i malé množství sekretu z nosu. Při snaze uvolnit nosní dírku smrkáním může zvýšený tlak v nosní dutině přivodit praskání žilek v nosní sliznici a následné krvácení z nosu. U zduřelé sliznice se častěji setkáme i s možností infekce.

Často si nemocný může chronickou rýmu přivodit sám častým používáním nosních kapek. Kapky používané na ucpaný nos stahující cévy v nosní sliznici. Zúžením cév dojde ke snížení otoku nosní sliznice. Účinek kapek je ale silně návykový a nutí k další a další aplikaci, která je již ale s menším účinkem. Stažené cévy špatně vyživují nosní sliznici a často dochází k její atrofii. Sliznice se ztenčuje, v nose je sucho a objevuje se pálení v nose. Může dojít i k narušení nosní přepážky.

U léčby je důležité odstranit příčinu, pokud to tedy lze. U alergicky podmíněné rýmy je základem snaha o odstranění alergenu a protialergická léčba pomocí vakcín. Alergickou odpověď organismu je možné snižovat tabletami proti alergii a nosními kortikoidy. Nedílnou součástí je i používání nosních sprejů s mořskou vodou, které sliznici očišťují a pomáhají ji zvlhčovat. Zvýšení vlhkosti vzduchu v místnosti pomocí zvlhčovače a častého větrání pomáhá zlepšit stav nemocného.

Chronická rýma se může vyvinout jako následek neléčené akutní rýmy, kdy zánět v nosní sliznici může přejít do chronického stavu.

V případě překážky v nosní dutině je nutný chirurgický zákrok, v některých případech je možné u zduřené sliznice použít laserové odstranění.

Možnosti použití homeopatie se vždy odvíjí od příčiny vzniku chronické rýmy. U opakovaných zánětů lze použít lék Silicea 15C, který pomáhá zaléčit nosní sliznici. Podává se 1-2x denně 5 granulí.

U alergického původu můžeme potížím ulevit léky na alergii. Poumon histamine 15C má celkový účinek na alergické potíže. Jeho efekt je komplexní a ovlivňuje několik aspektů alergické reakce. Užívá se 1x denně dlouhodobě. U alergií na pyly trav a stromů je vhodnější lék Pollens 15C.

V případě, že suchou nosní sliznici doprovází ucpaný nos v noci, může ulevit lék Nux vomica 9C.

Suchost v nose a pocit sevření kolem kořene nosu je typická pro lék Sticta pulmonaria 9C.

Ferrum phosphoricum 9C se přidává v případě častého krvácení z nosu.

Uvedené léky mohou ulevit od potíží, ale v případě chronické rýmy je vždy vhodná konzultace s lékařem.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie