Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: CHŘIPKA A CHŘIPKOVÉ STAVY



Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které není radno podceňovat. Na její následky a komplikace ročně zemřou stoky, ba i tisíce lidí. Její inkubační doba je krátká - 1 až 3 dny a v tuto dobu nejčastěji nakazí nemocný ostatní. Propuká vždy z plného zdraví vysokou horečkou, zimnicí, bolestí hlavy. Přidávají se i další příznaky jako je bolest kloubů a svalů, malátnost, světloplachost a většinou se objeví i suchý kašel. U starších, oslabených a chronicky nemocných osob je větší riziko komplikací zahrnujících zápal plic i onemocnění srdečního svalu nebo zánět středního ucha.

Preventivní opatření hrají velice důležitou roli nejen v předcházení infekce, ale i v zastavení šíření chřipky. Měli bychom mít na paměti nejen očkování a mytí rukou, používání jednorázových kapesníků a pravidelné větrání místností, ale i aktivní pohyb, otužování a dostatek vitamínů. Neméně důležitý je i dostatek kvalitního spánku. Naši imunitu můžeme podpořit také bylinkami - dobrou službu pro nás vykonají echinaceové kapky, zázvor či rakytník. Oscillococcinum podáváme preventivně 1x týdně. V případě rizika přenosu virové infekce - pokud kolem nás padá jeden člověk za druhým - zvyšuji preventivní dávkování na 1x denně.

Léčba chřipky je symptomatická, vždy se léčí příznaky, které se u nemocného projeví. Základem léčby je klid na lůžku a dostatek spánku. Mnozí tento důležitý fakt přehlíží. Možnost dát tělu věnovat se jen boji s infekcí většinou urychlí celkovou léčbu i následnou rekonvalescenci o mnoho dní. Neméně potřebným faktorem pro rychlou léčbu je dostatek tekutin - vody, zeleninové a ovocné šťávy, bylinkový čaj při nachlazení. Již naše babičky znaly léčivou moc silného maso zeleninového vývaru - ať už byl slepičí či hovězí.

Na vysokou horečku, kdy se nemocný nepotí, velice dobře zabírá lék Aconitum napellus 15C. Horečka se většinou objeví kolem půlnoci, může být doprovázena i zimnicí. Všechny slizinice jsou suché a nemocný má velkou žízeň na studenou vodu. Lék podáváme velice často do úlevy, i po 30 minutách. V případě velkého pocení u nemocného, dáme lék Belladonna 15C. Pocení bývá většinou velice intenzivní, nemocný propotí většinou pyžamo i postel, žízeň ale nemusí mít. Tváře a tělo mohou být horké a rozpálené, chodidla mohou být studená. U vysoké horečky je snazší lék rozpustit do vody a popíjet. Pro zchlazení těla při horečce přes 39 °C je dobré použít studený zábal na předloktí a lýtka. Aplikujeme jej tak na 20 minut. 

Horečku se žízní má ve svém obraze i lék Bryonia 15C. Nastupuje ale většinou postupně a doprovází ji bolest celého těla a hlavy, která se zhoršuje sebemenším pohybem. Nemocný tak leží bez jediného pohybu. Lék podáváme podle akutnosti stavu 3 až 5x denně 5 kuliček. Může nastat i opačný případ, kdy s sebou nemocný neustále šije a nevydrží v klidu ležet. Bolesti kloubů jsou horší v klidu a zlepšují se pohybem. V tomto případě je krásně zabírá lék Rhus toxicodendron 15C. Podáváme jej podle potřeby a akutnosti stavu 3x až 5x denně. Při rozbolavělosti celého těla, kdy má nemocný pocit příliš tvrdé postele, je dobré přidat Arnicu montanu 15C. Pokud přetrvávají jen bolesti svalů a kloubů a horečka již ustoupila, můžeme dát tyto léky v ředění 9C.

Gelsemium 15C patří mezi léky na chřipku též Horečka postupuje postupně a je spojena se silnou bolestí hlavy a celkovou slabostí celého těla. Dávkujeme též dle intenzity příznaků 3x až 5x denně.

Po chřipce je tělo hodně vyčerpané a potřebuje v období rekonvalescence nabrat ztracených sil. Není dobré toto období podceňovat a okamžitě se vracet do plného zatížení v práci. Organismus a jeho obranyschopnost jsou oslabeny a náchylnější k další infekci. Při přetrvávající únavě a slabosti pomůže lék China 9C. Tělo s ní lépe hospodaří s vodou a rychleji se zotaví. Podáváme ji při ztrátách tekutin nejen pocením, ale i při průjmu, horečce, zvracení i krvácení.

Pokud je pacient unavený a bledý, popřípadě přetrvává lehce zvýšená teplota, velice mu prospěje lék Ferrum phosphoricum 9C. Podporuje krvetvorbu a pomůže navrátit do normálu krevní obraz, který po viroze bývá zhoršený. Při přetvávajícím kašli a rýmě s bolestí kloubů můžeme přidat lék Sulfur iodatum 9C. Léky rekonvalescence podáváme 2x denně aspoň týden.

Přeji Vám, abyste zůstali zdrávi a pokud přeci jen Vaše tělo podlehne viróze, abyste se z ní rychle dostali a mohli si užívat krásný začátek jara.

PharmDr. Lenka Štýsová

Foto: silviarita z Pixabay 


OSCILLOCOCCINUM je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k prevenci a léčbě chřipkových stavů, jako jsou například horečka, zimnice, bolest hlavy, únava a bolesti svalů. Zkrácená informace (SPC): ZDE


Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME