
Jarní prázdniny v ČR mají v roce 2020 celkem 6 turnusů probíhajících od začátku února do půlky března. Pokud se chystáme na hory, je dobré přizpůsobit obsah lékárničky, kterou si bereme běžně s sebou, tomuto ročnímu období.
V zimě většinou bývá zima, proto je dobré zabalit si s sebou i izotermickou folii. Sbalená zabere velice málo místa jak v kapse, tak i v batohu. Dobře nám poslouží, pokud někde uvízneme a budeme muset čekat na pomoc horské služby v případě úrazu, nebo pokud se schováme do nějakého přístřešku před nepřízní počasí. V zimě je vhodné být připraven i na tuto možnost, protože počasí v horách je velice nevyzpytatelné. Z krásného slunečného dne může být během chvíle ne moc příjemná „sibérie".
Pokud je organismus vystaven velké zimě a prochladne, je dobré vzít si preventivně lék Aconitum napellus 9C. Většinou dobře ochrání před následky prochladnutí. Má i úžasný účinek na vysoké horečky bez pocení, které prochladnutí může způsobit. Mohou se objevit i jiné příznaky, jako je sucho v krku, vodnatý výtok z nosu, bolest hlavy a velká žízeň na studenou vodu. Na to vše nám stačí tento jeden lék.
Horečka může být doprovázena pocením, v tomto případě se místo léku Aconitum užije Belladonna 9C. Dalšími průvodními znaky jsou bolest hlavy, překrvené sliznice, horkost.
Oscillococcinum je lékem nejen na chřipkové stavy a jiné virózy, ale lze jej užívat preventivně. Preventivní dávkování je 1x týdně celá tuba. Při prvních příznacích nachlazení či chřipky zvýšíme dávkování na 3x denně.
V zimě je mnohonásobně vyšší pravděpodobnost pádu a uklouznutí. Je dobré pamatovat i na tuto možnost a do své lékárničky kromě elastických obvazů přibalit i několik homeopatik. Arnicu montanu 9C balím s sebou vždy. Ať se jedná o krátký výlet, dlouhou túru, sjezdovky či běžky. Zklidní bolavé unavené svaly, urychlí hojení úrazu, pomůže s regenerací celého těla, zastavuje a zmírňuje krvácení i rozvoj hematomů. Při úrazu je vhodné Arnicu podávat velice často, zpočátku po půl hodině a postupně intervaly prodlužovat. Podávat až do úplného zhojení 3x denně.
Mezi průvodními příznaky každého úrazu je otok postižené tkáně, který se zlepšuje studenými obklady. Proto je vhodné podat co nejdříve Apis mellifica 15C. Aplikuje se zpočátku po 15 - 20 minutách, postupně se interval prodlužuje.
Mezi léky úrazů patří také Rhus toxicodendron 9C. Je to velký lék při zhmoždění a poškození vazů a chrupavky. Obzvláště v případě, že postižený kloub je více bolavý v klidu a zlepšuje se mírným pohybem. Pokud ale pacientovi více vyhovuje absolutní klid postiženého kloubu, lék volby je Bryonia 9C. Zpočátku se užívá 4x denně 5 granulí a při zlepšení se sníží na 2-3x denně.
Při postižení vazů, jako je natažení, natržení či dokonce přetržení podáme také lék Ruta graveolens 9C. Užívá se 5 granulí 3-4x denně dle stavu.
Přeji krásné zimní radovánky bez úrazů a jiných zdravotních komplikací. Štěstí přece přeje připraveným.
PharmDr. Lenka Štýsová
OSCILLOCOCCINUM je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k prevenci a léčbě chřipkových stavů, jako jsou například horečka, zimnice, bolest hlavy, únava a bolesti svalů. Léčivý přípravek je volně prodejný a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Obsahuje Anas barbariae hepatis et cordis extractum 200 K.
ODKAZ NA SPC
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.