Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: OPRUZENINY



Opruzeniny trápí děti i dospělé. Asi každý se během svého života s opruzeninou setkal. Vzniká v místech, kde dochází k tření kůže, je tam teplo, vlhko a špatně tam může vzduch. Nejčastěji se vyskytuje mezi stehny, pod kožními převisy, v okolí genitálií a konečníku, pod prsy, ale i v podpaží.

Mezi první projevy se řadí svědění a pálení v postižené oblasti, zčervenání pokožky. Do dotek je pokožka vlhká a může v určitých případech i mokvat. Někdy dochází i tvorbě malých puchýřků, které mohou splývat do velkých puchýřů. V teplém a vlhkém prostředí se velice dobře daří kvasinkám, které se běžně vyskytují na pokožce a při přemnožení mohou opruzeninu zkomplikovat kvasinkovou infekcí. Co s tím? 

Je velice důležité zabránit dalšímu zapařování postiženého místa. Postižené místo omýt, jemně osušit, převléci se do vzdušnějších a volnějších přírodních materiálů, aby pokožka mohla volněji dýchat. Pokud jsme na delší cestě, kdy máme omezené možnosti hygieny, jsou dobrým pomocníkem speciální vlhčené ubrousky napuštěné antimykotickým nebo antibakteriálním roztokem. U miminek přebalujeme častěji, a pokud je to jen trochu možné, necháváme bez plínek.

Na začervenalá místa je možné aplikovat hojivou mast na opruzeniny s rybím olejem, kalciovou mast nebo mast obsahující zinek. Zinek lehce vysušuje postižené místo.

Na mokvající místa je vhodné aplikovat obklady z dubové kůry či řepíku, které necháme působit 10 - 15 minut, nejlépe několikrát denně. U miminek je možné přidat do vody u koupání.

Pokud se již na postiženém místě přemnožily kvasinky a došlo ke kvasinkové infekci, je možné použít krémy s obsahem klotrimazolu.

A co na to homeopatie?

Homeopatické léky mohou velice urychlit hojení opruzenin. Homeopatické léky vybíráme vždy podle podobnosti.

Na začervenalou pokožku je vhodné použít lék Belladonna 9C. Působí velice silně proti zánětu. Užívá se 4x denně 5 granulí. U miminek se rozpustí 5 granulí asi do 1 dcl vody a dává se miminku 4-5x denně kávovou lžičku roztoku.

Sulfur 15C je lék na výrazné zarudnutí konečníku a rozšiřováním až na záda. Jedná se většinou o miminka, která nesnáší horko. Užívá se 1x denně.

Při vzniku drobných puchýřků je léčbu vhodné doplnit o lék Croton tiglium 9C. Obsah puchýřků je nejdříve průhledný, ale postupně se mění na hnisavý. Kůže je zarudlá, pálí a svědí. Kůže je ale velice citlivá na poškrábání.

Na zarudnutou pokožku s výsevem drobných vezikul, které doprovází svědění, je možné použit i homeopatický lék Rhus toxicodendron 9C, kdy ke zhoršení dochází ve vlhku a zlepšuje se přikládáním teplých obkladů.

Při vzniku velkých puchýřů, doplníme lék Belladonna o Cantharis 9C. Puchýře doprovází silné pálení a pocit obnažené živé sliznice.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie