
Konečně září! Letošní začátek školního roku je spojen s mnoha otazníky. Jak to bude s rouškami, jaká budou hygienická opatření, a bude se vůbec vyučovat? Budou děti chodit do školy nebo sedět doma u počítače? Mnoho a mnoho podobných otazníků znělo v hlavě většiny rodičů. S prvním zářím se otevřely dveře škol a napínavý seriál jménem škola konečně započal.
Zvětšení kolektivu s sebou nese jistá rizika. Snadněji si děti mezi sebou předají své „bacily" a v kombinaci se stresem ze začátku školy tu máme rychle první rýmy.
Preventivní opatření jsou velice důležitá a je dobré na ně nezapomínat. V září bývá ještě hezky teplo a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu udělá dobře nejen dětem, ale i nám dospělým. Vyvážená strava s dostatkem vitamínů a ostatních živin podpoří nejen zdraví, ale i celkovou kondici organismu, což spolu neodmyslitelně souvisí.
Preventivně proti virovým onemocněním je možné podávat Oscillococcinum - 1x týdně jednu dózu. V případě propuknutí prvních příznaků virózy zvýšíme dávkování na 3x denně jednu dózu.
Akutní rýma je onemocnění, ke kterému dochází většinou po prochladnutí a oslabení imunity. Často je doprovázena výtokem z nosu a kýcháním. Podle výtoku ji rozlišujeme na suchou, vodnatou a hustou rýmu. Důležitým pomocníkem u léčby rýmy je výplach nosu buď za pomocí konvičky nebo ve formě spreje
Suchá rýma:
Pro toto rané stadium je typické překrvení nosní sliznice, často kýchání a pocit ucpaného nosu. Jedním z léků suché rýmy je Nux vomica. Ucpaný nos doprovází časté kýchání v záchvatech. Kýchání je nejvíce po ránu a přes den se občas může objevit vodnatý výtok. Užívá se dle stavu 3-5x denně v ředění 9C.
Pokud je ucpaný nos doprovázen bolestí v oblasti kořene nosu a neustálým nutkáním na smrkání, které ale nejde, může pomoci lék Sticta pulmonaria 5C popř. 9C.
Suchá rýma s teplotou - Aconitum napellus nebo Belladonna - dle dalších příznaků.
Vodnatá rýma:
Euphrasia officinalis 9C - vodnatý, nedráždivý výtok z nosu, často bývá doprovázen dráždivým slzením se zarudnutím spojivek
Allium cepa 9C - všichni známe, jak na nás působí cibule - pálivý, dráždivý výtok z nosu, příznaky se zlepšují na čerstvém vzduchu a zhoršují v teple. Výtok z nosu dráždí i okolí nosu a horní ret. Pokud jsou ale modality opačné - zlepšení v teple a zhoršení na čerstvém vzduchu - promítá se do obrazu rýmy lék Sabadilla 9C. Výtok je také vodnatý a málo dráždivý.
Arsenicum album 9C - tento lék má v obraze také vodnatou sekreci, která je ale velmi pálivá a dráždivá. Příznaky se zmírňují v teple.
Kalium iodatum 9C - pálivý vodnatý výtok z nosu, u kterého se příznaky zmírňují v teple. Nos je zarudlý, oteklý, velice často se objevují bolesti v oblasti dutin a oteklá jsou i víčka.
Hustá rýma:
Nejčastěji hustá rýma začíná jako bezbarvý nebo bělavý hlenovitý výtok, konzistence jako vaječný bílek. Na tento typ rýmy zabírá velice dobře lék Kalium muriaticum 9C. Může se přidat i zhoršení sluchu a praskání v uších při smrkání.
Pulsatilla 9C - hustý žlutý výtok z nosu, sekret je nedráždivý a je hojný. Přes den rýma teče a v noci bývá nos uspaný. Příznaky se zhoršují v teple místnosti a zlepšují na čerstvém vzduchu.
Kalium bichromicum 9C - výtok z nosu je velmi hustý, žlutý až zelený, je lepivý a velice přilnavý na sliznici. V oblasti nosních dírek často vznikají krusty. Rýma se zhoršuje v chladu a na čerstvém vzduchu a zlepšuje teplem.
Mercurius solubilis 9C - výtok z nosu je žlutý až žlutozelený, hojný a dráždivý. Je spojen s otokem nosu a zarudnutím. Sekret z nosu může být páchnoucí. Většinou je doprovázen i oteklým jazykem s otisky zubů, zápachem z úst a zvýšeným sliněním.
Hydrastis canadensis 9C - žlutá, hustá rýma, která je přilnavá. Je to velký lék na tzv. „zadní rýmu", kdy hleny nejdou vysmrkat a stékají po nosohltanu do hltanu. V teplé místnosti může být i ucpaný nos.
Velikým pomocníkem při léčbě rýmy je mi lék Coryzalia - polykomponentní homeopatický přípravek. Obsahuje léky na nejčastější typy rýmy od vodnaté po hustou (Allium cepa, Belladonna, Sabadilla, Kalium bichromicum, Gelsemium a Pulsatilla).
Nachlazení a rýmě se většinou v podzimním období nevyhneme. Přeji Vám krásný slunečný podzim a pokud přeci jen přilétne mráček rýmy, aby se velice rychle rozplynul.
PharmDr. Lenka Štýsová
Unikátní snímky rozmnožovacích orgánů květin skryté očím mají možnost vidět návštěvníci Křížové chodby brněnské Nové radnice na Dominikánském náměstí. Až do 25. srpna 2025 zde probíhá výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem. Autory jsou vědci z brněnských pracovišť Akademie věd ČR: z Ústavu přístrojové techniky a Biofyzikálního ústavu. Fotografie pořídili unikátní metodou pokročilé environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, která rostliny při snímkování nepoškodí. Výstava, která je pro zájemce zdarma, přináší unikátní vizuální zážitek. Ukazuje krásu a komplexnost přírody ve zcela novém pohledu.
Druhý tematický on-line kongres tohoto roku spustí Healthcomm Professional 3. 9. 2025. Na webu www.healthcomm.cz poběží celých 30 dní. 2D tematický on-line kongres IMUNITA je určen všem lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům z celého Česka i Slovenska. Akreditováno u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. Přihlašovat se můžete již nyní. Využijte kód pro přihlášení PHAR25IM a vstup v hodnotě 1000 Kč máte zcela zdarma.
Evropská komise schválila 21valentní pneumokokovou konjugovanou vakcínu CAPVAXIVE pro prevenci invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) a pneumokokové pneumonie u dospělých. Obsahuje osm unikátních sérotypů a díky svému složení pokrývá sérotypy odpovědné za většinu případů IPO u dospělé populace. Na českém trhu bude vakcína dostupná od letošního srpna. V současnosti ještě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale lze využít příspěvků z preventivních programů jednotlivých zdravotních pojišťoven.