Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: LÉKÁRNIČKA NA HORY V ZIMĚ



Jarní prázdniny v ČR mají v roce 2020 celkem 6 turnusů probíhajících od začátku února do půlky března. Pokud se chystáme na hory, je dobré přizpůsobit obsah lékárničky, kterou si bereme běžně s sebou, tomuto ročnímu období.

V zimě většinou bývá zima, proto je dobré zabalit si s sebou i izotermickou folii. Sbalená zabere velice málo místa jak v kapse, tak i v batohu. Dobře nám poslouží, pokud někde uvízneme a budeme muset čekat na pomoc horské služby v případě úrazu, nebo pokud se schováme do nějakého přístřešku před nepřízní počasí. V zimě je vhodné být připraven i na tuto možnost, protože počasí v horách je velice nevyzpytatelné. Z krásného slunečného dne může být během chvíle ne moc příjemná „sibérie". 

Pokud je organismus vystaven velké zimě a prochladne, je dobré vzít si preventivně lék Aconitum napellus 9C. Většinou dobře ochrání před následky prochladnutí. Má i úžasný účinek na vysoké horečky bez pocení, které prochladnutí může způsobit. Mohou se objevit i jiné příznaky, jako je sucho v krku, vodnatý výtok z nosu, bolest hlavy a velká žízeň na studenou vodu. Na to vše nám stačí tento jeden lék.

Horečka může být doprovázena pocením, v tomto případě se místo léku Aconitum užije Belladonna 9C. Dalšími průvodními znaky jsou bolest hlavy, překrvené sliznice, horkost.

Oscillococcinum je lékem nejen na chřipkové stavy a jiné virózy, ale lze jej užívat preventivně. Preventivní dávkování je 1x týdně celá tuba. Při prvních příznacích nachlazení či chřipky zvýšíme dávkování na 3x denně.

V zimě je mnohonásobně vyšší pravděpodobnost pádu a uklouznutí. Je dobré pamatovat i na tuto možnost a do své lékárničky kromě elastických obvazů přibalit i několik homeopatik. Arnicu montanu 9C balím s sebou vždy. Ať se jedná o krátký výlet, dlouhou túru, sjezdovky či běžky. Zklidní bolavé unavené svaly, urychlí hojení úrazu, pomůže s regenerací celého těla, zastavuje a zmírňuje krvácení i rozvoj hematomů. Při úrazu je vhodné Arnicu podávat velice často, zpočátku po půl hodině a postupně intervaly prodlužovat. Podávat až do úplného zhojení 3x denně.

Mezi průvodními příznaky každého úrazu je otok postižené tkáně, který se zlepšuje studenými obklady. Proto je vhodné podat co nejdříve Apis mellifica 15C. Aplikuje se zpočátku po 15 - 20 minutách, postupně se interval prodlužuje.

Mezi léky úrazů patří také Rhus toxicodendron 9C. Je to velký lék při zhmoždění a poškození vazů a chrupavky. Obzvláště v případě, že postižený kloub je více bolavý v klidu a zlepšuje se mírným pohybem. Pokud ale pacientovi více vyhovuje absolutní klid postiženého kloubu, lék volby je Bryonia 9C. Zpočátku se užívá 4x denně 5 granulí a při zlepšení se sníží na 2-3x denně.

Při postižení vazů, jako je natažení, natržení či dokonce přetržení podáme také lék Ruta graveolens 9C. Užívá se 5 granulí 3-4x denně dle stavu.

Přeji krásné zimní radovánky bez úrazů a jiných zdravotních komplikací. Štěstí přece přeje připraveným.

PharmDr. Lenka Štýsová


OSCILLOCOCCINUM je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k prevenci a léčbě chřipkových stavů, jako jsou například horečka, zimnice, bolest hlavy, únava a bolesti svalů. Léčivý přípravek je volně prodejný a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.  Obsahuje Anas barbariae hepatis et cordis extractum 200 K.

ODKAZ NA SPC


Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie