
Léto přináší s sebou krásné počasí, sluníčko, koupání, procházky, toulání po loukách a lesích. Na těchto cestách můžeme potkat mnoho zde žijících obyvatel, a ne vždy jsou tato setkání příjemná. Takoví komáři dokáží pokazit i jinak nádherný výlet.
Poštípání hmyzem je nejlépe předcházet. Jako velice účinné se jeví repelenty. Je možné vybrat z mnoha druhů od chemických až po čistě přírodní. Pro jejich dobrý efekt je vhodné po určité době jejich aplikaci zopakovat. Repelenty je možno aplikovat na kůži i na oděv. Vhodným oblečením je možno se také dostatečně chránit. Je vhodné nezapomínat na hlavu a krk. Oblečení by mělo být z lehkých prodyšných materiálů světlé barvy. Z barev je vhodné vyhýbat se žluté, která přitahuje hmyz.
Preventivně můžeme užívat kromě B-komlexu také homeopatika. Lék Ledum palustre 15C působí proti kousnutí komáry. Bere se 1x denně 5 granulí. V případě pobytu u vody nebo v lokalitách hojného výskytu může zvýšit na 2 - 3x denně.
I přes všechna preventivní opatření se nám nejspíše obtížný hmyz nevyhne. Mnoho z nás má bohaté zkušenosti s tím, jak vypadají hmyzí kousnutí. Reakce našeho těla záleží na mnoha okolnostech - na tom, co nás štípne, kam nás daná potvůrka kousne, a hlavně na tom, jak naše tělo zareaguje na hmyzí bodnutí.
Po štípnutí je místo většinou oteklé, svědí, bolavé i pálivé. Lékem volby na štípance je Ledum palustre 15C. Je to základní lék na všechny bodné rány, a to štípance jsou. Užívá se 3 - 4x denně 5 granulí.
Při velkém otoku, který se zlepšuje studenými obklady a chladem, přidáme k Ledum palustre lék Apis mellifica 15C. Podle akutnosti stavu podáváme 3 - 5x denně.
Oba léky jsou obsaženy v hojivém zklidňujícím gelu Dapis
Pokud nemá Apis po několika dávkách účinek proti otoku a pálení, je možné přidat lék Cantharis 15C. Tento lék doprovází většinou silná pálivá bolest, která se zlepšuje teplem nebo teplými obklady.
Někdy dojde ale v místě vpichu k velkému začervenání, otoku, místo je velice bolestivé na dotek a teplé. Lék Belladonna 9C působí velice dobře na tyto zanícená ložiska.
V případě alergické reakce přidáme lék Poumon histamine 15C, který podáváme dle akutnosti stavu velice často. Působí jako homeopatické antihistaminikum.
Pokud nedochází ke zlepšení, je vhodné navštívit lékaře.
Přeji Vám krásné pohodové léto bez štípanců a alergických reakcí na ně.
PharmDr. Lenka Štýsová
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.