Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: POPÁLENINY



Léto je v plném proudu, slunce přes den dostatečně pálí, ale večer, když zapadá, je nejlepší čas na příjemné setkání s přáteli. A čím jiným vylepšit posezení, než výborným jídlem a pitím. A venkovní vaření přímo vyzývá ke grilování a opékání na ohni. Ale každá manipulace s otevřeným ohněm má svá úskalí. Velice snadno může dojít k popálení nejen od grilu, ale i od přímého ohně nebo i třeba oleje.

Celkový obraz popálenin závisí nejen na stupni popálení, ale i a jejich rozsahu. Rozsah popáleniny se stanovuje v procentech celkového tělesného povrchu. V praxi se někdy pro zjednodušení používá „pravidlo plochy ruky", kdy plocha dlaně postiženého s nataženými spojenými prsty odpovídá 1 % povrchu těla.

Popáleniny rozdělujeme podle postižení do 4 stupňů:

  • Popáleniny 1. stupně - poškozena je pouze epidermis, kůže je začervenalá a bolí
  • Popáleniny 2. stupně - zasažena je kromě epidemis i dermis, typická pro tento stupeň je tvorba puchýřů
  • Popáleniny 3. a 4. stupně - zasaženy jsou i hluboké vrstvy kůže, přítomny jsou příškvary a nekrózy živé tkáně, vždy je nutné chirurgické ošetření

Základem léčby je vždy co nejrychlejší přerušení působení tepla - opatrně sejmout volný oděv, šperky a postižené místo chladit. 

Popálenina 1. stupně je nejčastěji způsobena krátký kontaktem kůže se zdrojem tepla nebo nadměrným slunečním ozářením. Na kůži je velice bolestivý erytém. Postižené místo je důležité chladit přikládáním studených obkladů. Z homeopatie si můžeme vypomoci dvěma léky - Apis mellifica a Belladona.

Apis mellifica je lék vhodný na růžovočervené erupce, které pálí a bodají jako tisíce rozžhavených jehliček. Kůže je spíše matná a místy lehce zduřelá, připomínající pomerančovou kůru. Užíváme 5 granulí v ředění 9C každou hodinu a se zklidňování se interval postupně prodlužujeme.

Lék Belladonna použijeme při výskytu lesklých, červených erupcí, z kterých vyzařuje intenzivní teplo. Bolesti jsou tepavé a pulsující. Podáváme v ředění 9C 5 granulí každou hodinu a se zlepšujícím se stavem postupně interval prodlužujeme

Pro popáleniny 2. stupně je charakteristický vznik puchýřů různého rozsahu. Po ochlazení je důležité puchýře překrýt sterilním krytím s mastným tylem. Léčbu urychlé podávání léku Cantharis 9C. pro tento homeopatický lék jsou typické velké puchýře, které jsou v první fázi naplněné čirou tekutinou. Často je vhodné kombinovat jej s lékem Apis mellifica. Cantharis se užívá 4-5x denně dle závažnosti stavu.

U popálenin 3. stupně jsou charakterizovány již příškvary a nekrózami. Rychlejšímu hojení může napomoci lék Kalium bichromicum 9C. Tento lék je vhodný na ulcerace kůže, které mají ostrý okraj. Na spodině je žlutozelený táhnoucí se sekret, který ulpívá na poškozených tkáních. Podáváme 4x denně 5 granulí. Druhým velice nápomocným lékem je Arsenicum album 9C. je vhodný na pálivé bolesti, které se zhoršují v noci. Bolestivost se v tomto případě zmírňuje přiložením teplého obkladu. Rána mokvá a vylučovaný sekret je dráždivý.

Pro prevenci infekčních komplikací je možno léky doplnit o lék Pyrogenium 9C. Preventivně lze podávat 2x denně 5 granulí.

Někteří mají vrozenou dispozici ke keloidnímu hojení rány. V tomto případě je vhodné léčbu doplnit ještě o lék Graphites 9C, popřípadě 15C. je to symptomatický lék keloidních jizev. Užívá se 2x denně dlouhodobě do úplného zhojení.

Užijte si krásné léto bez jakýchkoliv komplikací.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie