
Než se člověk trochu rozkouká, léto je pryč a svoji vládu přebírá podzim. S chladnějším počasím jdou ruku v ruce prochladnutí, rýma a kašel. V tomto období jsou obzvláště důležitá celková opatření, která podnikneme. Při procházkách na čerstvém vzduchu nachytá tělo trochu pozitivní energie ze slunečních paprsků, dostatečný pitný režim a zdravá strava dodají živiny a vodu našemu tělu. Do jídelníčku zařadíme kromě syrové i dušenou zeleninu, mořské ryby, vejce, celozrnné obiloviny, ořechy a jiné přírodní zdroje vitamínů a minerálů. Jen na procházce dávejte pozor na prochladnutí, proto je důležité se vhodně obléci.
Po prochladnutí se velice často objevuje kašel. Zpočátku bývá suchý, dráždivý, spojený se „šrábáním" v krku. Na suchý kašel lze použít mnoho homeopatických léků. Pro výběr jsou důležité okolnosti, které kašel doprovází.
Jedním z léků suchého kašle, který se objevuje po prudkém prochlazení, je Aconitum napellus 9C. Kašel se objevuje se rychle, může být doprovázen vysokou teplotou, ale bez pocení. Přítomna bývá i velká žízeň na studenou vodu. Sliznice je překrvená s pocitem „živého" obnaženého hrdla. Začíná většinou kolem půlnoci. Pokud se ke kašli přidá pocení, přejdeme z léku Aconitum na Belladonna 9C. Kašel je doprovázen svíravým pocitem s tepavými bolestmi. Sliznice je suchá a překrvená. Teplota je vysoká a kolísající.
Při teplotě, která je jen lehce zvýšená a nastupuje pomalu, sáhneme po léku Ferrum phosphoricum 9C. Kašel je suchý a pálivý s pocitem sucha v krku. Bryonia alba 9C je úžasný lék na kašel, který se zhoršuje při sebemenším pohybu a lepší se v úplném klidu. Většinou je přítomna i žízeň.
Na dráždivý kašel spojený se šimráním v suprasternální jamce výborně zabírá lék Rumex crispus 9C. Zhoršuje se při nadechnutí studeného vzduchu a dotyčný si zakrývá ústa i nos kapesníkem, přes který se nadechuje.
Suchý kašel může být doprovázen i změnou zabarvení hlasu, který je chraplavý. Pokud je kašel pískavý a připomíná zvuk pily, co řeže prkno, krásně funguje lék Spongia tosta 9C. Kašel doprovází sucho v hrtanu s pocity pálení. Většinou se zhoršuje v noci, vleže a dotyčnému se ulevuje po vypití teplého nápoje.
Z velkého výběru léků na kašel bych ráda ještě zmínila lék na záchvatovitý kašel. Je lék Drosera 15C. Záchvaty kašle se objevují většinou v noci a jsou velice vyčerpávající. Doprovází je pocit šimrání v krku. Zhoršují se mluvením, smíchem, ale i pitím. Zlepšení nastává po stlačení břicha a hrudníku, kdy se zamezí pohybu bránice.
Všechny léky na kašel se dávkují podle rytmu potíží a užíváme vždy 5 granulí.
Ne vždy jsou okolnosti pro výběr vhodného léku kašle jasně dané. Výbornou volbou pro léčbu suchého kašle je sirup Drosetux. Kombinuje v sobě několik léků a jeho záběr účinku je široký. Mimo jiné v sobě obsahuje z výše zmiňovaných léků Belladonnu, Ferrum phosphoricum a Droseru. Druhým sirupem pro léčbu kašle je Stodal. Tento sirup je určený na suchý i vlhký kašel. Z uvedených léků v něm najdeme Droseru, Rumex crispus a Bryonii.
Přeji Vám krásný podzim bez kašle i malých kašlíků.
PharmDr. Lenka Štýsová
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.