Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: POPÁLENINY



Léto je v plném proudu, slunce přes den dostatečně pálí, ale večer, když zapadá, je nejlepší čas na příjemné setkání s přáteli. A čím jiným vylepšit posezení, než výborným jídlem a pitím. A venkovní vaření přímo vyzývá ke grilování a opékání na ohni. Ale každá manipulace s otevřeným ohněm má svá úskalí. Velice snadno může dojít k popálení nejen od grilu, ale i od přímého ohně nebo i třeba oleje.

Celkový obraz popálenin závisí nejen na stupni popálení, ale i a jejich rozsahu. Rozsah popáleniny se stanovuje v procentech celkového tělesného povrchu. V praxi se někdy pro zjednodušení používá „pravidlo plochy ruky", kdy plocha dlaně postiženého s nataženými spojenými prsty odpovídá 1 % povrchu těla.

Popáleniny rozdělujeme podle postižení do 4 stupňů:

  • Popáleniny 1. stupně - poškozena je pouze epidermis, kůže je začervenalá a bolí
  • Popáleniny 2. stupně - zasažena je kromě epidemis i dermis, typická pro tento stupeň je tvorba puchýřů
  • Popáleniny 3. a 4. stupně - zasaženy jsou i hluboké vrstvy kůže, přítomny jsou příškvary a nekrózy živé tkáně, vždy je nutné chirurgické ošetření

Základem léčby je vždy co nejrychlejší přerušení působení tepla - opatrně sejmout volný oděv, šperky a postižené místo chladit. 

Popálenina 1. stupně je nejčastěji způsobena krátký kontaktem kůže se zdrojem tepla nebo nadměrným slunečním ozářením. Na kůži je velice bolestivý erytém. Postižené místo je důležité chladit přikládáním studených obkladů. Z homeopatie si můžeme vypomoci dvěma léky - Apis mellifica a Belladona.

Apis mellifica je lék vhodný na růžovočervené erupce, které pálí a bodají jako tisíce rozžhavených jehliček. Kůže je spíše matná a místy lehce zduřelá, připomínající pomerančovou kůru. Užíváme 5 granulí v ředění 9C každou hodinu a se zklidňování se interval postupně prodlužujeme.

Lék Belladonna použijeme při výskytu lesklých, červených erupcí, z kterých vyzařuje intenzivní teplo. Bolesti jsou tepavé a pulsující. Podáváme v ředění 9C 5 granulí každou hodinu a se zlepšujícím se stavem postupně interval prodlužujeme

Pro popáleniny 2. stupně je charakteristický vznik puchýřů různého rozsahu. Po ochlazení je důležité puchýře překrýt sterilním krytím s mastným tylem. Léčbu urychlé podávání léku Cantharis 9C. pro tento homeopatický lék jsou typické velké puchýře, které jsou v první fázi naplněné čirou tekutinou. Často je vhodné kombinovat jej s lékem Apis mellifica. Cantharis se užívá 4-5x denně dle závažnosti stavu.

U popálenin 3. stupně jsou charakterizovány již příškvary a nekrózami. Rychlejšímu hojení může napomoci lék Kalium bichromicum 9C. Tento lék je vhodný na ulcerace kůže, které mají ostrý okraj. Na spodině je žlutozelený táhnoucí se sekret, který ulpívá na poškozených tkáních. Podáváme 4x denně 5 granulí. Druhým velice nápomocným lékem je Arsenicum album 9C. je vhodný na pálivé bolesti, které se zhoršují v noci. Bolestivost se v tomto případě zmírňuje přiložením teplého obkladu. Rána mokvá a vylučovaný sekret je dráždivý.

Pro prevenci infekčních komplikací je možno léky doplnit o lék Pyrogenium 9C. Preventivně lze podávat 2x denně 5 granulí.

Někteří mají vrozenou dispozici ke keloidnímu hojení rány. V tomto případě je vhodné léčbu doplnit ještě o lék Graphites 9C, popřípadě 15C. je to symptomatický lék keloidních jizev. Užívá se 2x denně dlouhodobě do úplného zhojení.

Užijte si krásné léto bez jakýchkoliv komplikací.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME