Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: OPRUZENINY



Opruzeniny trápí děti i dospělé. Asi každý se během svého života s opruzeninou setkal. Vzniká v místech, kde dochází k tření kůže, je tam teplo, vlhko a špatně tam může vzduch. Nejčastěji se vyskytuje mezi stehny, pod kožními převisy, v okolí genitálií a konečníku, pod prsy, ale i v podpaží.

Mezi první projevy se řadí svědění a pálení v postižené oblasti, zčervenání pokožky. Do dotek je pokožka vlhká a může v určitých případech i mokvat. Někdy dochází i tvorbě malých puchýřků, které mohou splývat do velkých puchýřů. V teplém a vlhkém prostředí se velice dobře daří kvasinkám, které se běžně vyskytují na pokožce a při přemnožení mohou opruzeninu zkomplikovat kvasinkovou infekcí. Co s tím? 

Je velice důležité zabránit dalšímu zapařování postiženého místa. Postižené místo omýt, jemně osušit, převléci se do vzdušnějších a volnějších přírodních materiálů, aby pokožka mohla volněji dýchat. Pokud jsme na delší cestě, kdy máme omezené možnosti hygieny, jsou dobrým pomocníkem speciální vlhčené ubrousky napuštěné antimykotickým nebo antibakteriálním roztokem. U miminek přebalujeme častěji, a pokud je to jen trochu možné, necháváme bez plínek.

Na začervenalá místa je možné aplikovat hojivou mast na opruzeniny s rybím olejem, kalciovou mast nebo mast obsahující zinek. Zinek lehce vysušuje postižené místo.

Na mokvající místa je vhodné aplikovat obklady z dubové kůry či řepíku, které necháme působit 10 - 15 minut, nejlépe několikrát denně. U miminek je možné přidat do vody u koupání.

Pokud se již na postiženém místě přemnožily kvasinky a došlo ke kvasinkové infekci, je možné použít krémy s obsahem klotrimazolu.

A co na to homeopatie?

Homeopatické léky mohou velice urychlit hojení opruzenin. Homeopatické léky vybíráme vždy podle podobnosti.

Na začervenalou pokožku je vhodné použít lék Belladonna 9C. Působí velice silně proti zánětu. Užívá se 4x denně 5 granulí. U miminek se rozpustí 5 granulí asi do 1 dcl vody a dává se miminku 4-5x denně kávovou lžičku roztoku.

Sulfur 15C je lék na výrazné zarudnutí konečníku a rozšiřováním až na záda. Jedná se většinou o miminka, která nesnáší horko. Užívá se 1x denně.

Při vzniku drobných puchýřků je léčbu vhodné doplnit o lék Croton tiglium 9C. Obsah puchýřků je nejdříve průhledný, ale postupně se mění na hnisavý. Kůže je zarudlá, pálí a svědí. Kůže je ale velice citlivá na poškrábání.

Na zarudnutou pokožku s výsevem drobných vezikul, které doprovází svědění, je možné použit i homeopatický lék Rhus toxicodendron 9C, kdy ke zhoršení dochází ve vlhku a zlepšuje se přikládáním teplých obkladů.

Při vzniku velkých puchýřů, doplníme lék Belladonna o Cantharis 9C. Puchýře doprovází silné pálení a pocit obnažené živé sliznice.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME